Источна

Источна

Град во Хонгконг САР Кина. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Хонгконг САР Кина
0.0
(0 критики)

Увид за Источна

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Источна

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Источна

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Источна

Овие податоци се наследени од Хонгконг САР Кина, не припаѓаат на Источна.

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Источна Географски информации

Дознајте повеќе за Источна

Источен, Хонг Конг С.А.Р. е една од осумнаесетте области на Хонг Конг. Се наоѓа на источната страна на островот Хонг Конг. Областа е дом на многу популарни туристички атракции и станбени населби.

Една од најпознатите туристички атракции во областа е паркот Викторија. Тоа е парк од 19 хектари кој е познат по тоа што е домаќин на многу културни и спортски настани во текот на годината. Паркот има патека за џогирање, тениски терени, игралишта за кошарка, фудбалски игралишта и фитнес патека. Паркот е одлично место и за локалното население и за туристите да се релаксираат и уживаат во природата во срцето на градот.

Друга популарна туристичка атракција е храмот Тин Хау. Тој е еден од најстарите храмови во Хонг Конг и посветен на божицата на морето. Храмот е изграден во 18 век и секоја година привлекува многу посетители кои доаѓаат да му оддадат почит и да бараат благослов.

Ако сте заинтересирани за историја, тогаш Музејот за крајбрежна одбрана во Хонг Конг е атракција што мора да ја посетите. Се наоѓа на местото на поранешната крајбрежна одбранбена тврдина и ја прикажува воената историја на Хонг Конг. Музејот има интерактивни експонати, како што е симулација на виртуелна реалност на поморски напад и реплика на артилериска батерија.

Источниот округ е исто така дом на многу станбени населби со висока класа, како што се Таи Ку Шинг, Таику Шинг Запад и Корнхил. Овие населби нудат модерни и луксузни апартмани со прекрасен поглед на пристаништето.

И на крај, Источна, Хонг Конг С.А.Р. е познат по својата локална храна сцена. Округот има многу локални ресторани кои служат традиционални кантонски јадења како дим сум, супа од вонтон тестенини и печено месо.

Генерално, Источниот округ на Хонг Конг С.А.Р. е енергична и разновидна област која вреди да се истражи. Со своите бројни атракции, луксузни резиденции и вкусна храна, лесно е да се види зошто е популарна дестинација за локалното население и за туристите.

Популарни прашања за Источна

Просечната цена на имотот во Источен, Хонг Конг С.А.Р. е околу 5,2 милиони долари.

Источен, Хонг Конг С.А.Р. опфаќа неколку популарни станбени области како што се Саи Ван Хо, Шау Кеи Ван и Чаи Ван.

Источен, Хонг Конг С.А.Р. нуди широк спектар на удобности, вклучувајќи трговски центри, ресторани, паркови и рекреативни објекти.

Да, Источна, Хонг Конг С.А.Р. е дом на неколку реномирани училишта и образовни институции кои обезбедуваат квалитетно образование.

Источен, Хонг Конг С.А.Р. нуди разновидна палета на имоти, вклучувајќи станови, градски куќи и луксузни вили покрај брегот.

Да, Источна, Хонг Конг С.А.Р. се смета за безбедно и безбедно место за живеење со ниски стапки на криминал и ефикасно спроведување на законот.

Жителите на Источен, Хонг Конг С.А.Р. може лесно да пристапи до јавен превоз како автобуси, МТР и минибуси за удобно патување.

Источен, Хонг Конг С.А.Р. може да се пофали со одлични здравствени установи, со болници и клиники кои нудат висококвалитетни медицински услуги.

Да, Источна, Хонг Конг С.А.Р. нуди различни рекреативни активности како што се пешачки патеки, шеталишта на брегот и спортски објекти.

Популарни атракции во Источен, Хонг Конг С.А.Р. го вклучуваат Музејот за крајбрежна одбрана на Хонг Конг, пристанишниот парк Саи Ван Хо и плажата Биг Вејв Беј.