Чандигар

Чандигар

Град во Индија. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Чандигар

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Чандигар

Најлошото Населби во Чандигар

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Чандигар

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Чандигар.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.19
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.74
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,339.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,857.52

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.96
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,876.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.68
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.54
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,833.78

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.66
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.13
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 608.03

Чандигар Географски информации

Дознајте повеќе за Чандигар

Чандигар, главниот град на Харајана и Пенџаб, е познат како првиот планиран град во Индија. Дизајниран од познатиот француски архитект Ле Корбизје, градот може да се пофали со совршена комбинација на модерна архитектура, како и богато културно наследство.

Чандигар привлекува илјадници посетители од целата земја и светот поради своите бујни зелени градини, прекрасните езера и модерната инфраструктура. Градот е познат по својата чиста и добро одржувана околина и е еден од најорганизираните и најдисциплинираните градови во Индија.

Карпестата градина, создадена од Нек Чанд, е една од најпосетуваните туристички дестинации во Чандигар. Тоа е уникатна градина за скулптури која се состои од разни скулптури направени од отпадни материјали и скршени предмети како садови, стакло и плочки.

Друга позната атракција во Чандигар е езерото Сухна. Тоа е вештачко езеро кое е распространето на 3 километри и нуди спокојна и спокојна атмосфера. Езерото е совршено место за утрински прошетки, пловење и излети со семејството и пријателите.

Градината на розите во Чандигар е исто така место кое мора да го посетат туристите. Тоа е најголемата градина со рози во Азија и се состои од над 17.000 сорти на рози. Љубителите на природата можат да ги посетат и градините Пињоре кои нудат неверојатен поглед на околните ридови.

Градот е познат и по својата улична храна, која вклучува некои од највкусните јадења како chole bhature, gol gappa, alo tikki и многу повеќе. Чандигар има и енергична сцена со ноќен живот, со неколку барови и ноќни клубови кои се грижат за младата и енергична толпа во градот.

Генерално, Чандигар е прекрасен град кој зрачи со чувство на смиреност и спокојство. Совршен е за оние кои сакаат да го истражуваат индиското културно наследство додека уживаат во модерните удобности и високиот квалитет на живот.

Популарни прашања за Чандигар

Најдобро време за посета на Чандигар е од октомври до март кога времето е пријатно и можете да го истражувате градот без екстремни температури.

Популарните туристички атракции во Чандигар вклучуваат карпеста градина, езерото Сухна, градината на розите, комплексот Капитол и градините Пинџор.

Познати локални пазари во Чандигар ги вклучуваат Сектор 17 пазар, Сектор 22 пазар и Палика чаршија, каде што можете да купувате облека, додатоци и ракотворби.

Да, Чандигар се смета за безбеден град за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да внимавате на вашите работи.

Некои популарни кујни во Чандигар вклучуваат северноиндиски, пенџаби и континентал. Можете исто така да најдете различни опции за улична храна.

Да, можете да изнајмите такси или да користите јавен превоз како автомобили, автобуси и рикши за да се движите низ градот.

Да, Чандигар нуди жив ноќен живот со бројни пабови, барови и клубови каде што можете да уживате во музика, танцување и дружење.

Да, Чандигар е домаќин на различни културни фестивали и настани во текот на годината, вклучувајќи ги и карневалот Чандигар, фестивалот на манго и фестивалот на розите.

Некои популарни образовни институции во Чандигар ги вклучуваат Универзитетот Панџаб, Инженерскиот колеџ во Пенџаб и Владиниот колеџ за уметност.

Да, некои блиски атракции за посета од Чандигар се Шимла, Касаули, Морни Хилс и Калка, кои се лесно достапни по пат или воз.