Западна дивизија

Западна дивизија

Град во Фиџи. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Фиџи
0.0
(0 критики)

Увид за Западна дивизија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Западна дивизија

Овие податоци се наследени од Фиџи, не припаѓаат на Западна дивизија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.46
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 38.42
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.95
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.82
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.89
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.45
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.99
Гориво (1 литар)
$ 1.30
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,565.04
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,951.60

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.31
Кино (1 седиште)
$ 4.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 24.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.03
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 56.40
Машки кожени деловни чевли
$ 59.43

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 953.53
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 818.75
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.90

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.99
Млеко (1 литар)
$ 1.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.55
Бел ориз (1 кг)
$ 1.03
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.67
локално сирење (1 кг)
$ 8.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.81
Говедско месо (1 кг)
$ 6.21
Јаболко (1 кг)
$ 2.54
Банана (1 кг)
$ 1.99
Портокал (1 кг)
$ 2.58
Домат (1 кг)
$ 2.51
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 1.15
зелена салата (1 парче)
$ 0.97
Вода (1,5 литри)
$ 0.85
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 49.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.91

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 191.65
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,130.87

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 608.30
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 305.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,453.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 691.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,049.43

Западна дивизија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Западна дивизија Географски информации

Дознајте повеќе за Западна дивизија

Добредојдовте во Западната дивизија на островите Фиџи! Оваа страница е посветена да ви помогне да ги откриете убавината и уникатните карактеристики на овој регион, како и да ви обезбеди корисни информации кои ќе го направат вашиот престој овде пријатен и незаборавен.

Западната поделба на островите Фиџи е една од 14-те административни поделби на Фиџи. Лоциран на западната страна на Вити Леву, најголемиот остров во земјата, Western Division е дом на некои од најневеројатните природни атракции на Фиџи, вклучувајќи корални гребени, плажи, планини и шуми.

Поделбата се состои од четири провинции, секоја со свои посебни карактеристики: Надрога-Навоса, Ба, Ра и Нади. Надрога-Навоса е позната по своето богато културно наследство и традиционалните искуства на Фиџи. Ба е познат по своите живописни пазари, додека Ра е дом на планински масиви и водопади кои го одземаат здивот. Нади, познат како порта кон Фиџи, нуди широк спектар на активности и атракции за туристите.

За оние кои бараат авантура, Вестерн Дивизија може да се пофали со многу можности за трекинг, планинарење и спортови на вода како нуркање, нуркање и сурфање. Посетителите можат да ја истражуваат познатата градина на заспаниот џин, Националниот парк Сигатока песочни дини или селото Навала, едно од најстарите села на Фиџи во регионот.

Западната дивизија, исто така, има богато културно наследство што може да се доживее преку традиционалните церемонии на Фиџи, како што се танцот меке и пиењето кава. Посетителите можат да ги проверат и локалните пазари за ракотворби за да подигнат сувенири или да научат за начинот на живот на Фиџи во културниот центар Вуда Lookout.

Кога станува збор за јадење, Western Division нуди разновидна палета на опции од традиционална фиџиска кујна до интернационална храна. Љубителите на морска храна ќе бидат воодушевени од свежиот улов што е достапен во регионот, додека оние со слатки заби можат да се препуштат на фиџиските десерти како тортата со касава и лебот од кокос.

Без разлика дали патувате соло, како двојка или со семејството и пријателите, Western Division има по нешто за секого. Со својата неверојатна природна убавина, богатото културно наследство и изобилството на активности и атракции, не е ни чудо што овој регион е една од најдобрите туристички дестинации на Фиџи.

Популарни прашања за Западна дивизија

Западната дивизија на островите Фиџи е дом на прекрасни атракции како што се песочните дини Сигатока, пештерите Наихехе и прекрасните плажи на островите Маманука.

Најдобро време за посета на Западна дивизија, островите Фиџи е за време на сувата сезона од мај до октомври, кога можете да уживате во пријатни температури и помалку врнежи.

Популарните сместувања во Западна дивизија, островите Фиџи ги вклучуваат Токатока Ресорт Нади, Хилтон Фиџи Бич Ресорт и Спа и Таноа Вотерфронт хотел.

Western Division нуди низа активности на отворено како нуркање, нуркање, сурфање, планинарење и истражување на локалните села и пазари.

Апсолутно! Западна дивизија, островите Фиџи има одморалишта погодни за семејството, мирни плажи и различни активности што го прават идеална дестинација за семеен одмор исполнет со забава.

Да, Western Division може да се пофали со луксузни одморалишта како InterContinental Fiji Golf Resort & Spa, Namale Resort & Spa и Likuliku Lagoon Resort кои нудат удобности и услуги од светска класа.

Транспортот во Западната дивизија вклучува такси, изнајмување автомобили, јавни автобуси и превоз со брод до блиските острови, обезбедувајќи погодни средства за истражување на регионот.

Да, задолжително пробајте ја локалната фиџиска кујна, како што се кокода (маринирана риба салата), лово (меса варени во земјена рерна) и кари во стилот на Фиџи додека сте во Западна дивизија.

Можете да се потопите во културата на Фиџи со присуство на традиционални церемонии за пешачење со оган, танцови изведби на меке и посета на локалните села за да дознаете за нивните обичаи и начин на живот.

Да, можете да ги истражувате локалните пазари како што се пазарот Сигатока и пазарот за ракотворби Нади за сувенири, свежи производи, ракотворби и традиционална облека.