Централна дивизија

Централна дивизија

Град во Фиџи. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Фиџи
0.0
(0 критики)

Увид за Централна дивизија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Централна дивизија

Овие податоци се наследени од Фиџи, не припаѓаат на Централна дивизија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.46
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 38.49
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.95
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.83
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.89
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.45
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.03
Гориво (1 литар)
$ 1.30
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,579.10
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,965.71

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.32
Кино (1 седиште)
$ 4.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 24.50
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.08
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 56.56
Машки кожени деловни чевли
$ 59.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 953.58
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 816.08
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.90

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.99
Млеко (1 литар)
$ 1.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.55
Бел ориз (1 кг)
$ 1.03
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.68
локално сирење (1 кг)
$ 8.71
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.81
Говедско месо (1 кг)
$ 6.22
Јаболко (1 кг)
$ 2.54
Банана (1 кг)
$ 1.99
Портокал (1 кг)
$ 2.60
Домат (1 кг)
$ 2.51
Компир (1 кг)
$ 1.25
Кромид (1 кг)
$ 1.15
зелена салата (1 парче)
$ 0.97
Вода (1,5 литри)
$ 0.85
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.09

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 49.13
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.88

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 191.03
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,124.50

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 609.09
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 305.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,454.46
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 691.90

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,047.39

Централна дивизија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Централна дивизија Географски информации

Дознајте повеќе за Централна дивизија

Централна дивизија, островите Фиџи е еден од најубавите региони во земјата, кој нуди плејада на атракции и искуства за посетителите. Сместена во срцето на Фиџи, оваа поделба опфаќа четири провинции - Наитасири, Рева, Серуа и Таилеву.

Со своите неверојатни пејзажи и разновидна географија, Central Division е дестинација што мора да ја посетат љубителите на природата. Овој регион е дом на бујни дождовни шуми, величествени водопади и тркалачки ридови кои даваат живописен поглед. Посетителите, исто така, можат да се нурнат во богатото културно наследство на регионот со истражување на традиционалните села на Фиџи и присуство на локални настани.

Една од најпопуларните атракции во Централната дивизија е Шумскиот парк Коло-и-Сува. Овој парк од 2.000 хектари е заштитена прашума и е дом на изобилство на флора и фауна, вклучувајќи неколку видови птици, влекачи и мали цицачи. Посетителите можат да пешачат низ шумата, да пливаат во нејзините кристално чисти потоци и да пикникат во нејзината мирна околина.

Љубителите на историјата, исто така, ќе најдат многу за истражување во овој регион. Делтата Рева, која се наоѓа на крајбрежната рамнина на Рева, е едно од најважните историски места на Фиџи и е дом на најголемото село на Фиџи. Посетителите можат да истражуваат историски знаменитости, како што е островот Нукулау, како и да научат за културата и традициите на Фиџи.

Централната дивизија е позната и по своите кулинарски задоволства. Посетителите можат да пробаат различни традиционални јадења од Фиџи, вклучително и лово (месо од земјена печка), кокода (салата од сурова риба) и торта со касава. Регионот е исто така одлична дестинација за шопинг, со раздвижени пазари на кои се продаваат локално направени ракотворби, ткаенини и накит.

Генерално, Централната дивизија, островите Фиџи е прекрасен регион со многу да им понуди на посетителите. Од неговата неверојатна природна убавина до богатото културно наследство, има по нешто за секого во овој жив дел на Фиџи.

Популарни прашања за Централна дивизија

Главните градови во Централната дивизија, островите Фиџи се Сува, Наусори и Навуа. Сува е главен град на Фиџи.

Според најновите статистички податоци, населението на Централната дивизија, островите Фиџи, се проценува на над 400.000 луѓе.

Централната дивизија, островите Фиџи, има тропска поморска клима со топло и влажно време во текот на целата година. Очекувајте повремени врнежи од дожд.

Централната дивизија нуди различни атракции, вклучувајќи го Музејот на Фиџи, Шумскиот парк Коло-И-Сува, теренот за голф на првенството Перл Јужен Пацифик и многу повеќе.

Централната дивизија обезбедува низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, одморалишта, куќи за гости и викендички, кои се грижат за различни преференции и буџети.

Да, Централната дивизија е домаќин на повеќе настани и фестивали во текот на годината, како што се прославите на Денот на Фиџи, фестивалот Дивали и фестивалот Хибискус.

Посетителите можат да се впуштат во активности како нуркање, нуркање, пешачење во дождовните шуми, истражување на водопади и пловење околу прекрасните острови.

Да, Централната дивизија има добро развиена транспортна мрежа. Автобуси, такси и изнајмување приватни автомобили се достапни за лесен локален транспорт.

Central Division нуди бројни шопинг опции, вклучувајќи модерни трговски центри, локални пазари и продавници за ракотворби каде што посетителите можат да најдат разни стоки и сувенири.

Кога сте во Централна дивизија, погрижете се да вкусите локални јадења како што се кокода (маринирана риба), палусами (лисја од кокос и тарос) и лово (традиционална гозба на Фиџи).