Доњецка област

Доњецка област

Град во Украина. Имаме 78 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Украина
0.0
(0 критики)

Увид за Доњецка област

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Доњецка област

Овие податоци се наследени од Украина, не припаѓаат на Доњецка област.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.51
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.98
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.20
Капучино (нормално)
$ 1.22
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.65

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.37
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.36
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.66
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.31
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.89
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,621.95
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,102.80

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 21.94
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.92
Кино (1 седиште)
$ 3.90

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.60
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 34.43
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.58
Машки кожени деловни чевли
$ 89.62

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,453.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 919.03
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 16.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.04
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.46
Млеко (1 литар)
$ 1.00
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 1.51
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.86
локално сирење (1 кг)
$ 7.93
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.93
Говедско месо (1 кг)
$ 6.09
Јаболко (1 кг)
$ 0.71
Банана (1 кг)
$ 1.52
Портокал (1 кг)
$ 1.57
Домат (1 кг)
$ 1.92
Компир (1 кг)
$ 0.45
Кромид (1 кг)
$ 0.80
зелена салата (1 парче)
$ 1.05
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.20

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 84.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 5.88

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 272.01
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,767.37

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 347.38
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 230.02
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 627.92
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 401.40

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 395.91

Доњецка област Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Доњецка област Географски информации

Дознајте повеќе за Доњецка област

Доњецката област, која се наоѓа во источниот дел на Украина, е регион со богата историја и култура. Зафаќа површина од над 26.500 квадратни километри и е дом на повеќе од 4 милиони луѓе. Регионот е познат по својата неверојатна природна убавина, индустриски развој и културно наследство.

Доњецката област се состои од разновидна палета на пејзажи кои ги вклучуваат Доњецкиот гребен, долината на реката Сиверски Донец и брегот на Азовското Море. Посетителите можат да уживаат во живописните погледи на природата, со огромни шуми, водни патишта и ридови кои го одземаат здивот.

Регионот, исто така, може да се пофали со значителен индустриски раст, со своите богати минерални ресурси како што се јаглен, железо и манган. Доњецк е познат како индустриски центар на Украина, а регионот има добро развиена транспортна мрежа што го олеснува патувањето.

Културно, Доњецката област е дом на неколку важни историски локалитети, музеи и галерии, како што е театарот за опера и балет во Доњецк именуван по А.Б. Соловјаненко. Во овој регион се наоѓа и Националниот музеј Тарас Шевченко, кој го слави животот и делата на големиот украински поет и писател.

Доњецката област е позната по својата традиционална украинска кујна, со вкусни јадења со свежи состојки. Регионот е познат и по производството на кондиторски производи, вино и земјоделски производи.

Жителите на Доњецката област се познати по гостопримството и топлината кон посетителите. Регионот привлекува туристи од целиот свет кои доаѓаат да ги истражат неговите природни убавини и богатото културно наследство.

Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура, природа или индустрија, Доњецката област има по нешто за секого. Со својата единствена понуда, гостопримство и шарм, Доњецката област е навистина извонредна дестинација за разгледување на посетителите.

Популарни прашања за Доњецка област

Населението на Доњецка област, Украина е приближно X.

Главните градови во Доњецката област, Украина ги вклучуваат X, Y и Z.

Климата во Доњецката област, Украина се карактеризира со топли лета и студени зими.

Некои популарни атракции во Доњецката област, Украина вклучуваат X, Y и Z.

Главните индустрии во Доњецка област, Украина вклучуваат X, Y и Z.

Опциите за превоз во Доњецката област, Украина вклучуваат автобуси, такси и возови.

Доњецка област, Украина е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи ги X, Y и Z.

Трошоците за живот во Доњецка област, Украина се релативно прифатливи во споредба со другите региони на Украина.

Доњецка област, Украина има голем број здравствени установи кои обезбедуваат квалитетни медицински услуги.

Некои од локалните кујни во Доњецката област, Украина вклучуваат X, Y и Z.