Фиџи

Фиџи

🇫🇯
Земја. Имаме 19 држави и 20 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Фиџи

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Фиџи

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.46
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.97
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.92
Капучино (нормално)
$ 2.95
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.82
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.89
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.45
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.70
Гориво (1 литар)
$ 1.29
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,470.88
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,888.43

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.52
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.25
Кино (1 седиште)
$ 4.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 24.37
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.75
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.57
Машки кожени деловни чевли
$ 58.97

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 953.41
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 838.50
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.87

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.23
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 1.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.67
локално сирење (1 кг)
$ 8.54
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.79
Говедско месо (1 кг)
$ 6.14
Јаболко (1 кг)
$ 2.52
Банана (1 кг)
$ 1.94
Портокал (1 кг)
$ 2.50
Домат (1 кг)
$ 2.48
Компир (1 кг)
$ 1.23
Кромид (1 кг)
$ 1.14
зелена салата (1 парче)
$ 0.97
Вода (1,5 литри)
$ 0.85
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 8.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 48.90
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 24.11

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 193.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,180.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 602.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 305.72
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,449.62
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 687.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,061.47

Детали за квалитетот на воздухот за Фиџи

Метрика за квалитет на воздухот за Фиџи

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Фиџи Историја на земјотреси

Фиџи Географски информации

ISO2
: FJ
ISO3
: FJI
Phone Code
: +679
Currency
: FJD
Population
: 924,610 (2021)

Дознајте повеќе за Фиџи

Добредојдовте на страницата на Островите Фиџи на TrustLocale.com!

Фиџи, архипелаг од над 300 острови кои го одземаат здивот, лоциран во срцето на Јужниот Пацифик. Оваа неверојатна дестинација е дом на некои од најубавите плажи во светот, традиционално богати култури и релаксиран островски начин на живот. Фиџи нуди широк спектар на атракции за сите видови туристи, вклучувајќи нуркачи, љубители на плажи, љубители на културата и меден месец.

Родната култура на Фиџи е длабоко вкоренета во античките традиции, а посетителите на островите можат да го видат тоа во секојдневните ритуали на домородците од Фиџи. Од церемониите на Кава до традиционалното пешачење на оган, овие искуства даваат увид во нивниот уникатен начин на живот. Истражувањето на локалните села и дружењето со локалното население е фантастичен начин да се потопите во културата на Фиџи.

Една од главните црти на Фиџи се, се разбира, неговите плажи, кои нудат зачудувачки азурни води, меки бели песоци и палми кои се нишаат. Со прекрасни заливи како Јасава и Маманукас, или подолги брегови како плажата Натадола, архипелагот има по нешто за секој љубител на плажа.

Фиџи е тропски рај, кој исто така нуди некои од најдобрите нуркање и нуркање во светот. Со кристално чисти води, живописни корални гребени и огромна низа на морски свет, подводниот свет на Фиџи нуди уникатно искуство што не треба да се пропушти.

Што се однесува до сместувањето, Фиџи ги задоволува сите преференции за патување, со сè, од распространети одморалишта до шармантни бутик хотели. Без разлика дали ја сакате удобноста на луксузен хотел или потрадиционалното чувство на фиџиско буре, Фиџи има низа опции за сместување кои одговараат на вашиот вкус.

Топлите и пријателски настроени локални жители на Фиџи, во комбинација со неговата неверојатна природна убавина, ја прават дестинација што мора да ја посетат сите патници. TrustLocale.com, вашата доверлива платформа за преглед на имот, може да ви помогне да го извлечете најдоброто од вашето патување на Фиџи. Па зошто да не го резервирате вашиот следен одмор на Фиџи и да создадете спомени кои ќе траат цел живот?

Популарни прашања за Фиџи

Островите Фиџи уживаат во тропска клима, со топли температури во текот на целата година. Просечната температура се движи од 77°F до 86°F (25°C до 30°C).

Најдобро време за посета на островите Фиџи е во сувата сезона, помеѓу мај и октомври. Времето е пријатно, со помала влажност и минимални врнежи.

Можете да стигнете до островите Фиџи со летање до меѓународниот аеродром Нади, главната порта. Многу меѓународни авиокомпании нудат директни летови до Фиџи од различни земји.

Некои атракции кои мора да се посетат на островите Фиџи ги вклучуваат Островите Маманука, Коралниот брег, Островите Јасава, островот Тавеуни и Градината на заспаниот џин.

Островите Фиџи нудат низа возбудливи водени активности, вклучувајќи нуркање, нуркање, сурфање, кајак, риболов и пловење меѓу прекрасни корални гребени и недопрени води.

Валутата што се користи на островите Фиџи е Фиџискиот долар (FJD). Препорачливо е да ја замените вашата валута во фиџиски долари за погодност за време на вашиот престој.

Официјалниот јазик на островите Фиџи е фиџиски, но англискиот е широко се зборува и се разбира, особено во туристичките области и одморалиштата.

Граѓаните на повеќето земји, вклучувајќи ги САД, ОК, Канада и Австралија, не бараат виза за посета на островите Фиџи за туристички цели до 4 месеци.

Островите Фиџи се генерално безбедни за патниците. Сепак, како и секоја дестинација, препорачливо е да се преземат мерки на претпазливост, како што е да се внимава на вашите работи и да се избегнуваат изолирани области во текот на ноќта.

Традиционалните фиџиски јадења што треба да ги пробате вклучуваат Кокода (маринирана сирова риба), Лово (меса и зеленчук варени во земјена рерна) и Руру (листови тарос во кокосово млеко).