Џаму и Кашмир

Џаму и Кашмир

Град во Индија. Имаме 56 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Џаму и Кашмир

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Џаму и Кашмир

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Џаму и Кашмир.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.80
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.28

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,006.05
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.18

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.79
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.82

Џаму и Кашмир Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Џаму и Кашмир Географски информации

Дознајте повеќе за Џаму и Кашмир

TrustLocale.com со гордост претставува длабински преглед на Џаму и Кашмир, Индија - земја со прекрасна убавина и богата култура. Сместено во најсеверниот дел на Индија, Џаму и Кашмир е сојузна територија која се состои од два региони - долината Џаму и Кашмир, опкружена со Хималаите. Познат по своите живописни пејзажи, волшебни долини, прекрасни ливади, спокојни езера и планини покриени со снег, Џаму и Кашмир е прекрасно задоволство за љубителите на природата.

Џаму и Кашмир е популарна туристичка дестинација долго време и поради многу причини. Државата е дом на неколку религиозни места, вклучувајќи го и Ваишно Деви, една од најпочитуваните хинду дестинации за аџилак. Исто така, се одржува Шри Амарнат Јатра - годишен аџилак во пештерата Амарнат, каде што се поклонува леден сталагмит во облик на Господ Шива. Џаму е совршено место да се доживее уникатната култура и да се препуштите на некоја автентична кујна, бидејќи е познато дека е центар на културата Догра - спој на хинду и пенџаби култури.

Долината Кашмир, позната и како „Рај на Земјата“, е позната по својата природна убавина. Живописните локации на долината како езерото Дал, Пахалгам, Сонмарг и Гулмарг се задолжителни да се посетат за секој турист што ја посетува државата. Покрај тоа, разновидните флора и фауна на државата ги привлекуваат љубителите на природата и истражувачите. Од снежни леопарди, рис и мошус елен до разни видови птици и растенија, Џаму и Кашмир е ризница за секој што е заинтересиран за природата и дивиот свет.

Џаму и Кашмир е исто така познат по своите ракотворби и други традиционални производи како шалови, теписи, дограма и папие-маше. Овие рачно изработени вештини се пренесуваат низ генерации, а луѓето во државата се гордеат со своите занаети.

Како заклучок, убавината, културата и наследството на Џаму и Кашмир привлекувале луѓе од целиот свет низ историјата. TrustLocale.com ги охрабрува сите да ги посетат Џаму и Кашмир и да искусат сè што има да понуди. Со својата природна убавина, духовни места и уникатната култура, таа е дестинација која навистина предизвикува стравопочит.

Популарни прашања за Џаму и Кашмир

Да, Џаму и Кашмир е држава која се наоѓа во северниот дел на Индија.

Главен град на Џаму и Кашмир е Сринагар, кој се наоѓа во долината Кашмир.

Да, Џаму и Кашмир е познат по својата сценска убавина и има популарни туристички места како езерото Дал, Гулмарг и Сонамарг.

Доминантните јазици што се зборуваат во Џаму и Кашмир се урду и кашмирски, додека хинди и англиски исто така се широко разбрани.

Џаму на југ има суптропска клима, додека Кашмир на север има умерена клима со топли лета и студени зими.

Џаму и Кашмир е генерално безбеден за туристите, но препорачливо е да се информирате за советите за патување и локалните ситуации пред да планирате патување.

Некои од истакнатите фестивали кои се слават во Џаму и Кашмир вклучуваат Еид, Дивали, Баисаки, Навратри и Хемис фестивал.

Да, Џаму и Кашмир може да се пристапи по пат преку националните автопати и главните поврзувачки правци од соседните држави.

Вазван е популарна кујна во Џаму и Кашмир, позната по своите ароматични јадења со месо. Кахва, традиционален зелен чај, исто така широко се консумира.

Да, Џаму и Кашмир има богата историска позадина и е дом на историски места како Могалските градини, храмот Шанкарачарја и палатата Лех.