Шам Шуи По

Шам Шуи По

Град во Хонгконг САР Кина. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Хонгконг САР Кина
0.0
(0 критики)

Увид за Шам Шуи По

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Шам Шуи По

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Шам Шуи По

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Шам Шуи По

Овие податоци се наследени од Хонгконг САР Кина, не припаѓаат на Шам Шуи По.

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Шам Шуи По Географски информации

Дознајте повеќе за Шам Шуи По

Шам Шуи По е населба која се наоѓа во северозападниот дел на Коулун, Хонг Конг. Таа е една од најстарите области во градот и е позната по своите раздвижени улични пазари, традиционалната кинеска архитектура и вкусната локална кујна. TrustLocale.com е возбуден што нуди сеопфатен водич за Шам Шуи По, истакнувајќи ги неговите уникатни карактеристики и културни понуди.

Шам Шуи По е ризница за купувачите и за хранителите. Областа е позната по многубројните улични пазари, како што се уличниот пазар на болви Аплиу и Златната компјутерска аркада, кои продаваат сè, од електроника до антиквитети. Купувачите ќе уживаат и на уличниот пазар Мелори, каде што повеќе од 200 тезги продаваат свежи производи и традиционални кинески билки.

За љубителите на храна, Шам Шуи По не разочарува. Населбата е позната по својата автентична локална храна, вклучувајќи ги вкусните рибни топчиња од Чан Ки, меките свинско лепчиња од Тим Хо Ван и совршено крцкавите вафли со јајца од Ли Кеунг Ки. Со толку многу вкусни опции за избор, посетителите сигурно ќе најдат ново омилено јадење во Шам Шуи По.

Покрај пазарите и сцената со храна, Шам Шуи По е дом на неколку културни знаменитости, вклучувајќи го и хотелот Луи Сенг Чун Херитиџ и храмот Вонг Таи Син. Населбата, исто така, може да се пофали со богата историја како центар на производство на текстил во Хонг Конг, што се рефлектира во неговата уникатна архитектура и многуте продавници за ткаенини по улиците.

Во TrustLocale.com, веруваме дека Шам Шуи По е дестинација што мора да ја посети секој што го посетува Хонг Конг. Неговите живи пазари, вкусна храна и богатото културно наследство го прават фасцинантно место за истражување. Без разлика дали сте првпат посетител или долгогодишен жител, TrustLocale.com е посветен да ви помогне да го откриете најдоброто од она што го нуди Шам Шуи По.

Популарни прашања за Шам Шуи По

Од 2019 година, населението на Шам Шуи По, Хонг Конг С.А.Р. е приближно 388.900.

Просечната цена за изнајмување за станбени имоти во Шам Шуи По варира во зависност од големината и видот на имотот. Може да се движи од 8.000 HKD до 25.000 HKD месечно.

Примарните начини на транспорт во Шам Шуи По вклучуваат автобуси, МТР (Железница за масовен транзит) и такси. Има и многу пешачки патеки за пешаци.

Шам Шуи По е познат по своите живописни улични пазари, како што се уличниот пазар за болви Аплиу и пазар на златна рипка. Други значајни знаменитости ги вклучуваат Golden Computer Arcade и Dragon Centre.

Да, Шам Шуи По има неколку паркови и рекреативни области, вклучувајќи го младинскиот хостел Меи Хо Хаус, Паркот на улицата Фук Ва и паркот Нам Чеонг. Тие обезбедуваат простори за релаксација и слободни активности.

Не, Шам Шуи По нема никакви меѓународни училишта. Сепак, во областа има неколку локални училишта и образовни институции.

Популарните трговски центри во близина на Шам Шуи По ги вклучуваат Центарот „Змеј“, „Златна компјутерска аркада“ и „Гранд Сенчури Плејс“. Овие трговски центри нудат широк спектар на малопродажни и забавни опции.

Шам Шуи По е познат по својата локална улична храна и традиционалната кантонска кујна. Можете да најдете разни локални деликатеси како што се рибни топчиња, вафли од јајца и ролати со тестенини од ориз.

Да, Шам Шуи По има јавни и приватни болници, како и медицински клиники. Значајни медицински установи ги вклучуваат медицинскиот центар Каритас и болницата Квонг Вах.

Блиските атракции од Шам Шуи По ги вклучуваат познатиот храм Вонг Таи Син, манастирот Чи Лин и градината Нан ​​Лиан. Овие културни и религиозни знаменитости привлекуваат посетители од целиот свет.