Манипур

Манипур

Град во Индија. Имаме 13 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Манипур

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Манипур

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Манипур.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.85

Манипур Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Манипур

Манипур Географски информации

Дознајте повеќе за Манипур

Манипур е прекрасна држава која се наоѓа во североисточниот регион на Индија. Тоа е земја на различни култури, спокојни пејзажи и живописни бои. Овој регион често се нарекува „Скапоцен камен на Индија“ поради неговата неверојатна природна убавина и богатото културно наследство. Манипур е совршена дестинација за ентузијасти во природата, фотографи и љубители на авантури кои сакаат да го истражуваат неистраженото.

Главниот град на Манипур е Имфал, кој е шармантна ридска станица опкружена со бујни зелени ридови и долини. Имфал е познат по својата богата историја и е дом на неколку важни историски места. Една од најпопуларните туристички атракции во Имфал е тврдината Кангла, која е значаен симбол на културното наследство на државата. Ima Keithel, пазар за само жени, е уште едно место кое мора да се посети во градот.

Државата е дом на неколку прекрасни езера, ридови и долини, кои се совршени за пешачење и пешачење. Езерото Локтак, најголемото слатководно езеро во североисточниот регион, е популарна туристичка атракција. Езерото е дом на неколку ретки и загрозени видови на флора и фауна, што го прави задолжителна дестинација за љубителите на природата.

Манипур е познат и по традиционалните танцови форми, кои се составен дел од културата на државата. Познатиот танц и музика манипури имаат посебен стил и се изведуваат за време на разни фестивали и настани.

Жителите на Манипур се топли, пријателски расположени и гостопримливи, поради што посетителите се чувствуваат како дома. Кујната во Манипур е совршен спој на вкусови од различни делови на регионот, што го прави рај за љубителите на храната.

Како заклучок, Манипур е земја на скриени богатства. Од живописните ридови и долини до богатото културно наследство, има по нешто за секого во оваа шармантна држава. Природната убавина, топлото гостопримство и живописната култура го прават Манипур задолжителна дестинација за сите оние кои сакаат да ја искусат вистинската суштина на Индија.

Популарни прашања за Манипур

Според последниот попис, населението на Манипур, Индија е приближно 2,7 милиони.

Официјалниот јазик што се зборува во Манипур, Индија е манипури, познат и како Меитеи.

Некои популарни туристички атракции во Манипур ги вклучуваат езерото Локтак, тврдината Кангла, музејот Кангла и државниот музеј Манипур.

Манипур доживува суптропска клима со пријатни лета и свежи зими. Просечната температура се движи од 15-30 Целзиусови степени.

Најдобро време за посета на Манипур е во месеците од октомври до март, кога времето е пријатно и идеално за истражување на регионот.

Локалната кујна на Манипур е позната по своите уникатни вкусови и вклучува јадења како Еромба, Кангшој, Чагем Помба и Сингџу.

Главните индустрии во Манипур вклучуваат рачен разбој и занаетчиство, земјоделство, туризам и мали индустрии.

Некои популарни фестивали кои се слават во Манипур се Јаошанг (Холи), Лаи Хараоба, Нингол Чакуба и фестивалот Кут.

Манипур е генерално безбедно место за посета; сепак, се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства за безбедно патување.

Манипур е познат по своето богато културно наследство и традиционални уметнички форми, вклучително и Рас Леела (класичен танц), Пунг Чолом (манипури танц на тапани) и Танг-Та (борбена вештина).