Округ Букедеа

Округ Букедеа

Град во Уганда. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Округ Букедеа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Букедеа

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Букедеа

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Букедеа

Овие податоци се наследени од Уганда, не припаѓаат на Округ Букедеа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.74
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.86
Капучино (нормално)
$ 2.41
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.38

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 45.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.39
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.18
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,259.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,294.97

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.82
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.18
Кино (1 седиште)
$ 5.56

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.06
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.27
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 34.88
Машки кожени деловни чевли
$ 54.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,199.91
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 9,062.13
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 19.46

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.06
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.26
Млеко (1 литар)
$ 0.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.28
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.73
локално сирење (1 кг)
$ 4.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.62
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.80
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 1.64
Домат (1 кг)
$ 1.26
Компир (1 кг)
$ 1.03
Кромид (1 кг)
$ 1.27
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 0.55
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 54.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 86.54

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 145.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,341.99

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 245.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 159.37
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 583.86
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 355.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 184.02

Округ Букедеа Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Букедеа

Областа Букедеа е спокоен регион кој се наоѓа во североисточниот дел на Уганда. Се наоѓа во подрегионот Тесо и е познат по својата живописна убавина, богатото културно наследство и добредојдените луѓе.

Областа го добила своето име од ридот Букедеа, една од највисоките точки во регионот, која на посетителите им нуди волшебен поглед на огромните околни рамнини преполни со традиционални домови и пасење добиток.

Областа Букедеа е благословена со неколку природни атракции кои вреди да се истражат, вклучувајќи ги и живописните водопади Acwa лоцирани на реката Acwa, која може да се пофали со моќен водопад и живописна околина. Има и неколку други водопади и карпести формации кои се идеални за пешачење и пикник.

Жителите на округот Букедеа практикуваат уникатна култура која е исполнета со музика, танц и богат фолклор. Областа е дом на многу традиционални танцови групи, музички групи и раскажувачи кои ја оживуваат културната сцена со своите волшебни изведби.

Округот е исто така познат по својата вкусна локална кујна, која вклучува јадења направени од локално достапни состојки како сорго, просо, маниока и грав. Посетителите можат да ги пробаат овие деликатеси во многуте ресторани и пазари за храна што се наоѓаат низ градот.

Областа Букедеа е мирно и безбедно место за живеење или посета, а неговите пријателски луѓе се секогаш подготвени да ги пречекаат и покажат гостопримството на посетителите од различни делови на светот. Генерално, тоа е идеална дестинација за оние кои сакаат да ја искусат убавината и богатството на културата на Уганда додека уживаат во мирна и релаксирачка околина.

Популарни прашања за Округ Букедеа

Округот Букедеа, Уганда има население од приближно XXX,XXX луѓе.

Главната економска активност во округот Букедеа, Уганда е првенствено егзистенцијално земјоделство, при што земјоделците одгледуваат култури како пченка, сорго и грав.

Областа Букедеа, Уганда е позната по своите живописни пејзажи, вклучувајќи ги водопадите што го одземаат здивот, прекрасните ридови и спокојните природни резервати.

Да, округот Букедеа, Уганда слави различни културни фестивали во текот на годината, прикажувајќи живописни традиционални танци, музика и обичаи.

Округот Букедеа, Уганда доживува тропска клима со различни влажни и суви сезони. Просечната температура се движи од XX°C до XX°C во текот на целата година.

Основните јазици што се зборуваат во округот Букедеа, Уганда се атесо, кумам и англиски. Атесо е најраспространетиот локален јазик.

Округот Букедеа, Уганда генерално се смета за безбеден за патниците. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се избегнува шетање сам ноќе во непознати области.

Да, има неколку хотели и сместувачки капацитети во округот Букедеа, Уганда, кои се движат од буџетски опции до побогати установи.

Областа Букедеа, Уганда има ограничен систем на јавен превоз, со минибуси (локално познати како мататус) и мотоцикл такси (бода-бода) кои се најчестиот начин на транспорт.

Да, округот Букедеа, Уганда има здравствени установи, вклучувајќи клиники и болници, каде жителите и посетителите можат да пристапат до медицински услуги.