Кировоградска област

Кировоградска област

Град во Украина. Имаме 44 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Украина
0.0
(0 критики)

Увид за Кировоградска област

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кировоградска област

Овие податоци се наследени од Украина, не припаѓаат на Кировоградска област.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.51
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.98
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.20
Капучино (нормално)
$ 1.22
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.65

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.37
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.36
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.66
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.31
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.89
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,616.48
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,099.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 21.93
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.91
Кино (1 седиште)
$ 3.90

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.59
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 34.42
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.57
Машки кожени деловни чевли
$ 89.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,453.21
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 918.95
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 16.84

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.04
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.46
Млеко (1 литар)
$ 1.00
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 1.51
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.86
локално сирење (1 кг)
$ 7.93
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.93
Говедско месо (1 кг)
$ 6.09
Јаболко (1 кг)
$ 0.71
Банана (1 кг)
$ 1.52
Портокал (1 кг)
$ 1.57
Домат (1 кг)
$ 1.92
Компир (1 кг)
$ 0.45
Кромид (1 кг)
$ 0.80
зелена салата (1 парче)
$ 1.05
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.44
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.20

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 84.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 5.88

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 271.99
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,766.56

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 347.30
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 230.00
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 627.76
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 401.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 395.82

Кировоградска област Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Кировоградска област Географски информации

Дознајте повеќе за Кировоградска област

Кировоградска област, Украина е регион кој се наоѓа во централниот дел на Украина. Се наоѓа на бреговите на реката Инхул и се граничи со Днипро, Криви Рих и Миколаев. Кировоградската област е земја со античка историја, богато културно наследство и природна убавина.

Регионот има население од над 900.000 луѓе. Главниот град Кировохрад, познат и како Кропивницки, е главен економски центар со население од над 260.000 жители. Градот има богата историја и е познат по својата прекрасна архитектура и музеи.

Кировоградската област е позната по своите плодни земјишта и земјоделската индустрија. Регионот е еден од најголемите производители на пченица, сончоглед, пченка и шеќерна репка во Украина. Исто така, има растечка автомобилска индустрија, со неколку меѓународни производители на автомобили кои имаат фабрики во регионот.

Регионот е дом на неколку туристички атракции, вклучувајќи ја и познатата ботаничка градина Kropyvnytskyi, која е дом на над 4.000 видови растенија. Регионот е познат и по своите винарии, кои нудат тури и дегустации на посетителите.

Кировоградската област има богато културно наследство и е дом на неколку музеи, галерии и театри. Регионалниот музеј за локална уметност Кировохрад и Регионалниот уметнички музеј Кироворад се одлични места за учење за историјата и културата на регионот.

Регионот исто така нуди одлични можности за активности на отворено, вклучувајќи пешачење, возење велосипед, риболов и лов. Реката Инхул е популарно место за спортови на вода и риболов, а Националниот природен парк Холодни Јар е одлично место за пешачење и прошетки во природа.

Како заклучок, Кировоградската област, Украина, е регион со богато културно наследство, природни убавини и голем економски потенцијал. Тоа е одлично место за посета, а неговата растечка економија обезбедува одлични можности за инвестирање.

Популарни прашања за Кировоградска област

Населението на Кировоградската област, Украина е приближно X.

Главните градови во Кировоградската област, Украина ги вклучуваат градот1, град2 и град3.

Некои популарни туристички атракции во Кировохрадската област, Украина се атракција1, атракција2 и атракција3.

Кировоградска област, Украина има клима која се карактеризира со Х.

Најдобрите индустрии во Кировохрадската област, Украина ги вклучуваат индустријата1, индустријата2 и индустријата3.

Трошоците за живот во Кировохрадската област, Украина се со умерена цена со трошоци како што се домување, храна и превоз.

Кировоградската област, Украина има транспортен систем кој се состои од автобуси, такси и некои железнички врски.

Некои значајни образовни институции во Кироворадската област, Украина се универзитетот1, универзитетот2 и универзитетот3.

Да, некои познати личности од Кировоградската област, Украина вклучуваат личност 1, личност2 и личност3 кои постигнале забележително признание во своите области.

Кировоградската област, Украина генерално има ниска стапка на криминал, но секогаш е препорачливо да се преземат вообичаени безбедносни мерки при посетата.