Оуед Ед-Дахаб

Оуед Ед-Дахаб

Град во Мароко. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Оуед Ед-Дахаб

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Оуед Ед-Дахаб

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Оуед Ед-Дахаб.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.92
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.63
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,447.07
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,411.45

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.19
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.28
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.70
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,488.11
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 845.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.73
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.81

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.58
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.07
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,230.20

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.34
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.76
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.67
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.65

Оуед Ед-Дахаб Географски информации

Дознајте повеќе за Оуед Ед-Дахаб

Добредојдовте во Оуед Ед-Дахаб (ЕХ), Мароко, прекрасен и спокоен град кој се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Познат по своите недопрени плажи, зелените оази и богатото културно наследство, Оуед Ед-Дахаб (ЕХ) е вистински скриен скапоцен камен и совршена дестинација за оние кои бараат спокоен и мирен одмор.

Една од најкарактеристичните карактеристики на Оуед Ед-Дахаб (ЕХ) е неговото долго крајбрежје, кое се протега на 520 километри од Атлантскиот Океан до мароканско-алжирската граница. Градот е дом на некои од најспектакуларните плажи во светот, нудејќи им на посетителите бескрајни можности за пливање, сончање, риболов и спортови на вода.

Покрај плажите, Оуед Ед-Дахаб (ЕХ) може да се пофали со неверојатен природен пејзаж, кој се карактеризира со карпести пустини, бујна оаза и нерамни планини. Градот е дом на величествените планини Атлас, познати по високите врвови, длабоките кањони и живописните села.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, Оуед Ед-Дахаб (ЕХ) исто така има многу да понуди. Градот има богато културно наследство, под влијание на берберската, арапската и европската култура. Посетителите можат да истражуваат антички урнатини, историски споменици и традиционални пазари, прикажувајќи го богатото минато и сегашност на градот.

Едно од најпознатите знаменитости во Оуед Ед-Дахаб (ЕХ) е Ксар Тизизија, прекрасно утврдено село изградено во 18 век. Селото е познато по својата традиционална архитектура од тули од кал, сложените дрвени резби и прекрасните градини. Посетителите можат да ја истражуваат и Casa de España, историска шпанска тврдина, која сега служи како културен центар и музеј.

Како заклучок, Оуед Ед-Дахаб (ЕХ) е извонреден град кој има по нешто за секого. Без разлика дали ве интересира природата, историјата или едноставно се релаксирате на плажа, овој прекрасен марокански град нема да ве разочара. Посетете, истражете и искусете го овој извонреден град за себе.

Популарни прашања за Оуед Ед-Дахаб

Oued Ed-Dahab е познат по своите прекрасни плажи, како што се Plage Blanche и Plage d'Aghroud. Посетителите, исто така, уживаат во истражување на живописната лагуна Дахла за различни спортови на вода.

Оуед Ед-Дахаб доживува пустинска клима која се карактеризира со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 20°C (68°F) до 25°C (77°F) во текот на целата година.

Oued Ed-Dahab нуди низа опции за сместување, вклучувајќи одморалишта на плажа, хотели, куќи за гости, па дури и места за кампување. Посетителите можат да изберат од различни опции за да одговараат на нивните преференции и буџети.

Некои популарни ресторани во Оуед Ед-Дахаб вклучуваат ресторан Ле Серкл, Ла Воил Бланш и Ел Камлија. Овие места нудат различни кујни, вклучувајќи локални марокански јадења и меѓународни вкусови.

Оуед Ед-Дахаб има неколку локални пазари и продавници каде посетителите можат да купат традиционални марокански ракотворби, облека и сувенири. Сепак, градот е повеќе познат по своите авантури на отворено и природна убавина.

Oued Ed-Dahab е рај за ентузијасти на отворено. Посетителите можат да се препуштат на активности како што се сурфање на змејови, сурфање на ветер, риболов, јавање камили и истражување на пустинските пејзажи што го одземаат здивот.

Оуед Ед-Дахаб е домаќин на различни културни и спортски настани во текот на годината. Светскиот куп во Kiteboarding Dakhla и Меѓународниот филмски фестивал во Dakhla се меѓу значајните настани што привлекуваат и локалното население и туристите.

Најзгодниот начин да се стигне до Оуед Ед-Дахаб е авионски. Аеродромот Дахла опслужува и домашни и меѓународни летови. Од аеродромот, посетителите можат да земат такси или да изнајмат автомобили за да стигнат до посакуваните дестинации.

Оуед Ед-Дахаб генерално се смета за безбедна дестинација за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат стандардни мерки на претпазливост, како што се избегнување изолирани области во текот на ноќта и чување на предметите безбедно.

Оуед Ед-Дахаб има богато културно наследство под влијание и на мароканската и на сахарската традиција. Посетителите можат да истражуваат историски места како стариот град Дахла, џамијата Оуед Ед-Дахаб и Музејот Оуед Ед-Дахаб.