Севиља

Севиља

Град во Шпанија. Имаме 105 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шпанија
0.0
(0 критики)

Увид за Севиља

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Севиља

Овие податоци се наследени од Шпанија, не припаѓаат на Севиља.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 12.94
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 51.92
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.08
Капучино (нормално)
$ 1.98
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.11

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.61
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 34.93
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.76
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.27
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 23.36
Гориво (1 литар)
$ 1.74
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 32,835.86
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,315.13

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 42.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.72
Кино (1 седиште)
$ 8.62

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 77.40
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.82
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.11
Машки кожени деловни чевли
$ 92.24

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,551.78
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,153.23
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.47

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.55
Млеко (1 литар)
$ 1.11
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.37
Бел ориз (1 кг)
$ 1.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.60
локално сирење (1 кг)
$ 12.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.54
Говедско месо (1 кг)
$ 13.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.13
Банана (1 кг)
$ 1.82
Портокал (1 кг)
$ 1.83
Домат (1 кг)
$ 2.40
Компир (1 кг)
$ 1.54
Кромид (1 кг)
$ 1.67
зелена салата (1 парче)
$ 1.10
Вода (1,5 литри)
$ 0.71
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.50
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.62

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 139.83
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.14
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.97

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 437.68
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,472.76

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 984.50
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 738.02
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,604.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,124.86

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,894.41

Севиља Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Севиља Географски информации

Дознајте повеќе за Севиља

Севиља е шармантен град кој се наоѓа во јужниот дел на Шпанија. Тој е главен град на Андалузија и четврти по големина град во земјата. Со својата неверојатна историја, прекрасна архитектура, вкусна кујна и добредојдени локални жители, Севиља е дестинација која мора да ја посети секој патник.

Градот Севиља е познат по своите историски знаменитости и неверојатна архитектура. Иконската катедрала во Севиља е извонредна глетка, а посетата на оваа древна структура сигурно ќе остави траен впечаток. Севилскиот Алказар исто така мора да се види, бидејќи е огромна и прекрасна палата со прекрасни градини и неверојатна архитектура.

Покрај богатата историја, Севиља е позната и по својата живописна култура. Улиците на Севиља се исполнети со жива и расположена музика, а локалната кујна е ништо помалку од неверојатна. Некои од јадењата што мора да ги пробате вклучуваат пржена риба, гаспачо и шунка иберико.

Севиља е и град на фестивали и традиции. Feria de Abril е еднонеделна прослава што се одржува во април секоја година. Фестивалот е вистинска прослава на андалузиската култура, со локалното население кое носи традиционални фламенко фустани, јава коњи и танцува цела ноќ.

Друг популарен годишен настан во Севиља е Семана Дедо Мраз, каде верските поворки се вртат низ улиците на градот. Ова е навистина неверојатно искуство и одличен начин да се доживее духовната страна на Севиља.

Конечно, Севиља е место на топли и добредојдени локални жители. Жителите на Севиља се познати по нивното топло гостопримство и пријателска природа, што ја прави одлично место за посета доколку барате релаксиран и пријатен одмор. Без разлика дали сакате да талкате по улиците и да ги истражите многуте знаменитости на градот или едноставно да се опуштите и да ја впиете атмосферата, Севиља сигурно ќе ве остави со незаборавни спомени.

Популарни прашања за Севиља

Севиља нуди низа извонредни атракции, вклучително и кралската палата Алказар, високата кула Жиралда и прекрасната Плаза де Еспања.

Идеално време за посета на Севиља е пролетта (март-мај) и есента (септември-ноември) кога времето е благо и пријатно, избегнувајќи екстремна топлина или студ.

Севиља е позната по својата вкусна кујна. Не пропуштајте да пробате класични јадења како предјадења, газпачо, салморехо, пескаито фрито и познатиот андалузиски десерт, пестиња.

Севиља е позната по своите живописни фестивали. Најславниот е Feria de Abril, еднонеделен саем исполнет со фламенко, борби со бикови и традиционални кочии со коњи.

Историскиот центар на Севиља најдобро се истражува пеш. Лежерно прошетајте низ тесните улички, посетете ја шармантната населба Санта Круз и откријте ги скриените плоштади.

Не ја пропуштајте можноста да го посетите прекрасниот град Кордоба со неверојатната Мескита или волшебниот град Ронда познат по драматичните карпи и познатиот мост Пуенте Нуево.

Да, можете да се искачите на кулата Жиралда, симбол на Севиља. Нуди панорамски поглед на градот, но запомнете дека нема лифт, затоа подгответе се за малку вежбање.

За да искусите автентично фламенко, одете во популарните места како што се Casa de la Memoria, La Carbonería или Los Gallos. Уживајте во страсните изведби и потопете се во оваа страсна форма на уметност.

Валутата што се користи во Севиља, Шпанија е еврото (€). Препорачливо е претходно да се замени валута или да се подигне готовина од банкомати, кои лесно се наоѓаат низ градот.

Севиља има ефикасен јавен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, трамваи и метро линија. Градот е исто така многу за пешачење и лесен за велосипед, што го олеснува истражувањето со користење на различни опции за транспорт.