Авганистан

Авганистан

🇦🇫
Земја. Имаме 33 држави и 92 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Авганистан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Авганистан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.09
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 9.37
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.49
Капучино (нормално)
$ 1.12
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.79
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.71
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.91
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.40
Гориво (1 литар)
$ 1.03
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 8,018.08
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 38,205.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 9.33
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 3.47
Кино (1 седиште)
$ 2.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 15.91
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 27.93
Машки кожени деловни чевли
$ 25.43

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 458.76
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 209.47
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.09

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.26
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.52
локално сирење (1 кг)
$ 3.66
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.28
Говедско месо (1 кг)
$ 5.78
Јаболко (1 кг)
$ 0.60
Банана (1 кг)
$ 0.83
Портокал (1 кг)
$ 0.89
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.33
зелена салата (1 парче)
$ 0.29
Вода (1,5 литри)
$ 0.32
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.73

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 96.04
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 164.79

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 26.24
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,304.56

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 110.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 64.95
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 231.93
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 141.80

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 201.99

Детали за квалитетот на воздухот за Авганистан

Метрика за квалитет на воздухот за Авганистан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Авганистан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Авганистан Географски информации

ISO2
: AF
ISO3
: AFG
Phone Code
: +93
Currency
: AFN
Population
: 40,099,462 (2021)

Дознајте повеќе за Авганистан

Добредојдовте на страницата Авганистан на TrustLocale.com, вашиот водич за уникатниот и предизвикувачки пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана во Јужна Азија. И покрај тешката историја и тековните безбедносни грижи, Авганистан е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Авганистан има економија во развој и пазар на недвижности кој сè уште е во раните фази на раст. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Сепак, важно е да се забележи дека безбедносната ситуација може да биде нестабилна, а инвестирањето во имот во Авганистан бара внимателно разгледување и проценка на ризикот.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Авганистан е нејзиниот потенцијал за силен капитал. добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажа извесен раст со текот на годините, а со потенцијал за стабилна и просперитетна иднина, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливост. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Авганистан. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Авганистан.

Без разлика дали сте заинтересирани за богатата историја и култура на Кабул, природните убавини на планините Хиндукуш или растечкиот бизнис можности во градовите како Херат и Мазар-и-Шариф, страницата Авганистан на TrustLocale.com има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Авганистан може да биде единствена и предизвикувачка инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Авганистан

Пазарот на недвижности во Авганистан се развива бавно, со ограничена достапност. Цените на недвижностите варираат во зависност од локацијата и состојбата. Препорачливо е да се консултирате со локални експерти пред да инвестирате.

Кабул, Херат и Мазар-и-Шариф се популарните градови во Авганистан за инвестиции во недвижнини. Овие градови нудат низа имоти, од станбени до комерцијални, со различни цени.

Во Авганистан, можете да најдете различни имоти, вклучувајќи станови, куќи, вили и комерцијални простори. Достапноста на овие имоти може да варира во зависност од градот и регионот.

Странците можат да купат имот во Авганистан, но тие треба да следат специфични прописи и да ги добијат потребните дозволи и одобренија од релевантните органи. Се препорачува да се побара правна помош за непречена трансакција.

Просечната цена на имотот во Авганистан варира во зависност од локацијата, големината и состојбата на имотот. Иако е тешко да се обезбеди точна бројка, цените може да се движат од неколку илјади долари до неколку милиони долари.

Нема конкретни законски ограничувања за сопственоста на имотот во Авганистан, но одредени области може да имаат ограничувања поради безбедносни грижи. Неопходно е да се спроведе темелно истражување и да се побара правен совет пред да се купи.

Некои популарни станбени населби во Кабул ги вклучуваат Шахр-е Нав, Вазир Акбар Кан и Тајмани. Овие области нудат низа опции за домување и се познати по нивните удобности и пристапност.

Пред да купите имот во Авганистан, од клучно значење е да се земат предвид факторите како што се локацијата, безбедноста, правната документација, развојот на инфраструктурата и потенцијалниот поврат на инвестицијата. Консултацијата со локални експерти ќе помогне да се донесе информирана одлука.

За да најдете сигурни агенти за недвижности во Авганистан, можете да пребарувате онлајн директориуми, да се консултирате со локалните заедници на иселеници или да побарате препораки од доверливи извори. Препорачливо е да се спроведат темелни проверки на позадината и да се потврдат ингеренциите пред да се ангажира агент.

Трансакциите со готовина се распространети на пазарот на недвижности во Авганистан. Сепак, се почести се и банкарските трансфери и плаќањето преку легални канали. Препорачливо е да се консултирате со правни експерти и да ги следите соодветните канали за безбедни трансакции.