Шри Ланка

Шри Ланка

🇱🇰
Земја. Имаме 33 држави и 147 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Шри Ланка

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Шри Ланка

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.81
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 17.60
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.14
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.64

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.89
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.39
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.61
Гориво (1 литар)
$ 1.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,153.16
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 36,267.04

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.25
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.13
Кино (1 седиште)
$ 3.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.62
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.47
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.83
Машки кожени деловни чевли
$ 32.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,568.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,205.77
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.87

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.56
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.60
Бел ориз (1 кг)
$ 0.74
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.03
локално сирење (1 кг)
$ 11.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.76
Говедско месо (1 кг)
$ 7.23
Јаболко (1 кг)
$ 6.19
Банана (1 кг)
$ 0.91
Портокал (1 кг)
$ 5.24
Домат (1 кг)
$ 1.30
Компир (1 кг)
$ 1.06
Кромид (1 кг)
$ 0.86
зелена салата (1 парче)
$ 1.18
Вода (1,5 литри)
$ 0.53
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.15
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.88

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.48

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 26.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 516.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 204.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 113.88
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 592.32
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 252.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 191.74

Детали за квалитетот на воздухот за Шри Ланка

Метрика за квалитет на воздухот за Шри Ланка

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Шри Ланка Географски информации

ISO2
: LK
ISO3
: LKA
Phone Code
: +94
Currency
: LKR
Population
: 22,156,000 (2021)

Дознајте повеќе за Шри Ланка

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Шри Ланка, вашиот водич за развојниот пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана во Јужна Азија. Со своето богато културно наследство, прекрасните природни пејзажи и растечката економија, Шри Ланка е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Шри Ланка има економија во развој и пазар на недвижности што се уште е во рана фаза на раст. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Шри Ланка има просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за привлечни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Шри Ланка е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажа извесен раст со текот на годините, а со потенцијал за стабилна и просперитетна иднина, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливост. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Шри Ланка. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Шри Ланка.

Без разлика дали сте заинтересирани за природната убавина на Ела, културното богатство на Канди или енергијата на Коломбо, TrustLocale.com's Страницата во Шри Ланка има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Шри Ланка може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Шри Ланка

Шри Ланка може да се пофали со неколку популарни туристички дестинации, вклучувајќи го античкиот град Сигирија, прекрасните плажи Мириса и Унаватуна, историскиот град Гале и културниот центар Канди.

Најдобро време за посета на Шри Ланка е генерално помеѓу ноември и април, кога времето е сончево и суво, совршено за истражување на плажите и културните места. Сепак, секој регион на земјата може да има свои климатски варијации.

Валутата што се користи во Шри Ланка е Шри Ланка рупија (LKR). Се советува да носите локална валута за повеќето трансакции, бидејќи некои помали претпријатија може да не прифаќаат кредитни картички.

Официјален јазик на Шри Ланка е синхалски. Сепак, англискиот јазик е широко говорен и разбран, особено во туристичките области и поголемите градови.

Шри Ланка нуди различни опции за превоз, вклучувајќи такси, тук-тукс (авто-рикши), автобуси, возови и домашни летови. Додека автобусите и возовите се економични опции, ангажирањето приватно такси или користењето апликации за возење може да понуди поголема удобност и флексибилност.

Некои популарни јадења од Шри Ланка што треба да ги пробате вклучуваат ориз и кари (различни кари кои се служат со ориз), бункер (палачинка во облик на чинија), коту роти (сецкан роти со зеленчук и месо) и жици (пареа со тестенини од ориз на пареа) . Не заборавајте да го пробате и познатиот цејлонски чај!

Да, на повеќето посетители им е потребна виза за да влезат во Шри Ланка. Сепак, процесот е релативно едноставен, со воспоставен онлајн систем ETA (Електронско овластување за патување). Се препорачува однапред да ги проверите барањата за виза пред да го планирате вашето патување.

Препорачливо е да се консултирате со вашиот лекар или здравствена клиника за патување во врска со препорачаните вакцини пред да патувате во Шри Ланка. Вообичаените вакцини вклучуваат хепатитис А, тетанус, тифус и грип. Дополнително, важно е да останете хидрирани и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост за да ги спречите болестите што ги пренесуваат комарците, како што е денга треската.

Локалната временска зона во Шри Ланка е GMT+5:30. Земјата следи едно време во текот на годината без прилагодување на летното сметање на времето.

Иако бакшишот не е задолжителен, тоа се цени во услужната индустрија во Шри Ланка. Вообичаено е да се дадат бакшиш околу 10% во рестораните, а мала сума да се остави и за персоналот на хотелот, возачите и водичите.