Асам

Асам

Град во Индија. Имаме 87 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Асам

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Асам

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Асам.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.75
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.96
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,856.12

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.96
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,877.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.91
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.75
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.77
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.26

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.88

Асам Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Асам Географски информации

Дознајте повеќе за Асам

Асам е држава лоцирана во североисточниот регион на Индија. Познат е по своите бујни зелени шуми, плантажи за чај, дивиот свет и богатото културно наследство. Често наречена „Земја на Црвената река и сините ридови“, Асам е совршен спој на природна убавина и културно богатство.

Асам е дом на познатиот национален парк Казиранга, место за светско наследство на УНЕСКО, познато по носорогот со еден рог и други видови диви животни. Државата, исто така, има неколку други засолништа за диви животни, како што се Националниот парк Манас и Засолништето за диви животни Побитора за да именуваат неколку. Шумите во Асам се исто така богати со флора, а државата е позната по своите плантажи за чај кои произведуваат висококвалитетен чај кој е многу сакан на глобално ниво.

Асам има разновидно културно наследство, што е очигледно во неговата архитектура, музика, танц и литература. Државата е позната по танцот Биху, кој се изведува за време на сезоната на жетва и е симбол на радост и веселба. Државата е дом и на неколку антички храмови, од кои некои датираат од династијата Ахом.

Кујната на Асам е уникатна и има посебен вкус. Некои од најпопуларните јадења вклучуваат кари од риба, кисела краставица од бамбус и пита, колач од ориз, кој мора да го проба секој што ја посетува државата.

Асам нуди можности и за ентузијасти за авантури. Рафтингот во реката во Брамапутра е популарна активност, а трекирањето по ридовите е уште една популарна авантуристичка активност за љубителите на природата.

Како заклучок, Асам е убава и разновидна држава која нуди по нешто за секого. Нејзината неверојатна природна убавина, богатото културно наследство, вкусната кујна и топлите и гостопримливи локални жители ја прават дестинација што мора да ја посетите за сите.

Популарни прашања за Асам

Асам е познат по својата неверојатна природна убавина и дивиот свет. Некои популарни атракции вклучуваат Националниот парк Казиранга, храмот Камакја, островот Маџули и Националниот парк Манас.

Најдобро време за посета на Асам е во текот на зимската сезона, од октомври до март. Времето е пријатно и одлично време е да се истражат резерватите на дивиот свет и културните фестивали.

Асам е познат по својата вкусна кујна. Традиционалните јадења вклучуваат асамски тали, масор тенга (кисело рибино кари), хар (алкално јадење) и пита (колачи од ориз). Не пропуштајте да го пробате освежителниот чај од Асам.

Асам има богато културно наследство. Еден уникатен аспект е фестивалот Биху, прославен со живописни танци и музика. Асамскиот рачен разбој и производството на свила, како свилата Муга и Ери, се исто така извонредни традиции.

Освен главниот град Диспур, Гувахати е популарен по храмот Камакја и погледите на реката. Џорхат е познат по своите градини за чај, додека Казиранга е познат по своето засолниште за диви животни.

Асам е дом на разновиден спектар на диви животни. Националниот парк Казиранга е познат по носорогот со еден рог, додека во Националниот парк Манас се сместени тигри, слонови и златни лангури.

Традиционалната облека на Асам се нарекува „Мекела Чадор“. Тоа е елегантна и грациозна дводелна облека што ја носат жените. Мажите обично носат „Дхути“ и „Гамоза“ како традиционална облека.

Официјалниот јазик на Асам е асамски. Сепак, се зборуваат и многу други јазици, вклучително и бенгалски, бодо и хинди, поради различното население.

Асам е добро поврзан со воздух, железница и пат. Меѓународниот аеродром Локприја Гопинат Бордолои во Гувахати е главниот аеродром. Можете исто така да стигнете до Асам со воз или автобус од различни делови на Индија.

Асам има влажна суптропска клима со топли и влажни лета и благи зими. Врнежите се обилни, особено за време на сезоната на монсуните од јуни до септември.