Округ Нувара Елија

Округ Нувара Елија

Град во Шри Ланка. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шри Ланка
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Нувара Елија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Нувара Елија

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Нувара Елија

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Нувара Елија

Овие податоци се наследени од Шри Ланка, не припаѓаат на Округ Нувара Елија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.80
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 17.55
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.36
Капучино (нормално)
$ 2.14
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.63

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.88
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.39
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.61
Гориво (1 литар)
$ 1.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,126.72
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 36,217.67

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.23
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.13
Кино (1 седиште)
$ 3.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.58
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.43
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.74
Машки кожени деловни чевли
$ 32.83

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,564.78
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,199.32
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.86

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.55
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.60
Бел ориз (1 кг)
$ 0.74
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.02
локално сирење (1 кг)
$ 10.99
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.76
Говедско месо (1 кг)
$ 7.23
Јаболко (1 кг)
$ 6.18
Банана (1 кг)
$ 0.90
Портокал (1 кг)
$ 5.23
Домат (1 кг)
$ 1.30
Компир (1 кг)
$ 1.06
Кромид (1 кг)
$ 0.85
зелена салата (1 парче)
$ 1.18
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.11
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.85

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.69
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 26.96
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 516.85

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 204.30
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 113.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 592.36
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 252.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 191.42

Округ Нувара Елија Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Нувара Елија

Сместен во централните висорамнини на Шри Ланка, округот Нувара Елија е живописен рај кој може да се пофали со неверојатни пејзажи, зелени населби со чај и кул клима. Областа е популарно позната како „Мала Англија“ на Шри Ланка поради нејзината британска колонијална архитектура, тревниците, градините и плантажите за чај.

За љубителите на природата, областа Нувара Елија има многу да понуди. Областа е дом на Националниот парк Хортон Плејнс, кој има уникатен екосистем, вклучувајќи шуми, пасишта и водопади. Паркот е исто така дом на ендемични видови како што се виткиот лорис Хортон Плајнс, лангурот со пурпурно лице и леопардот од Шри Ланка. Друго место што мора да се види е имотот Педро за чај, каде што посетителите можат да бидат сведоци на процесот на правење чај, да се шетаат низ бујните градини со чај и да се препуштат на сесиите за дегустација на чај.

Градот Нувара Елија е центар на туризмот во областа и нуди мноштво активности за посетителите. Градот има колонијален шарм со своите згради, тркачка патека, езерото Грегори со пловење и терен за голф. Во текот на месец април, во градот се одржуваат годишните трки на коњи Нувара Елија, кои привлекуваат илјадници локални жители и туристи.

Областа е популарна дестинација за љубителите на авантурите, нудејќи низа активности на отворено, како што се планинарење, трекинг и планинарење. Искачувањето до највисокиот врв на Шри Ланка, Пидуруталагала, е популарна атракција за планинарите.

Како заклучок, округот Нувара Елија е волшебна дестинација која обезбедува уникатен спој на природна убавина, колонијален шарм и можности за авантура. Живописните пејзажи и пријатното време на областа го прават совршено место за одмор за секој што бара бегство од метежот и вревата на градскиот живот. TrustLocale.com е вашата платформа за наоѓање на најдобрите имоти во округот Нувара Елија, Шри Ланка, за да ви помогне да уживате во вашиот престој на оваа магична дестинација.

Популарни прашања за Округ Нувара Елија

Населението на округот Нувара Елија, Шри Ланка е приближно 700.000 луѓе.

Округот Нувара Елија е познат по своите плантажи со чај, Националниот парк Хортон Плејнс, езерото Грегори и живописната убавина на неговите планини и водопади.

Областа Нувара Елија има ладна и умерена клима поради нејзината височина. Искусува благи температури кои се движат од 10°C до 20°C во текот на годината.

Посетителите на округот Нувара Елија можат да уживаат во обиколки на плантажите за чај, пешачење до гледиштето на крајот на светот во Хортон Плајнс, пловење во езерото Грегори и истражување на прекрасни градини.

Во округот Нувара Елија може да се стигне по пат преку јавни автобуси или приватни такси. Најблискиот голем аеродром е Меѓународниот аеродром Банданаике, а исто така има и железнички услуги на располагање.

Да, округот Нувара Елија нуди низа луксузни сместувања, вклучувајќи одморалишта, хотели и бутици за гости кои обезбедуваат висококвалитетни удобности и услуги.

Најдобро време за посета на округот Нувара Елија е во сувата сезона, од април до септември, кога времето е пријатно и идеално за активности на отворено.

Локалните деликатеси во областа Нувара Елија вклучуваат чај од крем со млеко, свежо набрани јагоди, вкусни домашни чоколади и разни кари од Шри Ланка.

Да, округот Нувара Елија е семејна дестинација со својата живописна убавина и атракции погодни за сите возрасти. Семејствата можат да уживаат во излети, возења со брод и прошетки во природа.

Да, округот Нувара Елија го слави годишниот фестивал Нувара Елија, познат како „Саемот на малата Англија“, кој прикажува културни претстави, изложби на цвеќиња и коњски трки.