Сиди Ифни

Сиди Ифни

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Сиди Ифни

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сиди Ифни

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Сиди Ифни

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сиди Ифни

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Сиди Ифни.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.93
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,450.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,414.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.19
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.28
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.71
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 845.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.73
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.81

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,229.85

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.64
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.77

Сиди Ифни Географски информации

Дознајте повеќе за Сиди Ифни

Сиди Ифни е град кој се наоѓа во јужниот дел на Мароко. Овој шармантен мал град има население од околу 30.000 луѓе и е познат по своите прекрасни плажи, опуштениот начин на живот и прекрасната мавританска архитектура.

Градот првично бил основан како мала шпанска колонија на почетокот на 20 век и сè уште има силно шпанско влијание врз неговата култура и архитектура. Градот располага со мешавина од традиционални марокански и шпански градби, со бело измиени ѕидови и сини акценти.

Најпопуларната атракција на Сиди Ифни несомнено се нејзините плажи. Градот може да се пофали со километарски плажи со бел песок, каде посетителите можат да се впијат во сонцето, да пливаат во бистрите сини води и да учествуваат во водени спортови како сурфање и китбординг. Градот е познат и по своите извонредни ресторани со морска храна, кои служат свежа риба фатена секојдневно од локални рибари.

Друга популарна атракција во Сиди Ифни е локалниот пазар, каде што посетителите можат да пребаруваат традиционални марокански производи како зачини, текстил и керамика. Пазарот е раздвижено и колоритно место и на посетителите им дава вкус на автентичната мароканска култура.

Сиди Ифни е исто така опкружен со природна убавина и е идеално место за пешачење и истражување. Посетителите можат да пешачат во блиските планини или да ги посетат блиските национални паркови како Националниот парк Сус-Маса, кој е дом на ретки видови птици и други диви животни.

Генерално, Сиди Ифни е скриен скапоцен камен во Мароко, кој им нуди на посетителите уникатен спој на традиционалните марокански и шпански култури, авантура на отворено и прекрасни плажи.

Популарни прашања за Сиди Ифни

Населението на Сиди Ифни, Мароко е приближно 20.000.

Сиди Ифни има блага медитеранска клима, со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 17°C (63°F) до 24°C (75°F).

Сиди Ифни е скриен скапоцен камен кој привлекува се поголем број туристи поради прекрасните плажи, уникатната шпанска архитектура и опуштената атмосфера.

Некои популарни атракции во Сиди Ифни ја вклучуваат плажата Легзира со нејзините прекрасни природни сводови, шпанската катедрала и историската палата Каидал.

Да.

Кога го посетувате Сиди Ифни, не пропуштајте да пробате локални деликатеси како што се таџине (бавно варена чорба), кускус, свежо уловена морска храна и вкусни марокански колачи.

Сиди Ифни генерално се смета за безбедна за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост, како избегнување на одење сами во изолирани области во текот на ноќта.

Главните јазици што се зборуваат во Сиди Ифни се мароканскиот арапски, берберските јазици, францускиот, а некои локални жители исто така разбираат шпански поради историските врски.

До Сиди Ифни може да се стигне со автобус или заеднички такси од градови како Агадир или Маракеш. Најблискиот аеродром е аеродромот Агадир-Ал Масира, на околу 120 километри.

Некои блиски дестинации кои вреди да се посетат од Сиди Ифни се Агадир, Мирлефт, Тизнит и планините Анти-Атлас познати по своите прекрасни пејзажи и традиционалните берберски села.