Мазандаран

Мазандаран

Град во Иран. Имаме 62 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Иран
0.0
(0 критики)

Увид за Мазандаран

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мазандаран

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Мазандаран.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,152.57
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,273.89

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.13

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.64
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.87
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.07

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,261.82

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.23
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.55
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.52

Мазандаран Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Мазандаран Географски информации

Дознајте повеќе за Мазандаран

Мазандаран, кој се наоѓа на северот на Иран, е познат по својата волшебна природна убавина, вклучувајќи го крајбрежјето на Каспиското Море, планините Алборз, бујните шуми и бројните реки. Со население од над три милиони, регионот е најнаселен од сите провинции долж Каспиското Море.

Покраината е исто така богата со историја и култура - некогаш била место на древните хиркански шуми, сега признати како светско наследство на УНЕСКО, а гробот на персискиот поет Омар Кајам се наоѓа во градот Нејшабур, Мазандар. Со својата богата историја и уметничка сцена, Мазандаран е идеална дестинација за љубителите на културата.

Природниот пејзаж на регионот е подеднакво импресивен, со прекрасни шумски паркови и пешачки патеки, кои привлекуваат многу љубители на природата и трагачи по авантури во текот на целата година. Крајбрежјето на Каспиското Море, кое се протега на над 600 километри, исто така стана популарна туристичка дестинација во последниве години. Посетителите можат да уживаат во пливање, пловење и риболов во кристално чистите води додека дишат во свежиот морски ветар.

Вреди да се забележи и кујната на Мазандар, која нуди вкусни локални јадења како што се Солтани Кабоб, Мазандарани Орзо супа и Мирза Гасеми, направени со печени модри патлиџани, домати и лук.

Како популарна туристичка дестинација, Мазандаран нуди сместување кои одговараат на сите буџети, од луксузни хотели со пет ѕвезди до шармантни куќи за гости. Без разлика дали посетителите бараат авантура, релаксација или култура, Мазандаран е волшебна дестинација за истражување во Иран. Неговата природна убавина, богатото културно наследство и гостопримливите луѓе го прават задолжителна дестинација во регионот.

Популарни прашања за Мазандаран

Населението на Мазандаран, Иран е приближно 3 милиони луѓе.

Мазандар, Иран има влажна суптропска клима, со благи зими и топли, влажни лета.

Некои популарни атракции во Мазандаран, Иран ги вклучуваат плажите на Каспиското Море, замокот Аламут и Палатата Рамсар.

Мазандаран, Иран е познат по своите локални јадења како Мирза Гасеми (јадење со модар патлиџан на скара) и Багали Поло (ориз со фава грав).

Да, Мазандаран, Иран генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат нормални мерки на претпазливост и да се биде внимателен додека патувате.

Најблискиот аеродром до Мазандар, Иран е Меѓународниот аеродром Рамсар. Други опции во близина ги вклучуваат аеродромот Баболсар и аеродромот Сари.

Најдобро време за посета на Мазандаран, Иран е во текот на пролетните и летните месеци (април до септември) кога времето е пријатно и погодно за активности на отворено.

Мазандаран, Иран слави различни фестивали и настани како што се Новруз (иранска Нова година), Шаб-е Јалда (Зимска краткоденица) и фолклорен фестивал Гилаки и Мазандарани.

Да, пливањето во Каспиското Море е популарна активност во Мазандаран, Иран, особено во летните месеци кога водата е релативно топла.

Некои блиски градови кои треба да се посетат од Мазандаран, Иран вклучуваат Рашт, Рамсар и Сари, секој од нив нуди свои уникатни атракции и искуства.