Град Коулун

Град Коулун

Град во Хонгконг САР Кина. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Хонгконг САР Кина
0.0
(0 критики)

Увид за Град Коулун

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Град Коулун

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Град Коулун

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Град Коулун

Овие податоци се наследени од Хонгконг САР Кина, не припаѓаат на Град Коулун.

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Град Коулун Географски информации

Дознајте повеќе за Град Коулун

Градот Коулун е еден од осумнаесетте окрузи во Специјалниот административен регион Хонг Конг (S.A.R). Сместено во источниот дел на полуостровот Коулун, се граничи со областа Шам Шуи По на запад, областа Вонг Таи Син на исток и пристаништето Викторија на југ. Градот Коулун е познат како стар кварт на Хонг Конг, но и покрај неговата старост, тој е живописно и живо место за живеење.

Една од уникатните карактеристики на градот Коулун е неговата историја. Округот порано бил град со ѕидови пред Британците да ја преземат власта на почетокот на 20 век. Сепак, дури и по уривањето на ѕидот, неговата сложена поставеност на улиците и уличките сè уште ги потсетуваат посетителите на минатото на градот. Градскиот парк со ѕидови во Коулун е одлично место за да дознаете повеќе за историјата на оваа област.

Градот Коулун е дом на многу популарни локални атракции, како што се Градскиот плоштад Коулун и храмот Хау Вонг. Kowloon City Plaza е трговски центар кој е популарен и кај локалното население и кај туристите, нудејќи широк спектар на продавници, ресторани и опции за забава. Храмот Хау Вонг е будистички храм кој датира од 16 век. Тоа е прекрасно место кое вреди да се посети за да се цени историјата на оваа област.

Една од најатрактивните карактеристики на градот Kowloon е неговата пространа и воздушна околина. Областа е дом на многу паркови, вклучувајќи го и Градскиот парк Коулун, кој е еден од најголемите паркови во Коулун. Други значајни зелени површини во областа ги вклучуваат Паркот на патот Хау Вонг, паркот Морс и паркот на земјата на чудата. Со многу отворен простор, свеж воздух и природна глетка, овој дел од Хонг Конг е идеално место за бегство од урбаната џунгла.

Kowloon City, исто така, може да се пофали со одличен транспортен систем, со удобен пристап до главните автопати, автобуси и MTR. Ова го олеснува патувањето во други делови на Хонг Конг или дури и да се упати кон копното.

Генерално, градот Коулун е интересна, културна и удобна област во Хонг Конг. Со оглед на неговата историја, природна убавина и транспортен систем, тој е одличен избор за семејства или за сите кои бараат ново место да се нарече дом.

Популарни прашања за Град Коулун

Коулун Сити, Хонг Конг С.А.Р. има население од приближно 381.352 жители.

Просечната цена за изнајмување за стан во градот Коулун се движи од 10.000 HKD до 20.000 HKD месечно, во зависност од големината и локацијата.

Градот Коулун има неколку популарни станбени области, вклучувајќи ги Коулун Тонг, Хо Ман Тин и Лок Фу.

Значајни знаменитости во градот Коулун ги вклучуваат Градскиот парк со ѕидови Коулун, Градскиот плоштад Коулун и градината Сунг Вонг Тои.

Коулун Сити нуди различни опции за транспорт, вклучувајќи автобуси, минибуси и пристаништето за фериботи во градот Коулун за превоз преку пристаништето.

Да, градот Коулун е дом на неколку реномирани училишта, како што се Кралскиот колеџ, колеџот Ла Сал и колеџот Сент Џозеф.

Популарните трговски центри во градот Коулун вклучуваат MegaBox, Festival Walk и apm, кои нудат широк спектар на опции за малопродажба и јадење.

Да.

Коулун Сити има низа здравствени установи, вклучувајќи приватни клиники, општи болници и специјализирани клиники за да се задоволат медицинските потреби на жителите.

Градот Коулун генерално има помала стапка на криминал во споредба со другите области во Хонг Конг, но секогаш се советува да се одржуваат општи безбедносни мерки на претпазливост.