Округ Намутумба

Округ Намутумба

Град во Уганда. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Уганда
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Намутумба

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Намутумба

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Намутумба

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Намутумба

Овие податоци се наследени од Уганда, не припаѓаат на Округ Намутумба.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.76
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.86
Капучино (нормално)
$ 2.41
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.38

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 45.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.39
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.19
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,251.03
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,297.03

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.16
Кино (1 седиште)
$ 5.56

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.06
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.25
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 34.87
Машки кожени деловни чевли
$ 54.78

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,198.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 9,067.86
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 19.46

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.06
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.26
Млеко (1 литар)
$ 0.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.28
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.73
локално сирење (1 кг)
$ 4.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.62
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.81
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 1.64
Домат (1 кг)
$ 1.27
Компир (1 кг)
$ 1.04
Кромид (1 кг)
$ 1.27
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 0.55
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 54.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 86.55

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 145.42
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,344.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 245.85
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 159.54
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 585.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 355.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 184.10

Округ Намутумба Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Намутумба

Областа Намутумба е мала, но сепак шармантна област лоцирана во источниот регион на Уганда. Неговата географска локација е особено уникатна, сместена на прагот и на Викторија Нил и на басенот на езерото Кјога. Областа е позната по своето бујно зеленило, со голем дел од земјата покриена со шуми и големи насади со кафе и шеќерна трска.

Една од главните атракции на Намутумба е неговото богато културно наследство и традиции. Округот е дом на племето Багису, кое слави различни културни настани во текот на целата година. Најзабележителен од нив е фестивалот Имбалу, каде што младите мажи се подложени на церемонија на обрежување како обред на премин во машкоста. Фестивалот е екстравагантен приказ на традиционален танц, храна и музика и е задолжителна атракција за посетителите во областа.

Намутумба е исто така дом на неколку резервати за диви животни и природни паркови, како што се резерватот Шума Кидера и Националниот парк Сезибва Фолс. Овие паркови нудат можност за поврзување со природата и истражување на локалната флора и фауна. Посетителите можат да уживаат во прошетки во природа, гледање птици, па дури и да одат на сафари со диви животни за да видат слонови, нилски коњи и лавови.

Дополнително, Намутумба може да се пофали со жив живот во заедницата, со традиционални пазари и шарени фестивали како што е културниот фестивал Намутумба што се одржуваат во текот на целата година. Областа е дом на различни локални ресторани кои нудат вкусни традиционални јадења како што е лувомбо, популарна чорба со пилешко завиткана во листови од банана.

Генерално, Намутумба е скриен скапоцен камен на Уганда кој нуди уникатен спој на природата, културата и традицијата. Тоа е идеална дестинација за луѓе кои сакаат да ја истражат земјата надвор од типичните туристички жаришта и да се потопат во локалниот начин на живот.

Популарни прашања за Округ Намутумба

Населението во округот Намутумба, Уганда е приближно XXXXX.

Округот Намутумба во Уганда нуди неколку атракции како ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Времето во округот Намутумба, Уганда обично се карактеризира со ХХХ.

Да, округот Намутумба е дом на неколку трговски центри како ХХХ и ХХХ.

Некои популарни активности во округот Намутумба, Уганда ги вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Просечната цена на живеење во округот Намутумба, Уганда е генерално прифатлива, со трошоци кои се движат од ХХХ до ХХХ.

Некои блиски градови до округот Намутумба, Уганда ги вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Округот Намутумба, Уганда генерално се смета за безбедно место за посета, но секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост.

Опциите за транспорт во округот Намутумба, Уганда главно вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Да, има неколку здравствени установи во округот Намутумба, Уганда, вклучувајќи ги ХХХ и ХХХ.