Лакшадвеп

Лакшадвеп

Град во Индија. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Лакшадвеп

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Лакшадвеп

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Лакшадвеп.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.85

Лакшадвеп Географски информации

Дознајте повеќе за Лакшадвеп

Лакшадвеп е прекрасен архипелаг лоциран во Арапското Море, во близина на западниот брег на Индија. Составен од 36 острови, Лакшадвеп е популарна туристичка дестинација, позната по својата мирна атмосфера, кристално чистата вода и плажите со бел песок.

Островите Лакшадвеп се расфрлани на површина од приближно 32 квадратни километри. Најголемите острови вклучуваат Миникој, Агати, Каварати и Андрот. Овие острови се добро поврзани едни со други со траекти за да им овозможат на патниците да скокаат од еден остров на друг, истражувајќи ги неговите прекрасни недопрени плажи, лагуни и корални гребени.

Плажите на Лакшадвеп се совршени за пливање, сончање и нуркање. Коралните гребени што ги опкружуваат овие острови се богати со морски свет, што нуди совршена можност за нуркање и истражување на подводниот рај. Вљубениците во авантуристички спортови можат да се впуштат во кајак, сурфање на ветер и едрење за да ја искусат возбудата на океанот.

Освен плажите кои го одземаат здивот, Лакшадвеп нуди и богато културно искуство. Островите имаат уникатен спој на муслиманска и индиска култура, а тоа е очигледно во нивната храна, облека и начин на живот. Посетителите можат да ги истражуваат чудните села, да ги посетат џамиите и да се препуштат на локалната кујна, која вклучува различни јадења од морска храна и кокос.

Генерално, Лакшадвеп е исклучителна дестинација за оние кои бараат мирно бегство од островот. Нерасипаната убавина, живописната глетка и уникатната култура на островот го прават совршено место за одмор за семејства, парови и соло патници. Резервирајте го вашето патување денес и откријте ја убавината на Лакшадвеп!

Популарни прашања за Лакшадвеп

Населението на Лакшадвеп, Индија е приближно 70.000 луѓе.

Официјален јазик на Лакшадвеп, Индија е малајалам.

Валутата што се користи во Лакшадвеп, Индија е индиската рупија (INR).

Просечната температура во Лакшадвеп, Индија се движи од 25°C до 35°C (77°F до 95°F).

Популарните туристички атракции во Лакшадвеп, Индија ги вклучуваат островот Кадмат, островот Миникој, островот Агати и островот Каварати.

Најдобро време за посета на Лакшадвеп, Индија е од октомври до март, за време на зимската сезона.

До Лакшадвип може да се стигне со лет од Кочи (Кочин), Керала до островот Агати.

Лакшадвеп нуди низа опции за сместување, вклучувајќи одморалишта, хотели и куќи за гости на различни острови.

Да, Лакшадвеп се смета за безбеден за туристите. Сепак, препорачливо е да се следат општите безбедносни мерки и да се почитуваат локалните обичаи.

Главните индустрии во Лакшадвеп, Индија вклучуваат риболов, туризам и производство на кокосов орев.