Телангана

Телангана

Град во Индија. Имаме 89 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Телангана

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Телангана

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Телангана.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.85

Телангана Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Телангана Географски информации

Дознајте повеќе за Телангана

Сместена во јужниот дел на Индија, Телангана е држава со богато културно наследство и фасцинантна историја. Хајдерабад, главниот град на Телангана, се смета за еден од најживописните и најдинамичните градови во Индија. Познат по своите историски знаменитости, жива култура и топлото гостопримство, Телангана е неверојатно место за посета и живеење.

Телангана има разновиден опсег на географски карактеристики, вклучувајќи го висорамнината Декан, Источните Гати и планините Сатпура. Државата е позната и по прекрасните езера, од кои најпознато е езерото Хусаин Сагар во Хајдерабад. Други главни туристички атракции во Телангана се Чарминар, тврдината Голконда, палатата Чоумахала и филмскиот град Рамоџи, кој е едно од најголемите филмски студија во светот.

Освен по историските и културните атракции, Телангана е позната и по својата вкусна кујна. Кујната на државата е мешавина од различни вкусови и состојки, под влијание и на локалните состојки и на владетелите на Могал и Низам кои некогаш живееле во Хајдерабад. Некои од популарните јадења во Телангана вклучуваат биријани, халем и ќебапи, кои се познати низ целата земја.

Телангана е дом на неколку престижни универзитети, како што се Универзитетот Османиа, Технолошкиот универзитет Џавахарлал Нехру и Универзитетот во Хајдерабад. Државата има силен фокус на образованието и многу инвестира во истражување и развој. Со својата брзо растечка економија и нејзиниот фокус на иновациите и технологијата, Телангана брзо станува една од најбараните дестинации за бизниси и претприемачи.

Генерално, Телангана е неверојатна држава која нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте турист кој бара културно искуство, љубител на храна што бара нови вкусови и вкусови или студент или бизнис професионалец кој бара нови можности, Telangana има се што ви треба за исполнето и наградувачко искуство.

Популарни прашања за Телангана

Населението на Телангана, Индија е приближно 35 милиони луѓе.

Главниот град на Телангана, Индија е Хајдерабад.

Официјален јазик што се зборува во Телангана, Индија е телугу, но и урду е широко користен.

Телангана, Индија зафаќа површина од околу 114.840 квадратни километри.

Телангана, Индија доживува тропска клима со топли лета и благи зими.

Популарните туристички атракции во Телангана, Индија ги вклучуваат Чарминар, тврдината Голконда, Филмскиот град Рамоџи и езерото Хусаин Сагар.

Телангана, индиската економија е примарно водена од индустрии како што се ИТ, фармацевтските производи, текстилот, земјоделството и производството.

Стапката на писменост во Телангана, Индија е приближно 66 проценти.

Главните фестивали кои се слават во Телангана, Индија вклучуваат Боналу, Батукама, Угади и Дивали.

Традиционалните јадења на Телангана, Индија вклучуваат Hyderabadi Biryani, Mirchi ka Salan и Qubani ka Meetha.