Германија

Германија

🇩🇪
Земја. Имаме 16 држави и 7097 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Германија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Германија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 13.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 65.03
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.44
Капучино (нормално)
$ 3.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.90

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 3.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 54.83
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.68
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.21
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 32.61
Гориво (1 литар)
$ 1.93
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,216.28
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,731.80

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.73
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.20
Кино (1 седиште)
$ 13.04

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 85.17
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.20
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.25
Машки кожени деловни чевли
$ 120.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 6,529.97
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 5,253.48
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.93

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.34
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.94
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.09
Бел ориз (1 кг)
$ 2.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.56
локално сирење (1 кг)
$ 13.40
Пилешко месо (1 кг)
$ 15.91
Говедско месо (1 кг)
$ 16.73
Јаболко (1 кг)
$ 2.69
Банана (1 кг)
$ 1.46
Портокал (1 кг)
$ 2.23
Домат (1 кг)
$ 2.45
Компир (1 кг)
$ 1.65
Кромид (1 кг)
$ 1.82
зелена салата (1 парче)
$ 1.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.81
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.89
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 8.88

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 320.15
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 49.96

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 426.31
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 13,192.50

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,004.56
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 754.86
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,842.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,411.34

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 3,036.93

Детали за квалитетот на воздухот за Германија

Метрика за квалитет на воздухот за Германија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Германија Историја на земјотреси

Германија Географски информации

ISO2
: DE
ISO3
: DEU
Phone Code
: +49
Currency
: EUR
Population
: 83,196,078 (2021)

Дознајте повеќе за Германија

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Германија, вашата порта кон просперитетниот и разновиден пазар на недвижности во оваа централна европска земја. Со својата силна економија, инфраструктура од светска класа и богато културно наследство, Германија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и за инвеститорите.

Германија е најголемата економија во Европа и е дом на некои од најпознатите во светот. иновативни компании. Стабилната политичка клима на земјата, ефикасната бирократија и висококвалификуваната работна сила ја прават идеално место за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Германија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во германски имот е неговата стабилност и сигурност. Пазарот на недвижности во земјата е високо регулиран, обезбедувајќи им на инвеститорите доверба во нивните трансакции. Германија, исто така, има силен пазар за изнајмување, со долгорочни закупи и атрактивни приноси, што ја прави идеален избор за оние кои бараат постојан поврат.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Германија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Германија.

Без разлика дали сте заинтересирани за раздвижен град како Берлин или Франкфурт, живописното село на Баварија или шармантните градови покрај Рајна , Страната на TrustLocale.com во Германија има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Германија е врвен избор за инвеститорите во недвижнини ширум светот.

Популарни прашања за Германија

Германија има многу популарни градови за посета, вклучувајќи ги Берлин, Минхен, Хамбург, Франкфурт, Келн и Штутгарт.

Германија има умерена сезонска клима со умерени врнежи од дожд. Зимите можат да бидат студени, додека летата се благи до топли.

Најдобрите времиња за посета на Германија се во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до октомври) кога времето е пријатно.

Валутата што се користи во Германија е еврото (€). Погрижете се да имате пари или да користите картички широко прифатени во земјата.

Некои познати германски јадења што треба да ги пробате вклучуваат братвурст, кисела зелка, ѓевреци, шницли, кисела торта и торта од Шварцвалд.

Водата од чешма во Германија е безбедна за пиење, а јавните тоалети се лесно достапни низ целата земја на јавни места.

Законската возраст за пиење во Германија е 16 години за пиво и вино, а 18 за алкохолни пијалоци. Сепак, проверките за лична карта се вообичаени.

Давањето бакшиш е вообичаено во Германија. Вообичаено е да се остави бакшиш од околу 5-10% од вкупната сметка во рестораните и кафулињата.

Главниот јазик што се зборува во Германија е германскиот. Сепак, многу луѓе зборуваат и англиски, особено во туристичките области.

Важните културни бонтон во Германија вклучуваат поздравување со цврсто ракување, користење формални титули и да се биде точен.