La Union

La Union

Град во Филипини. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Филипини
0.0
(0 критики)

Увид за La Union

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во La Union

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во La Union

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во La Union

Овие податоци се наследени од Филипини, не припаѓаат на La Union.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.57
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 21.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.48
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.73

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.06
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.26
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.69
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,983.01
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,482.71

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.20
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.20
Кино (1 седиште)
$ 5.33

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 24.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 68.78
Машки кожени деловни чевли
$ 62.42

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,556.61
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,322.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.27

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.26
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.98
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.21
Бел ориз (1 кг)
$ 0.93
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.01
локално сирење (1 кг)
$ 7.08
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.21
Говедско месо (1 кг)
$ 6.81
Јаболко (1 кг)
$ 2.78
Банана (1 кг)
$ 1.47
Портокал (1 кг)
$ 2.62
Домат (1 кг)
$ 1.57
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 2.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.36
Вода (1,5 литри)
$ 0.72
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.67

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.84
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 31.55

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 153.40
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,328.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 320.46
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 180.34
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 689.99
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 372.82

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 383.30

La Union Географски информации

Дознајте повеќе за La Union

Ла Унион, Филипини е возбудлива и енергична дестинација лоцирана на прекрасниот остров Лузон. Лоциран во регионот Илокос, Ла Унион е познат по своите прекрасни плажи, паузи за сурфање од светска класа и релаксиран начин на живот. Оваа шармантна крајбрежна провинција е популарна дестинација за локалното население и за туристите, со широк спектар на активности и атракции кои одговараат на сите возрасти и интереси.

Еден од најважните моменти на La Union е неговото импресивно крајбрежје. Со над 65 километри недопрени плажи, посетителите можат да уживаат во лежење на песок, освежително капење во кристално чистите води или да се обидат да сурфаат на една од многуте познати паузи. Без разлика дали сте искусен сурфер или почетник, има бран за сите во La Union. Упатете се до плажата Сан Хуан за некои од најдобрите бранови во земјата или истражете ги затскриените заливи и заливи околу Бауанг и Сан Фернандо.

Покрај плажите, La Union може да се пофали и со богато културно наследство. Туристите можат да уживаат во неверојатната колонијална архитектура на градот Сан Фернандо, да ги посетат историските урнатини на Пинданган или да ги истражат бројните музеи и галерии посветени на прикажување на богатата култура на локалните жители на Илокано.

Foodies, исто така, ќе ја сакаат La Union поради разновидните и вкусни кулинарски понуди. Искусете го познатото јадење од зеленчук „pinakbet“ во регионот или препуштете се на свежата морска храна уловена директно од водите. Задолжително пробајте го локалното „пусо“, уникатно и вкусно јадење со ориз завиткано во плетени листови од палма.

Со својата неверојатна природна убавина, богато културно наследство и вкусна кујна, Ла Унион, Филипините е дестинација што мора да ја посетат патниците кои сакаат да го искусат најдоброто од Филипините. Без разлика дали сакате да сурфате, да се сончате или да истражувате, ќе најдете многу што ќе ве забавуваат во оваа волшебна провинција на островот Лузон.

Популарни прашања за La Union

La Union е генерално безбеден град за посета. Сепак, како и секоја дестинација, важно е да се внимава и да се следат основните безбедносни практики за да се обезбеди пријатен престој.

Ла Унион има тропска клима со топли температури во текот на целата година. Просечната температура се движи од 25 до 32 Целзиусови степени.

Некои популарни туристички атракции во Ла Унион ги вклучуваат местата за сурфање на Сан Хуан, водопадите Тангадан, урнатините Пинданган и храмот Ма-Чо.

Ла Унион е познат по своите прекрасни плажи, со некои од најдобрите, вклучувајќи ја плажата Сан Хуан, плажата Бауанг и плажата Луна Пебл.

Посетителите на La Union можат да уживаат во активности како што се сурфање, скокање на плажа, планинарење до водопади, истражување на историски места и уживање во локалната кујна.

Најдобро време за посета на Ла Унион е сушната сезона, која трае од ноември до април. Овој период нуди најповолно време за активности на отворено и истражување на плажа.

Да, La Union нуди низа сместувачки капацитети кои одговараат на различни буџети и преференции. Од луксузни одморалишта до буџетски куќи за гости, има многу опции на располагање.

Локалната кујна во La Union е комбинација од филипински и илокански јадења. Некои популарни локални специјалитети вклучуваат банет (крцкаво пржено свинско месо), диненгденг (чорба од зеленчук) и лонгганиса (локален колбас).

Патувањето во Ла Унион е погодно. Има директни летови до аеродромот Сан Фернандо од Манила. Алтернативно, можете да стигнете и до Ла Унион со автобус или приватен превоз.

Да, англискиот јазик се зборува нашироко во Ла Унион, особено во туристичките области. Комуникацијата не треба да биде проблем за посетителите што зборуваат англиски.