Округ Гампаха

Округ Гампаха

Град во Шри Ланка. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шри Ланка
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Гампаха

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Гампаха

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Гампаха

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Гампаха

Овие податоци се наследени од Шри Ланка, не припаѓаат на Округ Гампаха.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.85
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 17.84
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.39
Капучино (нормално)
$ 2.16
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.64

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.39
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.62
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,179.53
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 36,486.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.30
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.20
Кино (1 седиште)
$ 3.23

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.67
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 56.30
Машки кожени деловни чевли
$ 33.25

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,591.26
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,231.14
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.91

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.84
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.58
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.60
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.04
локално сирење (1 кг)
$ 11.07
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.79
Говедско месо (1 кг)
$ 7.27
Јаболко (1 кг)
$ 6.26
Банана (1 кг)
$ 0.92
Портокал (1 кг)
$ 5.29
Домат (1 кг)
$ 1.31
Компир (1 кг)
$ 1.07
Кромид (1 кг)
$ 0.87
зелена салата (1 парче)
$ 1.19
Вода (1,5 литри)
$ 0.53
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 44.39
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.62

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 27.07
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 513.88

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 204.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 114.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 591.80
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 252.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 193.38

Округ Гампаха Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Гампаха

Дистриктот Гампаха е една од најистакнатите области во Шри Ланка, која се наоѓа во западниот дел на земјата. Тоа е раздвижена област опкружена со природно зеленило, прекрасниот Индиски Океан и бројни градови со богата историја. Округот зафаќа површина од над 1.386 квадратни километри, а неговото население е околу 2,4 милиони жители, што го прави втор најнаселен округ во земјата.

Една од најзначајните атракции на округот Гампаха е нејзините историски богатства. Регионот бил дом на многу антички кралства и династии, вклучувајќи го и Кралството Коте, кое некогаш владеело над Шри Ланка. Како резултат на тоа, постојат неколку историски места од интерес низ областа, како што се тврдината Негомбо и храмот Келанија.

Освен неговото историско значење, округот Гампаха е центар на културна разновидност. Нејзините жители доаѓаат од широк спектар на етничко потекло, а областа е позната по својот жив ноќен живот, улична храна и локални фестивали. Посетителите на округот Гампаха можат да ја доживеат метежот и вревата на прометната урбана област додека ја откриваат традиционалната култура на Шри Ланка.

Областа е исто така дом на неколку природни резервати, вклучувајќи го и мочуриштето Мутурајавела, кое е мочуришен екосистем лоциран во близина на лагуната Негомбо. Мочуриштето привлекува голем број на птици преселници, риби и други диви животни во текот на целата година, што го прави идеална дестинација за љубителите на природата.

Во однос на современите удобности, округот Гампаха е добро опремен со врвни здравствени установи и образовни институции. Округот е дом на многу болници, училишта и универзитети, што го прави атрактивна дестинација за семејствата кои сакаат да се населат во добро поврзано и добро развиено урбано подрачје.

Генерално, округот Гампаха е фасцинантна дестинација за секој што сака да ја истражи богатата историја, култура и природната убавина на Шри Ланка. Со своето изобилство на природни и вештачки атракции, тој е идеална локација за одмор или дури и за оние кои сакаат да ја направат оваа област свој постојан дом.

Популарни прашања за Округ Гампаха

Некои популарни градови во округот Гампаха, Шри Ланка ги вклучуваат Гампаха, Негомбо и Ватала.

Округот Гампаха нуди атракции како што се плажата Негомбо, мочуриштето Мутурајавела и каналот Хамилтон.

Некои високо препорачани хотели во округот Гампаха се Wallawwa, Heritance Negombo и The Gateway Hotel Airport Garden.

Дистриктот Гампаха е познат по својата вкусна морска храна, традиционалната кујна од Шри Ланка и различните интернационални опции за јадење.

Најдобро време за посета на округот Гампаха е во сувата сезона од декември до април кога времето е пријатно и идеално за активности на отворено.

Да, округот Гампаха има неколку трговски центри, вклучително и „Кенди Сити Центар“ и „Зоолошка градина Моо“. Овие трговски центри нудат широк спектар на продавници и објекти за забава.

Туристичките дестинации во близина на округот Гампаха вклучуваат Коломбо, Негомбо и Културниот триаголник кој ги опфаќа античките градови како Анурадхапура и Полонарува.

Да, округот Гампаха има сигурна мрежа за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и возови, што го олеснува патувањето во областа и до блиските градови.

Некои популарни фестивали кои се слават во округот Гампаха вклучуваат Национална Нова Година, Весак Поја (будистички фестивал) и Божиќ.

Округот Гампаха нуди јавни паркови и рекреативни области како што се паркот Вихарамахадеви, воден парк Светски одмор и паркот Дунагаха Ела.