Северна централна провинција

Северна централна провинција

Град во Шри Ланка. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Шри Ланка
0.0
(0 критики)

Увид за Северна централна провинција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Северна централна провинција

Овие податоци се наследени од Шри Ланка, не припаѓаат на Северна централна провинција.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.79
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 17.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.36
Капучино (нормално)
$ 2.13
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.63

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.86
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.39
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.61
Гориво (1 литар)
$ 1.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,103.19
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 36,178.38

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.22
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.12
Кино (1 седиште)
$ 3.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.54
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.39
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.66
Машки кожени деловни чевли
$ 32.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,561.49
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,193.87
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.85

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.55
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.60
Бел ориз (1 кг)
$ 0.74
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.02
локално сирење (1 кг)
$ 10.98
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.76
Говедско месо (1 кг)
$ 7.22
Јаболко (1 кг)
$ 6.16
Банана (1 кг)
$ 0.90
Портокал (1 кг)
$ 5.22
Домат (1 кг)
$ 1.30
Компир (1 кг)
$ 1.06
Кромид (1 кг)
$ 0.85
зелена салата (1 парче)
$ 1.18
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.07
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.82

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.60
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.39

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 26.95
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 517.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 204.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 113.70
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 592.37
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 252.54

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 191.14

Северна централна провинција Географски информации

Дознајте повеќе за Северна централна провинција

Северна централна провинција, Шри Ланка е прекрасен регион кој се наоѓа во срцето на островската земја. Познат е по своето богато културно наследство, античките урнатини и храмови и живописните пејзажи. Покраината е дом на многу важни градови како што се Анурадапура, Полонарува, Хабарана и Дамбула, секој од нив нуди свои уникатни атракции и искуства.

Анурадхапура, античкиот главен град на Шри Ланка, може да се пофали со низа импресивни археолошки локалитети, вклучувајќи го и Светиот град Анурадхапура, кој е дел од светското наследство на УНЕСКО. Градот е дом на неколку будистички храмови и пагоди како што се Руванвелисаја Ступа и Јаја Шри Маха Боди, од кои и двата се почитувани од будистите ширум светот.

Полонарува, уште еден древен главен град на Шри Ланка, исто така е богат со историја и им нуди на посетителите можност да истражуваат импресивни згради и палати, како што се иконскиот комплекс на Кралската палата и карпестиот храм Гал Вихара.

Хабарана, мал град опкружен со бујни шуми и езера, е совршено место за љубителите на природата. Овде посетителите можат да искусат различни активности, како што се возење сафари, набљудување птици и пешачење. Градот е исто така порта за неколку блиски природни атракции, вклучувајќи ја тврдината Сигирија и Националниот парк Минерија, каде што посетителите можат да бидат сведоци на стада диви слонови кои шетаат покрај бреговите на езерото.

Дамбула е дом на познатиот пештерски храм Дамбула, серија од пет пештери исполнети со прекрасни мурали и статуи на Господ Буда. Градот е познат и по своите раздвижени пазари и Златниот храм на Дамбула, величествен храмски комплекс со некои од најдобро зачуваните антички слики во Шри Ланка.

Севкупно, Северната централна провинција е дестинација која мора да се посети за оние кои сакаат да го истражуваат богатото културно наследство на Шри Ланка, прекрасните антички урнатини и прекрасните природни пејзажи. Без разлика дали сте заинтересирани за историјата, природата или едноставно барате мирно бегство, Северната централна провинција нуди по нешто за секого.

Популарни прашања за Северна централна провинција

Северната централна провинција се наоѓа во центарот на Шри Ланка, опкружена со областите Анурадхапура и Полонарува.

Некои популарни туристички атракции во северната централна провинција го вклучуваат античкиот град Анурадхапура, тврдината карпеста Сигирија, археолошкиот локалитет Полонарува и Националниот парк Минерија.

Времето во северната централна провинција е генерално топло и суво, со температури кои се движат од 25°C до 35°C (77°F до 95°F) во текот на целата година.

Главниот јазик што се зборува во северната централна провинција е синхалскиот, но многу локални жители исто така разбираат и зборуваат англиски.

Некои традиционални јадења во северната централна провинција вклучуваат ориз и кари, кирибат (млечен ориз), питу и коту роти.

Најдобро време за посета на северната централна провинција е сушната сезона, која е од мај до септември, за да избегнете обилни врнежи и да уживате во ведро небо.

Опциите за транспорт во северната централна провинција вклучуваат автобуси, возови и такси. Изнајмување автомобил или изнајмување на тук-тук (три тркала) се исто така популарни избори за движење.

Да, северната централна провинција слави културни фестивали како што е фестивалот Посон, кој го одбележува воведувањето на будизмот во Шри Ланка и Есала Перахера во Анурадапура, голема будистичка поворка.

Да, можете да најдете голем број сместувачки капацитети во северната централна провинција, вклучувајќи хотели, куќи за гости, одморалишта и еко-домови, кои се грижат за различни буџети и преференции.

Кога ја посетувате северната централна провинција, препорачливо е да останете хидрирани, да носите крема за сончање и заштитна облека и да носите средство против комарци поради топлата клима и присуството на комарци.