Кордоба

Кордоба

Град во Шпанија. Имаме 75 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шпанија
0.0
(0 критики)

Увид за Кордоба

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кордоба

Овие податоци се наследени од Шпанија, не припаѓаат на Кордоба.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 12.94
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 51.94
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.08
Капучино (нормално)
$ 1.98
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.11

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.61
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 34.90
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.76
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.27
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 23.37
Гориво (1 литар)
$ 1.74
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 32,861.72
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,320.89

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 42.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.72
Кино (1 седиште)
$ 8.62

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 77.43
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.83
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.14
Машки кожени деловни чевли
$ 92.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,554.20
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,154.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.47

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.55
Млеко (1 литар)
$ 1.11
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.37
Бел ориз (1 кг)
$ 1.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.60
локално сирење (1 кг)
$ 12.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.54
Говедско месо (1 кг)
$ 13.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.13
Банана (1 кг)
$ 1.82
Портокал (1 кг)
$ 1.83
Домат (1 кг)
$ 2.40
Компир (1 кг)
$ 1.54
Кромид (1 кг)
$ 1.67
зелена салата (1 парче)
$ 1.10
Вода (1,5 литри)
$ 0.71
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.50
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.62

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 139.85
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.14
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.96

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 437.80
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,474.20

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 984.92
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 738.35
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,605.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,125.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,893.95

Кордоба Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Кордоба Географски информации

Дознајте повеќе за Кордоба

Кордоба, Шпанија, е магичен град сместен во андалузискиот регион во јужна Шпанија. Познат е по своето богато културно наследство, прекрасната архитектура и вкусната кујна. Тоа е град кој нуди одличен спој на античка елеганција и модерна живост.

Градот е светски познат по својата воодушевувачка џамија Ла Мескита, која е една од најпопуларните туристички дестинации во Шпанија. Мескита е изградена во 8 век од Маврите и сега е дел од светското наследство на УНЕСКО. Внатрешноста на џамијата има прекрасни лакови, сложени мозаици и прекрасна сала за молитва. Освен Мескита, градот е дом и на неколку други иконски знаменитости како што се Алказар де лос Рејес Кристијанос, Римскиот мост и Медина Азахара.

Кордоба е исто така рај за љубителите на храна, нудејќи им на посетителите шанса да уживаат во некои од најдобрите јадења и пијалоци во Андалузија. Градот е преполн со бројни шармантни предјадења барови, ресторани и таверни, каде што можете да уживате во локални деликатеси, како што се салморехо (ладна супа од домати и леб) и фламенкини (ролни со шунка исполнети со сирење). Може да се препуштите и на познатиот градски десерт, пастелните кордоби, слатко пециво исполнето со вкусен џем од тиква.

Луѓето во градот се дружељубиви и гостопримливи, а улиците се живи со музика и фламенко. Посетителите ќе најдат многу продавници во кои се продаваат традиционални ракотворби, како што се керамика, кожни производи и сребрени производи.

Генерално, Кордоба е град кој ги освојува срцата на своите посетители со својата богата историја, фасцинантна култура и одлична кујна. Тоа е град кој мора да го посети секој кој сака да ја доживее убавината и шармот на Андалузија.

Популарни прашања за Кордоба

Некои од атракции кои мора да се посетат во Кордоба, Шпанија ги вклучуваат хипнотизирачката катедрала Мескита, Алказар де лос Рејес Кристијанос и прекрасниот Римски мост.

Најдобро време за посета на Кордоба, Шпанија е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до октомври), кога времето е пријатно и градот е домаќин на шарени фестивали.

Кордоба е позната по својата вкусна кујна. Некои локални јадења што треба да ги пробате вклучуваат салморехо (ладна супа од домати), рабо де торо (чорба од волска опашка) и фламенкин (печен свинско ролат).

Кордоба доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими. Во текот на летото, температурите може да се искачат до 40°C (104°F), додека зимата во просек е околу 15°C (59°F).

Кордоба е домаќин на неколку живописни фестивали секоја година. Најпознати се Пацио фестивалот во мај, гитарскиот фестивал во Кордоба и Битката на цвеќето во мај.

Од Кордоба, можете да земете еднодневни патувања до блиските дестинации како Севиља, Гранада и шармантното бело село Захара де ла Сиера, познато по прекрасните погледи.

Да, Кордоба генерално се смета за безбеден град за туристите. Сепак, секогаш е мудро да преземете нормални мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина, особено во преполните области.

Кордоба има богата историја. Некогаш бил главен град на исламскиот калифат и центар на учење за време на мавританското владеење. Нејзиното наследство е видливо во архитектурата и културата.

Секако! Некои високо оценети хотели во Кордоба се Hospes Palacio del Bailio, Balcón de Córdoba и Eurostars Palace, кои нудат удобно сместување и одлична услуга.

Кордоба има ефикасен систем за јавен транспорт со достапни автобуси и такси. Центарот на градот лесно се истражува пеш, а изнајмувањето велосипед е уште една популарна опција.