Округ Цуен Ван

Округ Цуен Ван

Град во Хонгконг САР Кина. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Хонгконг САР Кина
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Цуен Ван

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Цуен Ван

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Цуен Ван

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Цуен Ван

Овие податоци се наследени од Хонгконг САР Кина, не припаѓаат на Округ Цуен Ван.

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Округ Цуен Ван Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Цуен Ван

Добредојдовте во округот Цуен Ван, една од најживописните и најдинамичните области на Хонг Конг С.А.Р.! Сместено во регионот на Нови територии во Хонг Конг, Цуен Ван е раздвижена област која нуди богатство на возбудливи атракции и можности. Без разлика дали сте посетител или жител, оваа област сигурно ќе ви го освои срцето и ќе ве остави со спомени кои ќе траат цел живот.

Цуен Ван е една од најгусто населените области во Хонг Конг, но не е без својата привлечност. Од неговите живи улични пазари до неговите прекрасни природни паркови, Цуен Ван нуди по нешто за секого. Областа е дом на неколку големи трговски центри, вклучувајќи ги Citywalk, Tsuen Wan Plaza и Tsuen Wan Town Plaza, кои нудат огромен избор на врвни трговци на мало, стоковни куќи и бутици.

За оние кои ја ценат природата, Цуен Ван има многу зелени површини за истражување. Кантрискиот парк Шинг Мун и селскиот парк Таи Мо Шан се некои од најпопуларните дестинации на отворено во областа, со бујни шуми, кривулест пешачки патеки и воодушевувачки поглед на околниот пејзаж. Можете исто така да го истражите прекрасното крајбрежје на областа на места како плажата Лидо и плажата Тинг Кау.

Цуен Ван е дом на неколку важни историски и културни знаменитости. Музејот Сем Тунг Ук, на пример, е обновена селска куќа од 18 век, која нуди поглед на традиционалниот живот во Хонг Конг. Храмот Хау Вонг е уште една важна локација, посветена на споменот на познатиот воин од династијата Танг.

Во TrustLocale.com, горди сме што го вклучивме округот Цуен Ван како една од нашите страници во градот. Посветени сме на обезбедување објективни, непристрасни и сеопфатни прегледи на имотите во оваа област, за да можете да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во недвижнини. Без разлика дали барате пространа семејна куќа или модерен стан, ние ги имаме потребните ресурси и експертиза за да го пронајдете совршениот имот за вас. Ви благодариме што го избравте TrustLocale.com - со нетрпение очекуваме да ви служиме!

Популарни прашања за Округ Цуен Ван

Од 2020 година, населението во округот Цуен Ван во Хонг Конг С.А.Р. е приближно 318.100.

Некои популарни станбени области во округот Цуен Ван вклучуваат Цуен Ван Запад, Цуен Ван Плаза и Цуен Ван Центар.

Просечната цена на имотот во округот Цуен Ван, Хонг Конг С.А.Р., е околу 9.000 HKD по квадратен метар.

Да, постојат меѓународни училишта во округот Цуен Ван, како што се меѓународното училиште Цуен Ван и Меѓународното училиште во Хонг Конг.

Да, паркот Цуен Ван и музејот Сем Тунг Ук се популарни паркови и рекреативни области во округот Цуен Ван.

Округот Цуен Ван е добро поврзан со МТР (Железница за масовен транзит), автобуси и мини-автобуси за удобен превоз.

Да, има неколку трговски центри и супермаркети во округот Цуен Ван, вклучувајќи ги Тсуен Ван Плаза и Ситиволк.

Туристите често ги посетуваат атракции како што се манастирот Цинг Шан, резервоарот Шинг Мун и хотелот Панда во округот Цуен Ван.

Да, има болници и медицински установи во округот Цуен Ван, вклучително и болницата Јан Чаи и адвентистичката болница Цуен Ван.

Областа Цуен Ван генерално се смета за безбедно место за живеење со ниска стапка на криминал и добро воспоставена заедница.