Бенге

Бенге

Град во Филипини. Имаме 231 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Филипини
0.0
(0 критики)

Увид за Бенге

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бенге

Овие податоци се наследени од Филипини, не припаѓаат на Бенге.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.57
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 21.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.48
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.73

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.06
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.26
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.69
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,987.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,485.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.21
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.20
Кино (1 седиште)
$ 5.33

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 24.12
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 68.79
Машки кожени деловни чевли
$ 62.43

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,557.05
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,322.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.27

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.26
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.98
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.21
Бел ориз (1 кг)
$ 0.93
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.01
локално сирење (1 кг)
$ 7.08
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.21
Говедско месо (1 кг)
$ 6.81
Јаболко (1 кг)
$ 2.78
Банана (1 кг)
$ 1.47
Портокал (1 кг)
$ 2.62
Домат (1 кг)
$ 1.57
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 2.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.36
Вода (1,5 литри)
$ 0.72
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.68

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.85
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 31.56

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 153.49
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,330.20

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 320.57
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 180.41
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 690.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 372.96

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 383.38

Бенге Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Бенге Географски информации

Дознајте повеќе за Бенге

Бенге е провинција лоцирана во регионот Кордилера на Филипините, позната по своите прекрасни пејзажи и богатото културно наследство. Сместен во срцето на планинскиот венец Кордилера, Бенге може да се пофали со некои од најневеројатните погледи на тркалачките ридови, високите врвови и огромните долини.

Покраината е дом на иконската планина Пулаг, третата највисока планина на Филипините, која привлекува планинари и планинари од целиот свет. Планината е позната и по својот уникатен екосистем, кој поддржува широк спектар на флора и фауна што може да се најде само во овој дел од светот.

Но, Benguet не е само за авантури на отворено. Покраината е исто така полна со историја и култура, со различни домородни заедници кои ги зачувуваат своите традиции и начин на живот. Посетителите можат да се нурнат во локалната култура со посета на домородните села, сведоци на традиционални церемонии и земање примероци од локални деликатеси.

Еден од најважните моменти на Бенге е годишниот фестивал Панагбенга, голема прослава на локалната култура и традиција која ја прикажува шарената историја и живописното наследство на покраината. Фестивалот се одржува секој февруари, привлекувајќи илјадници посетители кои доаѓаат да бидат сведоци на шарените паради, улични танци и други културни изложби.

Покрај природните убавини и културното богатство, Бенге е и рај за трагачите по авантури. Покраината нуди широк спектар на активности како што се планинарење, кампување, качување по карпи, па дури и спелање. Посетителите можат да се релаксираат и да се релаксираат во еден од многуте топли извори расфрлани низ провинцијата, уживајќи во терапевтските својства на природната изворска вода.

Генерално, Бенге е дестинација која мора да се посети за патници кои бараат авантура, природна убавина и културно потопување. Со своите зачудувачки пејзажи, богатата домородна култура и топлото гостопримство, покраината ветува навистина незаборавно искуство за сите што ја посетуваат.

Популарни прашања за Бенге

Бенге има ладна клима поради големата надморска височина, со температури кои се движат од 15 до 23 Целзиусови степени во текот на целата година.

Популарните атракции во Бенге ги вклучуваат воодушевувачките погледи на Чоколадните ридови, фармата со јагоди во Ла Тринидад и живописните пејзажи на планината Коста.

Benguet е лесно достапен по пат. Можете да стигнете до Бенге со автобус или приватно возило од градот Багуо, кој е најблискиот поголем град.

Најдобро време за посета на Бенге е во сувата сезона, од ноември до април, кога времето е појасно и попогодно за активности на отворено.

Да, Benguet нуди разновидни сместувања кои се движат од пријатни куќи за гости до луксузни одморалишта, обезбедувајќи опции за различни буџети и преференции.

Бенге е познат по своите прекрасни планински пејзажи, прекрасни полиња со цвеќиња и како главен извор на јагоди на Филипините.

Популарните активности во Бенге вклучуваат пешачење по планините Кордилера, истражување на прекрасните водопади како што се водопадите Бомод-ок и уживање во берење јагоди на фармата за јагоди.

Бенгето генерално се смета за безбедно место за посета. Сепак, секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да внимавате на вашите работи, особено во преполните туристички области.

Да, многу посетители избираат да го посетат Бенге како еднодневно патување од градот Багуио поради непосредната близина. Им овозможува на патниците да ја искусат убавината на Бенгете без потреба од ноќевања.

Некои уникатни сувенири што можете да ги купите во Бенге вклучуваат свежи јагоди, локално ткаени ткаенини како што се плетените ќебиња наречени „хагаби“ и ракотворби направени од домородните племиња.