Рабат

Рабат

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Рабат

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Рабат

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Рабат

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Рабат

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Рабат.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.93
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,450.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,414.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.19
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.28
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.71
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 845.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.73
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.81

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,229.85

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.64
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.77

Рабат Географски информации

Дознајте повеќе за Рабат

Дом на повеќе од еден милион луѓе, Рабат е раздвижениот главен град на Мароко кој лежи на брегот на Атлантскиот Океан и е основан во 12 век. Тоа е фасцинантна и уникатна дестинација што ги отелотворува африканските и арапските култури, така што посетителите се почестени со автентично искуство што не може да се најде на друго место.

Рабат е град на контрасти. Тоа е совршен спој на историјата и модерноста, бидејќи градот е доказ за минатото и сегашноста на Мароко. Нејзините високи, историски знаменитости беспрекорно се спојуваат со новите градби и прекрасните плажи обложени со одморалишта и врвни ресторани.

Една од најубавите глетки во Рабат е кулата Хасан од 12 век, недовршена џамија која била напуштена во 12 век и сè уште не е завршена. Друга иконска знаменитост во Рабат е Касбах на Удаите, кој се карактеризира со сино-бели обоени ѕидови, тесни улички и украсени со висечки растенија.

За оние кои се заинтересирани за мароканската историја и култура, музејот Дар ал-Махзен е одлично место за посета. Сместен во срцето на градот, музејот содржи огромна колекција на историски артефакти и уметнички дела кои ја прикажуваат богатата историја и традиции на Мароко.

Рабат е дом на еден од најдобрите пазари во земјата, Сук ал-Хад. Можете да го најдете раздвижен со живот и енергија, а воздухот е исполнет со миризлив мирис на марокански зачини. Традиционална облека, зачини, кожни производи, керамика, накит и храна се само дел од работите што можете да ги купите на овој пазар кој е сон на секој патник.

Дополнително, посетителите можат да уживаат во прекрасните плажи на Рабат, како што е Plage des Nations, каде што посетителите можат да се почестат со водени спортови и да се сончаат. Бесконечниот базен на плажата во Sofitel Rabat Jardin des Roses е популарна дестинација за оние кои бараат луксузен престој на плажа.

Рабат нуди совршен спој на античко и модерно, што го прави идеална дестинација за сите видови патници. Неговата архитектура и култура сигурно ќе остават траен впечаток. Од прекрасните плажи до бучните пазари на отворено до богатата историја и наследство на градот, Рабат е град кој има посебно место во срцата на сите што го посетуваат.

Популарни прашања за Рабат

Рабат може да се пофали со неколку популарни атракции, вклучувајќи го и историскиот Касбах на Удаите, кулата Хасан, античките урнатини Чела и Кралската палата.

Рабат доживува умерена медитеранска клима, која се карактеризира со благи зими и топли лета. Просечните температури се движат од 12°C (54°F) во зима до 27°C (81°F) во лето.

Рабат има релативно прифатливи трошоци за живот во споредба со другите поголеми градови во Мароко. Цените на изнајмувањето, превозот и јадењето се со разумни цени.

Рабат нуди различни пожелни населби како што се Агдал, Хеј Риад и Хасан. Овие области обезбедуваат низа удобности, безбедност и културни атракции.

Рабат има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, такси и трамвајска мрежа. Овие опции овозможуваат лесен пристап до различни делови на градот.

Цените на имотот во Рабат варираат во зависност од соседството и видот на имотот. Во просек, цените се движат од 1.500 до 2.500 американски долари за метар квадратен.

Рабат е дом на неколку престижни образовни институции, како што се Универзитетот Мохамед V, Универзитетот Хасан II и Американското училиште Рабат, познати по нивното квалитетно образование.

Рабат нуди низа здравствени установи, вклучувајќи модерни болници, клиники и специјализирани медицински центри. Достапни се и јавните и приватните здравствени услуги.

Кога го посетувате Рабат, задолжително пробајте локални јадења како пастила (солено пециво), кускус со месо или зеленчук и таџине (бавно варена чорба). Овие јадења ја претставуваат автентичната мароканска кујна.

Рабат генерално се смета за безбеден град за посета. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат стандардни безбедносни мерки, како што се избегнување на затскриени места во текот на ноќта и чување на вредни предмети безбедно.