Нов Зеланд

Нов Зеланд

🇳🇿
Земја. Имаме 17 држави и 158 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Нов Зеланд

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нов Зеланд

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 73.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.16
Капучино (нормално)
$ 3.37
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.36

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.20
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 119.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.44
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.10
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 36.65
Гориво (1 литар)
$ 1.71
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,473.03
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,158.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 39.28
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.16
Кино (1 седиште)
$ 11.19

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 73.24
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 45.19
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 103.82
Машки кожени деловни чевли
$ 121.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 6,669.77
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 5,601.08
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.86

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.17
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 5.30
Млеко (1 литар)
$ 1.87
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.98
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 6.74
локално сирење (1 кг)
$ 8.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.70
Говедско месо (1 кг)
$ 13.28
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 2.36
Портокал (1 кг)
$ 3.07
Домат (1 кг)
$ 5.73
Компир (1 кг)
$ 2.30
Кромид (1 кг)
$ 1.98
зелена салата (1 парче)
$ 2.71
Вода (1,5 литри)
$ 1.15
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.77
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 23.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 142.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 53.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 781.78
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,307.55

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,134.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 968.38
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,870.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,549.62

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 3,014.24

Детали за квалитетот на воздухот за Нов Зеланд

Метрика за квалитет на воздухот за Нов Зеланд

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Нов Зеланд Историја на земјотреси

Нов Зеланд Географски информации

ISO2
: NZ
ISO3
: NZL
Phone Code
: +64
Currency
: NZD
Population
: 5,122,600 (2021)

Дознајте повеќе за Нов Зеланд

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Нов Зеланд, ваш водич за прекрасниот и единствен пазар на недвижности во оваа островска земја лоцирана во југозападниот дел на Тихиот Океан. Со своите неверојатни пејзажи, просперитетна економија и високиот животен стандард, Нов Зеланд е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Нов Зеланд има растечки пазар на недвижности кој нуди опсег на асортиман на имоти и инвеститори. на можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Нов Зеланд има силна репутација како популарна дестинација за туристите и иселениците, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Нов Зеланд е нејзиниот потенцијал за силен капитал. добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Нов Зеланд. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Нов Зеланд.

Без разлика дали сте заинтересирани за природната убавина на Милфорд Саунд, урбаната енергија на Окленд или опуштениот начин на живот на Страницата на Queenstown, TrustLocale.com во Нов Зеланд има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Нов Зеланд може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Нов Зеланд

За да го посетат Нов Зеланд, на повеќето патници им е потребна електронска агенција за патување (ЕТА) или виза. Проверете кај вашиот локален конзулат за детални барања.

Валутата што се користи во Нов Зеланд е Новозеландскиот долар (NZD).

Нов Зеланд нуди разновидна клима, но генерално, најдобро време за посета е летото (од декември до февруари) за активности на отворено и разгледување знаменитости.

Нов Зеланд е познат по своите прекрасни пејзажи. Атракции што мора да се посетат вклучуваат Милфорд Саунд, Хобитон, Националниот парк Тонгариро и Националниот парк Фиордланд.

Популарните локални јадења во Нов Зеланд вклучуваат ханги (традиционална маорска храна зготвена во подземна печка), морска храна како рак и школки со зелени усни и Павлова (десерт).

Нов Зеланд има широка мрежа на автобуси, возови и траекти, особено во поголемите градови. Сепак, изнајмувањето автомобил се препорачува за истражување на оддалечените области.

Нов Зеланд нуди бројни активности на отворено како пешачење, скијање, скокање со банџи, скокање со падобран, кајак и крстарења со диви животни. Опциите се бесконечни за љубителите на авантура!

Официјалните јазици што се зборуваат во Нов Зеланд се англискиот, маорскиот и новозеландскиот знаковен јазик.

За да студираат во Нов Зеланд, меѓународните студенти треба да аплицираат за студентска виза. Се препорачува да проверите кај избраната образовна институција за специфични барања.

Во Нов Зеланд, важно е да се почитуваат обичаите и протоколите на Маори. Во културата на Маори е вообичаено да се поздравува со хонги (притискање на носот и челото заедно).