Kosovo

Kosovo

🇽🇰
Земја. Имаме 7 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Kosovo

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Kosovo

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.51
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.65
Капучино (нормално)
$ 1.19
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.13

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 14.14
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.89
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.65
Гориво (1 литар)
$ 1.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,323.67
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,099.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.85
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.33
Кино (1 седиште)
$ 4.93

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.03
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.82
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.43
Машки кожени деловни чевли
$ 107.22

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,607.66
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 919.57
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.87

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.99
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.69
Млеко (1 литар)
$ 1.14
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.53
Бел ориз (1 кг)
$ 1.33
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.67
локално сирење (1 кг)
$ 5.50
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.72
Говедско месо (1 кг)
$ 8.77
Јаболко (1 кг)
$ 1.10
Банана (1 кг)
$ 1.39
Портокал (1 кг)
$ 1.24
Домат (1 кг)
$ 1.31
Компир (1 кг)
$ 0.79
Кромид (1 кг)
$ 0.82
зелена салата (1 парче)
$ 0.72
Вода (1,5 литри)
$ 0.51
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.73
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 92.63
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 145.78
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,034.46

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 316.46
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 228.02
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 551.26
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 380.53

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 439.09

Детали за квалитетот на воздухот за Kosovo

Метрика за квалитет на воздухот за Kosovo

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Kosovo Географски информации

ISO2
: XK
ISO3
: XKX
Phone Code
: +383
Currency
: EUR
Population
: 1,786,038 (2021)

Дознајте повеќе за Kosovo

TrustLocale.com е платформа за преглед на имот која е посветена на помагање на луѓето да ги најдат своите домови и имоти од соништата во различни земји низ светот. Нашата платформа обезбедува сеопфатни информации за индустријата за недвижнини во различни земји и се гордееме што даваме точни и сигурни прегледи за имотите и областите во кои се наоѓаат.

Една од многуте земји што ги прикажуваме на нашата платформа е Косово. Сместено во срцето на Балканот, Косово е прекрасна земја со богата култура и историја. И покрај тоа што е релативно мала земја, таа нуди широк спектар на имоти кои одговараат на различни буџети и вкусови.

Косово нуди разновиден пазар на недвижности кој се движи од луксузни вили и апартмани во главниот град Приштина, до поскромни домови во селата. Земјата, исто така, има растечка туристичка индустрија, што доведе до зголемување на побарувачката за куќи за одмор и имот за изнајмување.

Една од главните предности за инвестирање во недвижен имот во Косово се пристапните цени на имотот во земјата и ниските трошоци за живот. Ова го прави атрактивна дестинација за оние кои сакаат да купат втор дом или да инвестираат во имот за изнајмување. Понатаму, Косово нуди низа стимулации за странските инвеститори, вклучувајќи даночни ослободувања за купување имот и приходи од наемнини.

Друга придобивка од инвестирањето на пазарот на недвижности на Косово е политичката стабилност и растечката економија на земјата. Во последните години, Косово постигна значителен напредок во однос на економскиот развој и станува сè поатрактивно за странските инвеститори. Ова доведе до пораст на цените на недвижностите и зголемување на побарувачката за недвижен имот во земјата.

Како заклучок, Косово е земја која нуди низа возбудливи можности за оние кои сакаат да инвестираат на пазарот на недвижности. Неговите пристапни цени на имотот, ниските трошоци за живот и политичката стабилност го прават атрактивна дестинација за странските инвеститори. Во TrustLocale.com, ние сме посветени на нашите корисници да им обезбедиме веродостојни и точни информации за индустријата за недвижнини во Косово и да им помогнеме да ги најдат своите домови од соништата во оваа прекрасна земја.

Популарни прашања за Kosovo

Да, Косово е генерално безбедна дестинација за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да преземете општи безбедносни мерки и да бидете свесни за вашата околина.

Најдобро време за посета на Косово е во текот на летните месеци, од јуни до септември, кога времето е пријатно и идеално за активности на отворено.

Некои од атракции кои мора да се посетат во Косово се историскиот град Призрен, манастирот Високи Дечани, долината Ругова и главниот град Приштина.

Додека водата од чешма е генерално безбедна за пиење во Косово, препорачливо е да се држите до флаширана вода, особено во руралните области.

Локалната валута во Косово е еврото (€). Тоа е широко прифатено и лесно можете да ги менувате главните валути во банки или менувачници.

Официјални јазици на Косово се албанскиот и српскиот. Англискиот јазик исто така се зборува и разбира во главните туристички области и хотели.

Давањето бакшиш не е задолжително, но се цени во Косово. Бакшиш од 10% е вообичаена практика за добра услуга во рестораните.

Косово има добро развиен транспортен систем со автобуси кои се најчестиот начин на јавен превоз. Такси се исто така лесно достапни во поголемите градови.

Да, ако имате меѓународна услуга за роаминг на вашиот мобилен план, можете да го користите вашиот телефон во Косово. Алтернативно, можете да купите локална SIM-картичка.

Кредитните картички се широко прифатени во хотелите, рестораните и поголемите установи во Косово. Сепак, препорачливо е да носите готовина за помалите претпријатија и во руралните области.