Буркина Фасо

Буркина Фасо

🇧🇫
Земја. Имаме 57 држави и 92 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Буркина Фасо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Буркина Фасо

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 0.91
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.80
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 2.15
Капучино (нормално)
$ 1.24
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.68

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.25
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 4.96
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.65
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.61
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 8,596.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 41.33
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.00
Кино (1 седиште)
$ 8.27

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 0.40
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 0.26
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 0.00
Машки кожени деловни чевли
$ 0.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 273.74
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 169.93
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.16
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.24
Млеко (1 литар)
$ 2.27
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.11
Бел ориз (1 кг)
$ 0.83
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 19.96
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.61
Говедско месо (1 кг)
$ 5.37
Јаболко (1 кг)
$ 2.01
Банана (1 кг)
$ 1.07
Портокал (1 кг)
$ 0.97
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 2.70
Кромид (1 кг)
$ 1.32
зелена салата (1 парче)
$ 0.33
Вода (1,5 литри)
$ 0.81
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.03
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 90.92
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 41.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 95.34
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 15,229.29

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 413.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 206.65
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 495.92
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 391.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 565.49

Детали за квалитетот на воздухот за Буркина Фасо

Метрика за квалитет на воздухот за Буркина Фасо

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Буркина Фасо Географски информации

ISO2
: BF
ISO3
: BFA
Phone Code
: +226
Currency
: XOF
Population
: 22,100,683 (2021)

Дознајте повеќе за Буркина Фасо

Буркина Фасо е земја без излез на море лоцирана во Западна Африка. Позната и како „земја на исправени луѓе“, оваа неверојатно разновидна земја нуди прекрасни пејзажи, богато културно наследство и топло гостопримство. Со оглед на тоа што се топило на различни етнички групи, земјата има уникатен спој на обичаи и традиции што ја прават фасцинантна дестинација за туристите.

Дом на бројни видови диви животни и заштитени природни резервати ја прават Буркина Фасо одлично место за ентузијастите на еко-туризмот. Земјата може да се пофали со неколку национални паркови како што се Националниот парк Арли, Националниот парк В и Националниот парк Деу Балес, кои нудат шанса да се сретнете со низа ретки видови како слонови, нилски коњи, лавови и гепарди. Има и неверојатни езера, шуми и водопади кои нудат спектакуларни погледи и бескрајни можности за истражување.

Освен по прекрасните природни пејзажи, земјата е позната и по својата живописна уметност и музички сцени. Има многу уметнички продавници и музеи кои прикажуваат импресивни традиционални занаети, текстил, керамика, слики и скулптури. Додека музичките фестивали како Меѓународниот фестивал за уметност и култура во Буркина Фасо привлекуваат изведувачи и љубители на музика од целиот свет.

Буркина Фасо е исто така фасцинантна дестинација за љубителите на историјата. Земјата има неколку антички урнатини, вклучувајќи ги и урнатините Лоропени, кои се наведени на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Градот Бобо-Диуласо е особено фасцинантен, со калдрмата, распространетите пазари и живиот ноќен живот.

Кујната на Буркина Фасо е исто така нешто што треба да се очекува. Свежи производи и евтини парчиња месо се користат за правење различни јадења како што се то (оброк од ферментирана пченка), риз жито (ориз со јаткасти плодови и семки во прав) и Јабаси (еден вид супа од грав).

Со толку многу разновидност, од природни чуда до културно наследство, Буркина Фасо е земја што треба да биде на списокот на секој патник. TrustLocale.com ве поканува да дојдете и да го откриете шармот на оваа неверојатна западноафриканска дестинација.

Популарни прашања за Буркина Фасо

Буркина Фасо генерално има ниски трошоци за живот во споредба со многу други земји. Домувањето, превозот и дневните трошоци имаат тенденција да бидат достапни.

Иако Буркина Фасо имаше одредени безбедносни проблеми во последниве години, секогаш е препорачливо да останете ажурирани за советите за патување и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост. Одредени области може да имаат поголем ризик.

Популарните атракции во Буркина Фасо ги вклучуваат урнатините на Лоропени, урбаниот парк Бангр Веого, Националниот музеј на музиката и Големата џамија на Бобо-Диуласо.

Буркина Фасо има претежно тропска клима, со сушна сезона од ноември до мај и дождовна сезона од јуни до октомври. Температурите може да варираат во текот на годината.

Официјален јазик на Буркина Фасо е францускиот. Дополнително, нашироко се зборуваат неколку домородни јазици како што се Муре, Диула и Фула.

Валутата што се користи во Буркина Фасо е западноафриканскиот CFA франк (XOF). Препорачливо е да имате локална валута за дневни трансакции.

Во Буркина Фасо, опциите за превоз вклучуваат такси, автобуси и мотоцикли. Може да се изнајмуваат и приватни возила, но условите на патот може да се разликуваат.

Здравствениот систем во Буркина Фасо се развива. Медицинските установи може да бидат ограничени, особено во руралните области. Важно е да имате сеопфатно патничко медицинско осигурување.

Повеќето посетители на Буркина Фасо бараат виза. Се препорачува да ги проверите специфичните барања за виза врз основа на вашата националност пред да го планирате вашето патување.

Буркина Фасо го следи средното време на Гринич (GMT) во текот на целата година.