Округ Путалам

Округ Путалам

Град во Шри Ланка. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шри Ланка
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Путалам

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Путалам

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Путалам

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Путалам

Овие податоци се наследени од Шри Ланка, не припаѓаат на Округ Путалам.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.81
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 17.60
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.14
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.64

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.89
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.39
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.61
Гориво (1 литар)
$ 1.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,153.16
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 36,267.04

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.25
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.13
Кино (1 седиште)
$ 3.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.62
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.47
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.83
Машки кожени деловни чевли
$ 32.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,568.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,205.77
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.87

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.56
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.60
Бел ориз (1 кг)
$ 0.74
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.03
локално сирење (1 кг)
$ 11.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.76
Говедско месо (1 кг)
$ 7.23
Јаболко (1 кг)
$ 6.19
Банана (1 кг)
$ 0.91
Портокал (1 кг)
$ 5.24
Домат (1 кг)
$ 1.30
Компир (1 кг)
$ 1.06
Кромид (1 кг)
$ 0.86
зелена салата (1 парче)
$ 1.18
Вода (1,5 литри)
$ 0.53
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.15
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.88

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.48

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 26.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 516.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 204.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 113.88
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 592.32
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 252.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 191.74

Округ Путалам Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Путалам

Област Путалам: Откријте го сјајот на една од најдобро чуваните тајни на Шри Ланка

Сместено на северозападниот брег на Шри Ланка, Путалам е област со неспоредлива убавина, автентична култура и богата историја што треба да се најде на списокот на секој патник. Од спокојни плажи, распространети шуми со мангрови, засолништа за диви животни и историски знаменитости, овој релативно неистражен регион е полн со изненадувања и нуди уникатно искуство што нема да го најдете на друго место.

Еден од главните точки на областа е Националниот парк Вилпатту, кој е препознаен како едно од најстарите и најголемите засолништа за диви животни во Шри Ланка, кое може да се пофали со разновидна флора и фауна која вклучува слонови, мрзливи мечки, крокодили и леопарди. Сафари-тура низ паркот е активност која мора да ја направи секој посетител.

За љубителите на природата, Puttalam нуди незаборавно искуство со своето мочуриште Muthurajawela од 10.000 хектари, дом на низа птичји свет, влекачи, цицачи и риби. Областа нуди огромни шуми со мангрови и мочуришта кои нудат импресивен поглед, а возењето со брод по лагуната е одличен начин за уживање во пејзажот.

За љубителите на плажа, Путалам има многу опции, со светски познати плажи како Калпитија и Маравила. Плажите нудат сонце, песок и сурфање и се познати по своите бистри води, што ги прави омилени кај нуркачите и нуркачите.

Културните ентузијасти можат да се препуштат на историските знаменитости на областа, вклучувајќи го мочуриштето Анавилундава, античкиот резервоар изграден во 10 век, древните урнатини на Пандуваснувара и црквата Света Ана во Талавила, која е позната по својот годишен празник и аџилак. br />
Областа Путалам е земја со живописна убавина, разновидни пејзажи и добредојдени локални жители, нудејќи им навистина неверојатни искуства на туристите. Додека истражувате, ќе го откриете богатството на наследството на Шри Ланка додека уживате во нејзината природна убавина и живеете со топлото гостопримство на нејзините луѓе. TrustLocale.com ве поканува да ја истражите оваа дестинација преполна со историја, култура, убавина и авантура што ве очекува во областа Путалам, Шри Ланка.

Популарни прашања за Округ Путалам

Лагуната Путалам, Националниот парк Вилпатту, холандската тврдина, засолништето за птици Анавилундава, плажата Калпитија и црквата Света Ана се популарни атракции во областа Путалам.

Областа Путалам има тропска клима која се карактеризира со високи температури во текот на целата година, со просечни температури кои се движат од 25°C до 32°C.

Округот Путалам нуди различни опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости, одморалишта и домови за да одговараат на различни буџети и преференции.

Најдобро време за посета на округот Путалам е за време на сушната сезона, од мај до септември, кога времето е сончево и идеално за активности на отворено и набљудување на дивиот свет.

Областа Путалам е позната по деликатесите од морска храна, како што се свежи ракови, ракчиња и јастози. Треба да пробате и традиционални ориз и кари од Шри Ланка.

Областа Путалам генерално се смета за безбедна за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина за да обезбедите безбеден и пријатен престој.

Опциите за транспорт во округот Путалам вклучуваат автобуси, такси и тук-тукс (возила со три тркала). Препорачливо е да се договорите за цените пред да се качите.

Округот Путалам нуди низа можности за купување. Локалните пазари и продавници се идеални за купување традиционални ракотворби, зачини, текстил и свежи производи.

Синхалскиот и тамилскиот јазик се главните јазици што се зборуваат во областа Путалам. Сепак, англискиот е исто така широко разбран, особено во туристичките области.

Округот Путалам слави различни културни фестивали, вклучувајќи ги Синхалската и Тамилската Нова Година, Весак и фестивалите Путалам Малу, кои прикажуваат традиционална музика, танц и религиозни практики.