Област Бугири

Област Бугири

Град во Уганда. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Уганда
0.0
(0 критики)

Увид за Област Бугири

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Област Бугири

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Област Бугири

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Област Бугири

Овие податоци се наследени од Уганда, не припаѓаат на Област Бугири.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.73
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.85
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.38

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 45.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.39
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.16
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,271.88
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,289.55

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.85
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.20
Кино (1 седиште)
$ 5.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.05
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 34.90
Машки кожени деловни чевли
$ 54.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,200.75
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 9,051.69
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 19.46

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.05
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.26
Млеко (1 литар)
$ 0.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.28
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.73
локално сирење (1 кг)
$ 4.02
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.61
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.80
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 1.64
Домат (1 кг)
$ 1.26
Компир (1 кг)
$ 1.03
Кромид (1 кг)
$ 1.26
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 0.55
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.32
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 54.23
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 86.51

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 145.58
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,339.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 245.70
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 159.08
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 581.81
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 354.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 183.93

Област Бугири Географски информации

Дознајте повеќе за Област Бугири

Добредојдовте во округот Бугири, кој се наоѓа во источниот регион на Уганда. Областа Бугири е дом на над 400.000 луѓе и е еден од најразновидните региони во Уганда со огромна мешавина на култури, традиции и јазици.

Со својата богата земјоделска историја, округот Бугири е добро познат по производство на култури како кафе, пченка и просо. Посетителите можат да го искусат земјоделското наследство на областа со посета на една од многуте локални фарми и да се обидат да ги берат културите или да научат за традиционалните земјоделски техники.

За оние кои сакаат да ја откријат природната убавина на областа Бугири, областа може да се пофали со неколку резервати за диви животни и национални паркови. Некои од издвоените паркови што треба да се посетат се: резерватот Бугондо Форест, кој е дом на низа видови птици и прекрасното езеро Викторија, кое е совршено за лежерно попладневно возење со брод.

Покрај земјоделските и природните атракции во регионот, округот Бугири е потопен во историја. Посетителите можат да го истражат богатото културно наследство на областа со посета на џамијата Намуријабавала, која датира од 1800-тите, или островот Бугаага, на кој се сместени античките гробници.

Областа е исто така дом на широк спектар на ресторани кои нудат неверојатна локална кујна. Посетителите можат да уживаат во јадења како што се лусанија, вкусно вегетаријанско јадење направено со банана, или познатиот угандански Ролекс, вкусна улична храна која се состои од валани омлет и зеленчук завиткан во чапати.

Севкупно, округот Бугири е убава и културно богата дестинација која го комбинира најдоброто од природната убавина на Уганда, разновидна култура и вкусна кујна. Дојдете да ја доживеете магијата на овој неверојатен регион и сигурно ќе заминете со спомени кои ќе траат цел живот.

Популарни прашања за Област Бугири

Населението во округот Бугири, Уганда е приближно 518.000 луѓе.

Земјоделството е главната економска активност во областа Бугири, Уганда, со земјоделството како примарен извор на приход.

Некои популарни атракции во округот Бугири, Уганда ги вклучуваат патот Иганга-Бугири, централниот пазар Бугири и џамијата Бугири.

Локалната кујна во областа Бугири, Уганда се состои од јадења како што се матоке (варени хлебни) и лувомбо (задушено месо).

Областа Бугири, Уганда доживува тропска клима со релативно високи температури и две сезони на дождови.

Главните јазици што се зборуваат во округот Бугири, Уганда се луганда, лумасаба и англиски. Луганда е најраспространета.

Соседните области на округот Бугири, Уганда се округот Камули, округот Намајинго, округот Иганга и округот Мајуге.

Да, округот Бугири, Уганда има неколку здравствени установи, вклучувајќи ја болницата Бугири и здравствениот центар Бугири III.

Областа Бугири, Уганда има основни и средни училишта, како и институти за стручна обука за да ги задоволат образовните потреби на нејзините жители.

Да, постојат неколку хотели и сместувачки капацитети во округот Бугири, Уганда за да се задоволат потребите на посетителите и туристите.