Округ Калутара

Округ Калутара

Град во Шри Ланка. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шри Ланка
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Калутара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Калутара

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Калутара

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Калутара

Овие податоци се наследени од Шри Ланка, не припаѓаат на Округ Калутара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.81
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 17.60
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.14
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.64

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.89
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.39
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.61
Гориво (1 литар)
$ 1.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,153.16
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 36,267.04

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.25
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.13
Кино (1 седиште)
$ 3.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.62
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.47
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.83
Машки кожени деловни чевли
$ 32.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,568.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,205.77
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.87

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.56
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.60
Бел ориз (1 кг)
$ 0.74
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.03
локално сирење (1 кг)
$ 11.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.76
Говедско месо (1 кг)
$ 7.23
Јаболко (1 кг)
$ 6.19
Банана (1 кг)
$ 0.91
Портокал (1 кг)
$ 5.24
Домат (1 кг)
$ 1.30
Компир (1 кг)
$ 1.06
Кромид (1 кг)
$ 0.86
зелена салата (1 парче)
$ 1.18
Вода (1,5 литри)
$ 0.53
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.15
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.88

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.48

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 26.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 516.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 204.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 113.88
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 592.32
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 252.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 191.74

Округ Калутара Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Калутара

Добредојдовте во областа Калутара - совршена дестинација за оние кои сакаат да ја искусат убавината на Шри Ланка. Сместено во западната провинција, округот Калутара се граничи со Индискиот Океан на запад и со Калу Ганга (реката) на исток. Областа има богата историја, култура и природна убавина што го прави популарна туристичка дестинација.

Калутара е позната по своите прекрасни плажи, каде што посетителите можат да сурфаат, пливаат или едноставно да се релаксираат на песочните брегови. Областа има широк спектар на одморалишта на плажа, бањи и хотели кои им нудат на посетителите удобен и луксузен престој. Калутара Бодхија, будистички храм, е задолжителна атракција што го прикажува богатото културно наследство на областа.

За оние кои ја сакаат природата, областа Калутара нуди низа активности. Реката Сафари долж Калу Ганга е одличен начин за истражување на живеалиштата на мангровите и неверојатниот див свет, вклучувајќи мајмуни, крокодили и птици. Областа е дом на светски познати мрестилишта за желки, каде што посетителите можат да бидат сведоци на раѓањето на желките и да научат за напорите за зачувување.

Уникатната архитектура на областа Калутара и историските знаменитости како замокот Ричмонд, будистичкиот храм Асокарамаја и црквата Светиот крст покажуваат како Португалците, Холанѓаните и Британците влијаеле врз архитектонското наследство на Шри Ланка.

Областа е исто така рај за љубителите на храна, со различни локални деликатеси како морска храна, кари на база на кокос и автентични зачини од Шри Ланка. Не заборавајте да ги пробате традиционалните слатки од Калутара, подготвени со кокос, жлеб и оризово брашно.

Како заклучок, округот Калутара е совршена рамнотежа на историјата, културата и природната убавина. Неговите недопрени плажи, храна од локално потекло и пријателските локални жители им овозможуваат на туристите исклучително искуство што е тешко да се заборави. Значи, дојдете и искусете го шармот на округот Калутара. TrustLocale.com е тука да го направи вашето патување удобно и да ви помогне да го најдете вистинското сместување за вашиот престој.

Популарни прашања за Округ Калутара

Калутара Бодхија, замокот Ричмонд и Кратката градина се некои од популарните атракции во областа Калутара, Шри Ланка.

Округот Калутара има тропска клима со висока влажност. Просечните температури се движат од 24 до 31 Целзиусов степен во текот на целата година.

Да, областа Калутара е позната по своите прекрасни плажи. Некои популарни вклучуваат плажа Калутара, плажа Васкадува и плажа Бентота.

Округот Калутара има добро поврзана транспортна мрежа. Можете лесно да најдете автобуси, такси и тук-тук за движење низ областа.

Калутара Бодхија и Гангатилака Вихара (популарно познат како храмот Калутара) се два познати будистички храма во областа Калутара.

Посетителите можат да уживаат во активности како што се млаз скијање, нуркање и возење со брод по реката Калу Ганга или да се препуштат на водени спортови во Бентота.

Да, округот Калутара има неколку засолништа за диви животни и природни резервати како мочуриштето Калутара, кои обезбедуваат одлични можности за љубителите на природата.

Замокот Ричмонд, Кратката градина и солените тави Палатупана се некои историски места во областа Калутара што привлекуваат посетители.

Округот Калутара е познат по плантажите со гума и кокос, како и по производството на традиционални ракотворби и зачини.

Некои популарни локални јадења во областа Калутара вклучуваат ориз и кари, бункери, коту роти и специјалитети од морска храна како ракчиња и ракови.