Пампанга

Пампанга

Град во Филипини. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Филипини
0.0
(0 критики)

Увид за Пампанга

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Пампанга

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Пампанга

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Пампанга

Овие податоци се наследени од Филипини, не припаѓаат на Пампанга.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.56
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 21.39
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.47
Капучино (нормално)
$ 2.39
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.73

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.27
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.26
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.67
Гориво (1 литар)
$ 1.20
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,901.09
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,437.49

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.03
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.18
Кино (1 седиште)
$ 5.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.65
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 23.98
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 68.60
Машки кожени деловни чевли
$ 62.25

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,536.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,312.63
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.28

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.25
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.97
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.21
Бел ориз (1 кг)
$ 0.93
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.01
локално сирење (1 кг)
$ 7.10
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.20
Говедско месо (1 кг)
$ 6.81
Јаболко (1 кг)
$ 2.77
Банана (1 кг)
$ 1.46
Портокал (1 кг)
$ 2.61
Домат (1 кг)
$ 1.57
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 2.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.36
Вода (1,5 литри)
$ 0.72
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.66

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.68
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 31.41

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 150.96
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,280.84

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 318.06
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 178.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 684.61
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 369.93

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 381.70

Пампанга Географски информации

Дознајте повеќе за Пампанга

Пампанга, Филипини – кулинарска престолнина

Сместена во Централен Лузон, Пампанга е провинција на Филипините која нуди мешавина на култура, наследство и гастрономски авантури. Сместена во подножјето на величествената планина Арајат, Пампанга може да се пофали со богата историја која датира од предколонијалната ера.

Денес, Пампанга е позната како кулинарска престолнина на Филипините. Нејзината кујна ги одразува нејзините културни влијанија, вклучувајќи шпански, малезиски, кинески и американски. Примероци од познатите јадења на Пампанга вклучуваат сисиг, точино, лонганиса и секогаш популарниот лехон. Всушност, Пампанга е родното место на крцкавата пата, омилена филипинска.

Покрај храната, Пампанга е дом и на голем број историски знаменитости. Една од главните атракции на покраината е парохиската црква Сан Гилермо, црква стара векови која содржи сложени резби и мурали. Црквата Бетис е уште едно неверојатно парче архитектура што привлекува посетители. Пампанга е позната и по своите божиќни лампиони, локално познати како „парол“. Градот Сан Фернандо е домаќин на голем фестивал на фенери секој декември, со LED фенери од сите бои и големини.

Љубителите на природата исто така ќе најдат рај во Пампанга. Покраината е преполна со фармски одморалишта кои нудат мирно бегство од метежот и вревата на градскиот живот. Авантурата на реката Сан Рафаел е популарен избор, со кабини и колиби со поглед на реката Пампанга. За оние кои бараат одмор пополно со авантури, планината Пинатубо нуди патеки и поглед на познатото кратерско езеро.

Пампанга е лесно достапна од Манила, со време на патување од само два часа. Што се однесува до сместувањето, покраината има низа опции за различен буџет, од луксузни одморалишта до буџетски гостилници.

Како заклучок, Пампанга е провинција што треба да се најде на списокот на кофа на секој патник. Неговата богата култура, пејзажите што го одземаат здивот и неверојатната кујна ја прават дестинација која ветува незаборавно искуство.

Популарни прашања за Пампанга

Пампанга доживува тропска клима со топло и влажно време во текот на целата година, со просечни температури околу 27-32°C (80-90°F).

Пампанга може да се пофали со неколку популарни атракции, вклучувајќи ги планината Пинатубо, Најонг Пилипино Кларк, Сендбокс во Алвиера и парохиската црква Сан Гилермо.

За да уживате во автентичната капампанганска кујна во Пампанга, можете да ги посетите реномирани ресторани како Everybody's Café и Atching Lillian's. Овие места нудат прекрасен спектар на локални деликатеси.

Пампанга е домаќин на различни шарени фестивали во текот на годината. Некои од значајните вклучуваат фестивал на џиновски фенери (Ligligan Parul), фестивал Sinukwan и Apu Fiesta во градот Анџелес.

Пампанга има добро развиен транспортен систем со автобуси, џипни и трицикли како примарни начини на локален транспорт. Меѓународниот аеродром Кларк е исто така главна порта кон провинцијата.

Да, Пампанга е дом на неколку трговски центри, вклучувајќи ги SM City Pampanga, Robinsons Starmills, Marquee Mall и S&R Membership Shopping каде што можете да најдете широк спектар на продавници за малопродажба, опции за јадење и објекти за забава.

Пампанга нуди низа опции за сместување од луксузни до буџетски хотели. Некои популарни избори меѓу посетителите се Clark Marriott Hotel, Midori Clark Hotel and Casino и Prime City Resort Hotel.

Пампанга е централно лоцирана на Филипините, што го олеснува истражувањето на блиските дестинации. Можете да планирате посети на планината Пинатубо, заливот Субик, забавната зоолошка градина Зоокобија и историскиот град Манила.

Пампанга генерално се смета за безбедна за патниците. Сепак, секогаш е препорачливо да останете внимателни и да ги следите основните безбедносни мерки како и во која било друга дестинација.

Најдобро време за посета на Пампанга е за време на постудените месеци од ноември до февруари кога времето е попријатно. Овој период се совпаѓа и со празничната сезона и ви овозможува да уживате во локалните веселби.