Суд-Ест

Суд-Ест

Град во Хаити. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Хаити
0.0
(0 критики)

Увид за Суд-Ест

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Суд-Ест

Овие податоци се наследени од Хаити, не припаѓаат на Суд-Ест.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 12.65
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 83.47
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 11.39
Капучино (нормално)
$ 1.65
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.54

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 20.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.41
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.54
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.58
Гориво (1 литар)
$ 1.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,675.97
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 45,000.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 66.61
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.00
Кино (1 седиште)
$ 6.73

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 71.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 41.57
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 109.88
Машки кожени деловни чевли
$ 150.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,958.94
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,542.42
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.10
Млеко (1 литар)
$ 2.13
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.73
Бел ориз (1 кг)
$ 3.40
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.64
локално сирење (1 кг)
$ 8.20
Пилешко месо (1 кг)
$ 12.86
Говедско месо (1 кг)
$ 9.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.43
Банана (1 кг)
$ 2.29
Портокал (1 кг)
$ 3.04
Домат (1 кг)
$ 2.67
Компир (1 кг)
$ 4.59
Кромид (1 кг)
$ 1.75
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.50
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.27

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 81.98
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 122.50

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 100.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,879.72

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 507.36
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 476.93
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 672.02
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 550.02

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,476.80

Суд-Ест Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Суд-Ест Географски информации

Дознајте повеќе за Суд-Ест

Суд-Ест, Хаити е еден од десетте административни одделенија на Хаити во југоисточниот дел на земјата. Создадена е во 1962 година, а нејзиниот главен град е Жакмел, светско наследство на УНЕСКО. Одделот е познат по своите прекрасни плажи, живописната уметност и културна сцена и богатата историја.

Жакмел, најголемиот град на одделот, е дом на жив карневал кој привлекува посетители од целиот свет. Градот има и богата архитектонска историја, со многу згради кои датираат од 1800-тите. Катедралата Сен Жак и Железниот пазар се две иконски знаменитости што посетителите не треба да ги пропуштат.

Суд-Ест е познат и по своите прекрасни плажи. Градот Кејс-Јакмел има долга, песочна плажа на која посетителите можат да пливаат, да се сончаат и да уживаат во прекрасните погледи на океанот. Тука е и помалку познатата плажа Ti Mouillage, која е совршена за позатскриено и опуштено искуство.

Одделот е дом на многу талентирани уметници, музичари и писатели. Историскиот град Јакмел е особено познат по својата енергична уметничка сцена, со многу галерии и студија кои ја прикажуваат работата на локалните уметници. Посетителите можат да ги истражуваат уметничките галерии и музеи за да дознаат повеќе за богатото културно наследство на Суд-Ест.

Освен плажите и уметничката сцена, одделот има многу природни атракции да понуди. Посетителите можат да пешачат по планините, да пливаат во водопади или пештери и да ја истражуваат флората и фауната на регионот во многубројните природни резервати.

Генерално, Суд-Ест, Хаити е дестинација што мора да ја посетите за секој кој ја сака културата, историјата и природните убавини. Со своите шарени градови, прекрасните плажи и богатото културно наследство, овој оддел е вистински скапоцен камен на Хаити што не треба да се пропушти.

Популарни прашања за Суд-Ест

Просечната цена за изнајмување дом во Суд-Ест, Хаити варира во зависност од големината и локацијата на имотот, но генерално можете да најдете цени за изнајмување кои се движат од 200 до 600 долари месечно.

Домовите за изнајмување во Суд-Ест, Хаити често доаѓаат со основни погодности како што се струја, проточна вода и бања. Сепак, погодностите како климатизација и интернет конекција можеби не се широко достапни.

Да, Суд-Ест, Хаити има и училишта и здравствени установи. Има неколку училишта кои нудат основно и средно образование и медицински центри кои обезбедуваат основни здравствени услуги.

Некои популарни населби во Суд-Ест, Хаити ги вклучуваат Jacmel, Bainet и Belle-Anse. Овие области нудат низа опции за домување и се познати по нивната живописна убавина и културни атракции.

Додека Суд-Ест, Хаити генерално одржува умерено ниво на безбедност, секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост. Се препорачува да се заклучуваат вратите, да се биде внимателен во преполните области и да се избегнува патување сам ноќе.

Опциите за јавен превоз во Суд-Ест, Хаити главно се состојат од автобуси, минибуси (познати како допрете) и такси со мотоцикли (познати како мото-такси). Сепак, најчесто се користат и приватни возила.

Суд-Ест, Хаити е познат по своите прекрасни плажи како Bassin Bleu и La Coquille, историските места како Citadelle Laferrière и културните настани како Jacmel карневалот.

Да, Суд-Ест, Хаити има ресторани и трговски центри. Во популарните области како Jacmel, можете да најдете различни опции за јадење, од локална кујна до меѓународни вкусови. Трговските центри нудат основни потреби и некои локални занаети.

Суд-Ест, Хаити има тропска клима која се карактеризира со топли температури во текот на целата година. Сезоната на дождови обично се случува од мај до ноември, додека посувата сезона е од декември до април.

Суд-Ест, Хаити нуди различни рекреативни објекти како што се паркови, спортски терени и плажи. Овие простори обезбедуваат можности за активности на отворено, спорт и релаксација.