Панама

Панама

🇵🇦
Земја. Имаме 13 држави и 600 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Панама

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Панама

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.99
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 59.07
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.96
Капучино (нормално)
$ 3.50
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 25.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.97
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 19.72
Гориво (1 литар)
$ 1.02
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,055.56
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,003.21

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 49.14
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 31.63
Кино (1 седиште)
$ 6.59

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 49.53
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 77.92
Машки кожени деловни чевли
$ 85.10

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,296.49
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,335.33
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.16

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.56
Млеко (1 литар)
$ 1.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.30
Бел ориз (1 кг)
$ 2.06
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.41
локално сирење (1 кг)
$ 10.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.09
Говедско месо (1 кг)
$ 7.81
Јаболко (1 кг)
$ 3.07
Банана (1 кг)
$ 1.33
Портокал (1 кг)
$ 2.71
Домат (1 кг)
$ 2.91
Компир (1 кг)
$ 2.06
Кромид (1 кг)
$ 2.02
зелена салата (1 парче)
$ 1.86
Вода (1,5 литри)
$ 1.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.23
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.74

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 98.14
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 47.96

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 364.64
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,932.33

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 813.39
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 536.06
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,719.70
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,003.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 794.93

Детали за квалитетот на воздухот за Панама

Метрика за квалитет на воздухот за Панама

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Панама Историја на земјотреси

Панама Географски информации

ISO2
: PA
ISO3
: PAN
Phone Code
: +507
Currency
: PAB
Population
: 4,351,267 (2021)

Дознајте повеќе за Панама

Добредојдовте на страницата Панама на TrustLocale.com, вашиот водич за енергичниот и растечки пазар на недвижности во оваа централноамериканска земја. Со своите прекрасни природни пејсажи, поволните даночни политики и стратешката локација, Панама е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Панама има растечка економија и пазар на недвижности кој нуди опсег на можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Панама има силна репутација како популарна дестинација за пензионерите и иселениците, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Панама е нејзиниот потенцијал за силна капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажа стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

At TrustLocale.com, ние сме посветени на обезбедување вие со сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Панама. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Панама.

Без разлика дали сте заинтересирани за природната убавина на Бокас дел Торо, космополитската атмосфера на Панама Сити или опуштениот начин на живот на Boquete, страницата Панама на TrustLocale.com има се што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Панама може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Панама

Трошоците за живот во Панама се генерално пониски во споредба со многу западни земји, со прифатливи станови, намирници и транспорт.

Не, нема ограничувања за странците да купуваат имот во Панама. Нерезиденти и неграѓани ги уживаат истите права на сопственост како и државјаните на Панама.

Панама нуди широк спектар на опции за имот, вклучувајќи апартмани, куќи, станови, вили на плажа и планински одморалишта. Има нешто што одговара на секој вкус и буџет.

Да, безбедно е да се купи имот во Панама. Земјата има стабилна економија, солидни права на сопственост и робустен правен систем кој ги штити правата на сопствениците на имот, вклучувајќи ги и странците.

Популарни области за купување имот во Панама вклучуваат Панама Сити, Бокете, Бокас дел Торо, Коронадо и Педаси. Секој нуди уникатни предности и привлекува различни животни стилови.

Процесот на купување имот во Панама вклучува потпишување договор за купување, спроведување длабинска анализа и финализирање на трансакцијата преку јавен акт. Се препорачува да се ангажира адвокат за недвижности за да се движите низ правните процедури.

Даноците на имот во Панама се генерално ниски. Износот варира во зависност од проценетата вредност на имотот и се движи од 0,6% до 2,1% годишно. Важно е навремено да се плаќаат даноците на имот за да се избегнат казни.

Да, странците можат да добијат хипотека за да купат имот во Панама. Многу локални и меѓународни банки нудат хипотекарни заеми на квалификувани купувачи, со различни каматни стапки и услови.

Странците кои купуваат имот во Панама се подобни за програмата „Виза за пријателски нации“, обезбедувајќи брз процес на престој. Алтернативно, тие можат да аплицираат за „виза за пензионирање“ или „виза за инвеститори“.

Панама има тропска клима со топло и влажно време во текот на целата година. Доживува влажна сезона (мај до ноември) и сушна сезона (од декември до април) со просечни температури кои се движат помеѓу 24°C (75°F) и 31°C (88°F).