Филипини

Филипини

🇵🇭
Земја. Имаме 98 држави и 6520 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Филипини

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Филипини

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.58
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 21.55
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.48
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.10
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.26
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.70
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,023.73
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,509.88

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.26
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.22
Кино (1 седиште)
$ 5.34

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.72
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 24.17
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 68.87
Машки кожени деловни чевли
$ 62.54

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,560.85
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,323.79
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.27

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.26
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.98
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.21
Бел ориз (1 кг)
$ 0.93
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.01
локално сирење (1 кг)
$ 7.08
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.22
Говедско месо (1 кг)
$ 6.82
Јаболко (1 кг)
$ 2.78
Банана (1 кг)
$ 1.47
Портокал (1 кг)
$ 2.62
Домат (1 кг)
$ 1.57
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 2.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.36
Вода (1,5 литри)
$ 0.72
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.80
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.68

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.94
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 31.63

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 154.28
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,349.89

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 321.59
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 181.11
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 692.01
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 374.20

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 384.03

Детали за квалитетот на воздухот за Филипини

Метрика за квалитет на воздухот за Филипини

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Филипини Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Филипини Географски информации

ISO2
: PH
ISO3
: PHL
Phone Code
: +63
Currency
: PHP
Population
: 113,880,328 (2021)

Дознајте повеќе за Филипини

Добредојдовте на страницата Филипини на TrustLocale.com, вашиот водич за разновидниот и брзорастечки пазар на недвижности во оваа земја од Југоисточна Азија. Со својата неверојатна природна убавина, динамична економија и млада демографска содржина, Филипините се атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Филипините имаат растечки пазар на недвижности кој нуди низа можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Филипините имаат просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот на Филипините е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности на Филипините. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот на Филипините.

Без разлика дали сте заинтересирани за природната убавина на Палаван, урбаната енергија на Метро Манила или културното богатство на Себу, Страницата „TrustLocale.com“ за Филипини има се што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Филипините може да бидат единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Филипини

Најдобрите туристички атракции на Филипините го вклучуваат островот Боракај, подземната река на Палаван, Чоколадните ридови во Бохол, вулканот Мајон во Бикол и историскиот град Интрамурос во Манила.

Најдобро време за посета на Филипините е во сувата сезона која трае од ноември до април. Ова обезбедува добро време и ви овозможува целосно да уживате во прекрасните плажи и активности на отворено.

Популарните филипински јадења вклучуваат адобо (маринирано месо), синиганг (кисела супа), лехон (печено прасе), панцит (нудли) и хало-хало (десерт). Филипинската кујна нуди вкусен спој на вкусови и влијанија.

Додека Филипините се генерално безбедни за патниците, секогаш е препорачливо да се преземат мерки на претпазливост. Избегнувајте изолирани области во текот на ноќта и бидете внимателни со вашите работи. Останете ажурирани за сите совети за патување пред вашето патување.

Валутата на Филипините е Филипински пезос (PHP). Се препорачува да носите готовина бидејќи некои установи можеби не прифаќаат кредитни картички. Банкоматите се широко достапни во поголемите градови.

Посетителите од повеќето земји добиваат 30-дневен престој без виза на Филипините. Сепак, важно е да ги проверите барањата за виза врз основа на вашата националност пред да патувате.

Официјалните јазици на Филипините се филипински (врз основа на тагалог) и англиски. Англискиот јазик е широко разбран и зборуван, особено во урбаните области и туристичките дестинации.

Опциите за транспорт на Филипините вклучуваат такси, трицикли, џипни (локален јавен превоз), автобуси, фериботи и домашни летови. Услугите Grab и Uber се достапни и во поголемите градови.

Филипинците се познати по нивната гостопримливост и почит кон постарите. Вообичаено е да се поздравува со насмевка и ракување. Кога посетувате нечиј дом, учтиво е да донесете мал подарок или да понудите помош во домашните обврски.

Некои популарни фестивали на Филипините се фестивалот Синулог во Кебу, фестивалот Ати-Атихан во Аклан, фестивалот Панагбенга во Багуио и фестивалот Пахијас во Лукбан. Овие живописни прослави го прикажуваат богатото културно наследство на земјата.