Делхи

Делхи

Град во Индија. Имаме 19 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Делхи

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Делхи

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Делхи.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.80
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.28

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,006.05
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.18

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.79
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.82

Делхи Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Делхи Географски информации

Дознајте повеќе за Делхи

Делхи, главниот град на Индија, е град кој навистина го отелотворува богатото културно наследство на земјата. Со историја што датира од античките времиња, Делхи е топење на различни култури, религии и традиции. Овој град на контрасти - со високи облакодери и уништени знаменитости, модерна технологија која коегзистира со вековните обичаи и практики - никогаш не успева да ги фасцинира посетителите.

Како еден од најнаселените градови во Индија, Делхи е раздвижена метропола со енергична атмосфера. Од шарените чаршии на Стариот Делхи до модерните кафулиња и барови во модерните населби во градот, секогаш има нешто ново да се открие во Делхи. Градот е исто така рај за купувачите, со бескрајни опции за сувенири, текстил, накит и многу повеќе.

Делхи е дом на некои од најпознатите иконски знаменитости во Индија, вклучувајќи ги Црвената тврдина, Кутуб Минар и Портата на Индија. Овие споменици нудат поглед во богатото минато на градот и се задолжителни да ги посетат сите заинтересирани за историјата и архитектурата. Градот е дом и на голем број музеи и галерии, вклучувајќи го и Националниот музеј, кој го прикажува различното културно наследство на Индија.

Храната е составен дел од културата на Делхи, а градот е познат по вкусната улична храна. Од чаат до паратас, сцената со храна во Делхи е одраз на различното население и историја на градот. Градот може да се пофали и со некои од најдобрите ресторани во земјата, кои служат сè, од традиционална индиска кујна до интернационални јадења.

Генерално, Делхи е град кој има по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура, храна или едноставно уживање во енергичната атмосфера, Делхи е дестинација што не треба да се пропушти. Па дојдете, искусете ја магијата на Делхи и откријте зошто овој град ги освои срцата на милиони посетители од целиот свет.

Популарни прашања за Делхи

Делхи доживува топла полусушна клима со жешки лета и студени зими. Температурите може да достигнат до 45 °C (113 °F) во лето и да паднат до околу 5 °C (41 °F) во зима.

Делхи нуди бројни иконски знаменитости како Црвената тврдина, Индиската порта, Кутуб Минар, гробот на Хумајун, Џама масџид, храмот Акшардам и храмот Лотус, за да наведеме неколку.

Месеците од октомври до март се сметаат за најдобро време за посета на Делхи кога времето е пријатно и идеално за истражување на атракциите на градот.

Делхи има добро поврзан систем за јавен превоз, вклучувајќи метро во Делхи, автобуси, авто-рикши, велосипедски рикши и такси за удобно патување во градот.

Делхи е познат по својата разновидна кулинарска сцена. Некои јадења кои мора да ги пробате вклучуваат пилешко со путер, ќебапи, паратас, холе батура, биријани, улична храна како чаат и голгапе и прекрасни слатки како џалеби и рабри.

Да, Делхи е рај за пазарџиите. Можете да ги истражувате популарните пазари како Chandni Chowk, Sarojini Nagar, Khan Market, Connaught Place, Karol Bagh и Lajpat Nagar за широк спектар на искуства за купување.

Делхи слави различни културни фестивали, вклучувајќи Дивали, Бајрам, Холи, Божиќ, Навратри и Денот на Републиката. Овие фестивали го прикажуваат богатото наследство на градот и разновидните традиции.

Додека Делхи е генерално безбеден за туристите, препорачливо е да се преземат мерки на претпазливост како престој во добро познати области, избегнување на небезбедни населби во текот на ноќта и чување на работите безбедно за да се обезбеди пријатно патување.

Во Делхи се сместени реномирани музеи и уметнички галерии, како што се Националниот музеј, Националната галерија на модерна уметност, Музејот на занаети, Меморијалниот музеј на Индира Ганди и санскритските музеи кои прикажуваат индиска уметност и историја.

Од Делхи, можете да планирате патувања до неверојатни блиски дестинации како Агра (Таџ Махал), Џајпур (Розовиот град), Ришикеш (Главен град на јогата), Амритсар (Златниот храм) и ридските станици Шимла, Манали и Наинитал.