Уезан

Уезан

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Уезан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Уезан

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Уезан

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Уезан

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Уезан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.93
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,450.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,414.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.19
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.28
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.71
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 845.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.73
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.81

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,229.85

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.64
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.77

Уезан Географски информации

Дознајте повеќе за Уезан

Уезан, Мароко, е мал град кој се наоѓа во северниот регион на Мароко. Познат по својата енергична култура и богата историја, Уезан е дестинација која мора да ја посетат патниците кои сакаат да ја искусат вистинската суштина на мароканското наследство.

Градот е познат по својата прекрасна архитектура, која е совршен спој на традиционалните марокански и шпански стилови. Посетителите можат да ги истражуваат прекрасните тесни улички на Медина, обложени со прекрасни куќи украсени со сложени дизајни и бои. Градот е дом на неколку познати џамии, вклучувајќи ги и џамијата Сиди Ахмед Тијани и џамијата Сиди Бујахја, кои се познати по своите уникатни архитектонски дизајни.

Еден од најживописните аспекти на Уезан се неговите раздвижени пазари, каде што локалното население и патниците доаѓаат да купуваат традиционални марокански производи како теписи, кожни производи и керамика. Посетителите можат да ја откријат и традиционалната мароканска кујна, вклучувајќи вкусни тагини и јадења со кускус, во бројните ресторани и кафулиња расфрлани низ градот.

Заинтересираните за историјата и духовноста не треба да го пропуштат годишниот фестивал Zaouia of Sidi Ahmed Tihani, кој се одржува секоја година во август. Овој фестивал е важен религиозен собир кој го слави животот и учењето на Сиди Ахмед Тиџани, духовен водач и основач на Редот Тијанија Суфи.

Ouezzane е исто така совршена основа за истражување на природните убавини на околните области. Посетителите можат да одат на еднодневен пат до прекрасните водопади Акчур или да пешачат низ живописните планини Риф.

Генерално, Уезан е град кој навистина ги доловува срцето и душата на мароканската култура. Со својата неверојатна архитектура, раздвижените пазари и богатата историја, овој град е задолжително да го посети секој што патува во Мароко.

Популарни прашања за Уезан

Ouezzane нуди неколку популарни туристички атракции, вклучувајќи ја прекрасната џамија Ал Атик, живописниот национален парк Таласемтане и историскиот музеј Касбах.

Најдобрите месеци за посета на Уезане, Мароко, за пријатно време се обично пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември) кога температурите се благи и врнежите се ограничени.

Ouezzane обезбедува различни опции за сместување за да се грижи за различни преференции, вклучувајќи хотели, куќи за гости и изнајмување за одмор. Можете да изберете според вашиот буџет и потреби.

Да.

Кога сте во Уезан, пробајте ги вкусните локални јадења како таџине, кускус, пастила и супа од харира. Овие традиционални марокански деликатеси се задоволство за вашите пупки за вкус.

Валутата што се користи во Уезан, Мароко е мароканскиот Дирхам (MAD). Се препорачува да имате пари во локална валута за мали купувања, бидејќи не сите места може да прифаќаат кредитни картички.

Уезан е опкружен со неколку прекрасни градови кои вреди да се истражат. Некои соседни градови ги вклучуваат Шефшауен, Тангер, Тетуан и Асила, секој од нив нуди свој уникатен шарм и атракции.

Уезан, Мароко генерално се смета за безбеден за патниците. Сепак, секогаш се препорачува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост како и каде било на друго место, како на пример да бидете свесни за вашата околина и да се грижите за вашите работи.

Локалниот јазик што се зборува во Уезане, Мароко е арапски. Сепак, многу локални жители, исто така, разбираат и зборуваат француски, особено во туристичките области, што им олеснува на патниците да комуницираат.

Вљубениците во природата можат да го истражуваат блискиот национален парк Таласемтане, каде што можат да се препуштат на активности како пешачење, планинарење и уживање во живописната убавина на водопадите, шумите и дивиот свет.