Пенџаб

Пенџаб

Град во Индија. Имаме 115 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Пенџаб

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Пенџаб

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Пенџаб.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.75
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.96
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,856.12

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.96
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,877.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.91
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.75
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.77
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.26

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.88

Пенџаб Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Пенџаб Географски информации

Дознајте повеќе за Пенџаб

Пенџаб е држава лоцирана во северниот дел на Индија и е позната по своето богато културно наследство и жив начин на живот. Оваа држава се смета за еден од најпросперитетните и најплодните региони во Индија. Пенџаб е добро познат по своето земјоделство, а неговите луѓе се познати по нивната љубов кон музиката, танцот и храната. Државата има уникатен спој на традиции на Сиките, Хинду и муслиманите, а оваа разновидност се рефлектира во архитектурата, уметноста и храната во регионот.

Главен град на државата е Чандигар, кој е еден од добро планираните и модерни градови во Индија. Освен Чандигар, познатите градови во Пенџаб ги вклучуваат Амритсар, Лудијана и Јаландар. Секој град има свој уникатен шарм и идентитет. Амритсар, духовниот главен град на Сиките, е познат по Златниот храм, симбол на мирен соживот и духовност. Џаландхар е жив град познат по својата спортска опрема и индустријата за кожа. Лудијана е индустриски центар на Пенџаб, а исто така е познат по својата индустрија за трикотажа и облека.

Пенџаб е познат и по својата храна, која е позната по своите богати и зачинети вкусови. Кујната на Пенџаб е позната низ целиот свет, а некои од неговите познати јадења вклучуваат пилешко со путер, пилешко тандури, sarson da saag и makki di roti. Жителите на Пенџаб се познати по нивната гостопримливост, а најдобар начин да се доживее е со посета на дом од Пенџаб и уживање во оброк со нив.

Пенџаб има богата историја, а тоа се рефлектира во неговата уметност и архитектура. Зградите во Пенџаб се познати по нивните сложени дизајни, а некои од познатите споменици во државата ги вклучуваат Златниот храм, Џалијанвала Баг и Кила Мубарак. Државата е позната и по своите традиционални ракотворби, вклучувајќи везови од фулкари, џути и панџаби одела.

Генерално, Пенџаб е шарена држава со богато културно наследство, вкусна храна и добредојдени луѓе. Со своите живописни градови, богата историја и неверојатна архитектура, таа е дестинација која мора да се посети за оние кои сакаат да ја искусат културата на Индија.

Популарни прашања за Пенџаб

Населението на Пенџаб, Индија е приближно 30 милиони.

Официјалниот јазик на Пенџаб, Индија е пенџаби.

Главен град на Пенџаб, Индија е Чандигар.

Главната религија што се следи во Пенџаб, Индија е сикизмот.

Пенџаб има претежно топла и сува клима со жешки лета и студени зими.

Популарните туристички атракции во Пенџаб ги вклучуваат Златниот храм, Џалијанвала Баг и границата Вага.

Познатата кујна во Пенџаб, Индија вклучува јадења како пилешко со путер, сарсон ка сааг и маки ки роти.

Главните индустрии во Пенџаб вклучуваат земјоделство, текстил, фармацевтски производи и производство.

Стапката на писменост во Пенџаб, Индија е околу 76%.

Традиционалната облека на Пенџаб, Индија е панџаби костум за жени и курт пижами за мажи.