Планинска провинција

Планинска провинција

Град во Филипини. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Филипини
0.0
(0 критики)

Увид за Планинска провинција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Планинска провинција

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Планинска провинција

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Планинска провинција

Овие податоци се наследени од Филипини, не припаѓаат на Планинска провинција.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.57
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 21.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.48
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.73

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.06
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.26
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.69
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,983.01
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,482.71

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.20
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.20
Кино (1 седиште)
$ 5.33

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 24.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 68.78
Машки кожени деловни чевли
$ 62.42

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,556.61
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,322.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.27

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.26
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.98
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.21
Бел ориз (1 кг)
$ 0.93
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.01
локално сирење (1 кг)
$ 7.08
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.21
Говедско месо (1 кг)
$ 6.81
Јаболко (1 кг)
$ 2.78
Банана (1 кг)
$ 1.47
Портокал (1 кг)
$ 2.62
Домат (1 кг)
$ 1.57
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 2.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.36
Вода (1,5 литри)
$ 0.72
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.67

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.84
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 31.55

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 153.40
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,328.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 320.46
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 180.34
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 689.99
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 372.82

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 383.30

Планинска провинција Географски информации

Дознајте повеќе за Планинска провинција

Планинската провинција е провинција без излез на море, сместена во административниот регион Кордилера на Филипините. Се протега на 2.157,38 квадратни километри и е дом на над 160.000 жители. Покраината е позната по своите прекрасни планински масиви и богатата култура и наследство.

Една од главните атракции на планинската провинција е Светското наследство на УНЕСКО на терасите на оризот на Филипините Кордиљери. Овие оризови тераси се издлабени на планината пред повеќе од 2.000 години и се доказ за инженерските вештини на древниот народ Ифугао. Терасите се исто така значаен извор на егзистенција за локалното население, кое сè уште ги практикува традиционалните техники на одгледување ориз до ден-денес.

Друга популарна атракција во планинската провинција се античките мумиски пештери Сагада. Пештерите се дом на вековните мумии на локалните жители, кои се зачувани преку процес на пушење и сушење. Сагада, исто така, нуди низа други активности на отворено, како што се планинарење, спелање и рапел.

За оние кои се заинтересирани да дознаат повеќе за локалната култура и наследство, планинската провинција има и мноштво музеи и културни центри. Музејот Бонток ја прикажува историјата и традициите на народот Ифугао, додека музејот Калинга нуди увид во културата на воинот Калинга.

Во однос на природната убавина, планинската провинција може да се пофали со некои од највозбудливите глетки на Филипините. Покраината е дом на бројни водопади, како што се водопадите Бомод-ок и водопадите Понгас, како и живописните гледишта како Погледот Банауе и Погледот Килтепан.

Генерално, планинската провинција е дестинација што мора да се посети за оние кои бараат авантури на отворено, културно потопување и поглед на богатото наследство на луѓето Кордилера. Со своите воодушевувачки пејзажи, антички културни места и топло гостопримство, планинската провинција е навистина скапоцен камен на Филипините.

Популарни прашања за Планинска провинција

Приближното население на планинската провинција, Филипини е околу 154.590 луѓе.

Планинската провинција нуди неколку популарни туристички атракции, вклучувајќи ги прекрасните оризови тераси на Банауе и Батад, висечките ковчези и пештери на Сагада и погледот на планината Полис.

Планинската провинција има студена и умерена клима поради високата надморска височина. Има просечна температура од околу 22°C (72°F) во текот на годината.

Основните јазици што се зборуваат во планинската провинција се канканеи, бонток и тагалог. Нашироко се разбира и зборува и англискиот.

Планинската провинција е позната по своите живописни фестивали, вклучувајќи го и фестивалот Ланг-ај кој го прикажува богатото културно наследство на покраината и фестивалот Бегнас кој ја слави богатата жетва.

Најдобро време за посета на планинската провинција е за време на сушната сезона од ноември до април, кога времето е генерално поволно за активности на отворено и разгледување знаменитости.

Кога сте во планинската провинција, погрижете се да ги пробате нивните традиционални јадења како што се пиникпикан, пилешко јадење готвено со билки и зачини и етаг, деликатес од пушено месо.

За да стигнете до планинската провинција, можете да земете автобус или да изнајмите приватно возило од градот Багуо или Банауе. Нема аеродроми во самата планинска провинција.

Да, планинската провинција нуди различни сместувања кои се движат од буџетски куќи за гости до луксузни одморалишта. Популарни области за престој вклучуваат Бонток, Сагада и Банау.

Да, планинската провинција е рај за планинарите. Може да истражите бројни живописни патеки, вклучително и патеката Mt. Data-Pangasugan и системот Echo Valley-Sumaguing Cave во Сагада.