Округ Бусија

Округ Бусија

Град во Уганда. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Уганда
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Бусија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Бусија

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Бусија

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Бусија

Овие податоци се наследени од Уганда, не припаѓаат на Округ Бусија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.63
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.73
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.95
Капучино (нормално)
$ 2.44
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.39

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 45.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.78
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.37
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.33
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,155.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,020.81

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.48
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.78
Кино (1 седиште)
$ 5.63

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.09
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 18.84
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 34.74
Машки кожени деловни чевли
$ 54.81

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,188.61
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 9,151.16
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 19.56

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.09
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.26
Млеко (1 литар)
$ 0.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.29
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.74
локално сирење (1 кг)
$ 4.08
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.62
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.81
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.65
Домат (1 кг)
$ 1.28
Компир (1 кг)
$ 1.05
Кромид (1 кг)
$ 1.30
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 0.56
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.39
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.56

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 53.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 87.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 144.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,358.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 246.07
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 161.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 604.68
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 361.07

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 181.69

Округ Бусија Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Бусија

Лоциран во источниот регион на Уганда, округот Бусија е мал, но раздвижен економски центар кој нуди уникатен спој на богата култура, историја и природна убавина. Со население од нешто повеќе од 300.000 луѓе, областа Бусија се граничи со Кенија на исток и е дом на неколку клучни транспортни рути кои ја поврзуваат Уганда со нејзините соседни земји.

И покрај неговата мала големина, округот Бусија е многу разновиден, со неколку различни големи етнички групи кои живеат во нејзините граници, вклучувајќи ги Лухја, Луо и Тесо. Оваа разновидност се рефлектира во многуте културни фестивали и прослави што се одржуваат во текот на годината, вклучувајќи го и познатиот фестивал Најге Ниге, кој привлекува посетители од целиот свет.

Областа е исто така дом на неколку клучни природни атракции, како што е езерото Викторија, кое обезбедува можности за риболов за локалните заедници и живописниот град Бугири на ридот. Областа што ја опкружува областа се карактеризира со бујни зелени ридови и прекрасно село исполнето со чудни села и мали фарми.

Самиот град Бусија е трговски центар на областа и е дом на неколку пазари, продавници и ресторани кои нудат широк спектар на стоки и услуги. Тоа е исто така важна порта за соседните земји, со неколку главни гранични премини лоцирани во рамките на областа.

Генерално, округот Бусија е единствена и енергична дестинација која им нуди на посетителите шанса да ја искусат богатата разновидност и природна убавина на источна Уганда. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура или едноставно уживање во локалната атмосфера, округот Бусија е одличен избор за вашата следна авантура за патување.

Популарни прашања за Округ Бусија

Населението во округот Бусија, Уганда е приближно XXX,XXX луѓе.

Главниот јазик што се зборува во округот Бусија, Уганда е лусога.

Округот Бусија, Уганда доживува тропска клима со просечни температури кои се движат од XX°C до XX°C.

Главните економски активности во областа Бусија, Уганда вклучуваат земјоделство, трговија и риболов.

Областа Бусија, Уганда има добро поврзан транспортен систем, вклучувајќи патни мрежи и опции за јавен превоз.

Да, округот Бусија, Уганда е дом на атракции како ХХХ и ХХХ, кои нудат уникатни културни и природни искуства.

Да, округот Бусија, Уганда има низа хотели и сместувања кои одговараат на различни буџети и преференции.

Некои популарни локални јадења во областа Бусија, Уганда вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ, познати по нивните уникатни вкусови.

Општо земено, округот Бусија, Уганда се смета за безбеден за туристите, но важно е да се преземат нормални мерки на претпазливост и да се следат локалните совети.

Да, услугите за размена на валути се достапни во округот Бусија, Уганда, вклучително и во банките и во некои менувачници.