Округ Острови

Округ Острови

Град во Хонгконг САР Кина. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Хонгконг САР Кина
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Острови

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Острови

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Острови

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Острови

Овие податоци се наследени од Хонгконг САР Кина, не припаѓаат на Округ Острови.

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Округ Острови Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Острови

Добредојдовте во округот Острови во Хонг Конг С.А.Р., прекрасен и мирен дел од градот кој е совршен за оние кои бараат потивка и попријатна средина за семејството. Составен од неколку острови, вклучувајќи ги Лантау, Чеунг Чау, Пенг Чау и островот Лама, Островот е уникатна и разновидна заедница која нуди по нешто за секого.

Островот Лантау е најголемиот и најпопуларниот остров во областа, познат по своите прекрасни пејзажи и културни знаменитости. Посетителите и жителите можат да ја истражуваат статуата на Големиот Буда и манастирот По Лин, да пешачат по живописните патеки на врвот Лантау или да се релаксираат на плажите на Чеунг Ша или Пуи О. Лантау е исто така дом на Хонг Конг Дизниленд, совршен за семејства со млади деца.

Чеунг Чау е шармантно рибарско село кое ве враќа на традиционалниот начин на живот во Хонг Конг. Може да се шетате по тесните улички, да уживате во вкусна морска храна и да го доживеете годишниот фестивал на пунџа, колоритен настан кој привлекува посетители од целиот свет. Пенг Чау е помал остров, но подеднакво убав, со силно чувство за заедница и мирна атмосфера. Посетителите можат да уживаат во пешачење, набљудување птици и истражување на местата со наследство на островот.

Островот Лама е трет по големина остров во областа, познат по својот лежерен и боемски амбиент. Тоа е популарна дестинација за уметници, музичари и иселеници, кои се привлечени од неговиот алтернативен начин на живот и природна убавина. Посетите
Округот Острови е добро поврзан со другите делови на Хонг Конг со јавен превоз, вклучувајќи автобуси и траекти. Тој е исто така дом на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, што им го олеснува на жителите и посетителите да патуваат на меѓународно ниво. Со својот уникатен спој на природна убавина, културно наследство и модерни удобности, областа Острови во Хонг Конг С.А.Р. е прекрасно место да се нарече дом.

Популарни прашања за Округ Острови

Трошоците за живот во округот Острови, Хонг Конг С.А.Р. е релативно висока, со скапи опции за сместување, јадење и забава.

Популарни атракции во округот Острови, Хонг Конг С.А.Р. вклучуваат живописни плажи на Чеунг Чау, живописни скокање на островот Лантау и манастирот По Лин и Големиот Буда.

Опции за транспорт во округот Острови, Хонг Конг С.А.Р. првенствено вклучуваат автобуси, траекти и такси. МТР (Железница за масовен транзит) исто така го поврзува округот со другите делови на Хонг Конг.

Да, има неколку училишта и образовни институции во округот Острови, Хонг Конг С.А.Р., кои обезбедуваат можности за основно, средно и меѓународно образование.

Округ Острови, Хонг Конг С.А.Р. има добро опремени здравствени установи, вклучувајќи медицински клиники, болници и специјализирани центри кои се грижат за различни медицински потреби.

Да, округот Острови, Хонг Конг С.А.Р. има трговски центри, како што се Тунг Чунг Центар и Citygate Outlets. Локалните пазари, како пазарот Чеунг Чау, нудат уникатно искуство за купување.

Да, округот Острови, Хонг Конг С.А.Р. нуди мирна и семејна средина со удобности како игралишта, паркови и неколку активности ориентирани кон семејството.

Округ Острови, Хонг Конг С.А.Р. нуди разновидна палета на кујни, вклучувајќи локални кантонски јадења, специјалитети од морска храна, интернационална кујна и фузија ресторани.

Да, округот Острови, Хонг Конг С.А.Р. има различни рекреативни објекти, како спортски центри, базени, тениски терени и пешачки патеки за ентузијасти на отворено.

Округ Острови, Хонг Конг С.А.Р. слави различни културни настани и фестивали, како што се фестивалот на пунџа Чеунг Чау и Водената парада на бродот Таи О Змеј.