Пудучери

Пудучери

Град во Индија. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Пудучери

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Пудучери

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Пудучери.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.85

Пудучери Географски информации

Дознајте повеќе за Пудучери

Пудучери, познат и како Пондичери, е прекрасен град кој се наоѓа на јужниот брег на Индија. Затрупан со историја, култура и природна убавина, Пудучери е град кој ја доловува суштината на Индија на шармантен и уникатен начин.

Еден од највпечатливите аспекти на Пудучери е француското влијание кое е очигледно во архитектурата и културата на градот. Градот беше француска колонија од 1674 до 1954 година, а ова богато наследство е видливо во шармантните згради, чудните улички и живописните улици. Францускиот кварт е една од областите што мора да се посетат во Пудучери, со зградите од колонијалната ера, кафулињата и извонредните бутици.

Пудучери е исто така познат по своето духовно значење и центрите за медитација, што го прави центар за практиканти на јога и духовни трагачи. Градот е дом на прекрасниот Шри Ауробиндо Ашрам, кој е основан во раните 1900-ти и останува важен духовен центар до ден-денес. Посетителите можат да ја истражуваат и заедницата Ауровил, футуристички град кој ги прифаќа принципите на единство, заедница и одржливост.

За оние кои бараат релаксирачко бегство, Пудучери нуди недопрени плажи, кристално чисти води и прекрасни зајдисонца. Плажата Шеталиште е популарна меѓу туристите поради својата опуштена атмосфера. Посетителите можат да се впуштат во низа активности како што се сончање, спортови на вода и истражување на прекрасните карпести формации.

Конечно, градот е познат по своите понуди за храна и пијалоци. Кујната на Пудучери е комбинација од тамилски, француски и виетнамски влијанија, што создава возбудливо и вкусно кулинарско искуство. Од „биријани“ кои се напојуваат со уста до колачи во француски стил, Puducherry нуди фантастични опции за храна кои сигурно ќе ги задоволат сите непца.

Како заклучок, Пудучери е град кој е полн со изненадувања, нудејќи им на посетителите уникатен спој на култура, духовност, природа и кулинарски искуства. За оние кои сакаат да ја истражат Индија надвор од вообичаената патека, Пудучери е дестинација што не треба да се пропушти.

Популарни прашања за Пудучери

Пудучери нуди плејада на атракции, вклучувајќи ја прекрасната плажа на Шеталиштето, Ауровил, Шри Ауробиндо Ашрам и познатата базилика на Светото Срце на Исус.

Puducherry има низа сместувачки капацитети кои одговараат на различни буџети. Некои високо препорачани опции се Le Dupleix, Palais de Mahe, The Promenade и Le Pondy Resort.

Најдобро време за посета на Пудучери е во текот на зимските месеци од октомври до февруари кога времето е пријатно и погодно за активности на отворено и разгледување.

Не пропуштајте да вкусите вкусни локални деликатеси, како што се кујната Четинад, јадења од морска храна, како кари од риба, бирјани од ракчиња и традиционални тамилски закуски како вадаи и идли.

Главните јазици што се зборуваат во Пудучери се тамилските, француските и англиските. Тамилот е широко говорен од локалното население, додека францускиот главно се користи во владините канцеларии и за официјални цели.

Пудучери има добро поврзан локален транспортен систем, вклучувајќи автобуси, авто-рикши и такси. Изнајмувањето скутер или велосипед е исто така популарна опција за истражување на градот со ваше темпо.

Пудучери генерално се смета за безбеден град за патниците. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат вообичаени мерки на претпазливост, како што се избегнување на изолирани области во текот на ноќта и следење на вашите работи.

Валутата што се користи во Пудучери, Индија е индиската рупија (INR). Кредитните и дебитните картички се широко прифатени во повеќето хотели, ресторани и продавници.

Пудучери слави различни фестивали со голем ентузијазам. Некои популарни фестивали вклучуваат Понгал, Тамилска Нова Година, Денот на Бастилја и Меѓународниот фестивал на јога.

Се советува да ги проверите најновите совети и упатства за патување издадени од локалните власти и соодветните влади во врска со ограничувањата за COVID-19 пред да го планирате вашето патување во Пудучери, Индија.