Ла Либертад

Ла Либертад

Град во Перу. Имаме 30 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Перу
0.0
(0 критики)

Увид за Ла Либертад

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ла Либертад

Овие податоци се наследени од Перу, не припаѓаат на Ла Либертад.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.74
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.37
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.33
Капучино (нормално)
$ 2.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.80

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.53
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 16.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.69
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.58
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.66
Гориво (1 литар)
$ 1.45
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 21,148.49
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,883.37

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.41
Кино (1 седиште)
$ 6.29

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 41.06
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 26.96
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 75.69
Машки кожени деловни чевли
$ 76.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,608.01
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,289.22
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.30

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.13
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.06
Млеко (1 литар)
$ 1.26
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.95
Бел ориз (1 кг)
$ 1.11
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.20
локално сирење (1 кг)
$ 6.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.85
Говедско месо (1 кг)
$ 7.88
Јаболко (1 кг)
$ 1.53
Банана (1 кг)
$ 1.00
Портокал (1 кг)
$ 0.95
Домат (1 кг)
$ 1.01
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.88
зелена салата (1 парче)
$ 0.65
Вода (1,5 литри)
$ 0.75
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.01
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.33

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.12
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 163.92
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,175.54

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 411.76
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 277.28
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 759.79
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 514.40

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 393.27

Ла Либертад Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Ла Либертад Географски информации

Дознајте повеќе за Ла Либертад

Ла Либертад е шармантен град кој се наоѓа во северозападниот дел на Перу. Познат е по своите прекрасни плажи, богата историја, вкусна кујна и живописна култура. Градот е популарна туристичка дестинација и привлекува луѓе од целиот свет кои сакаат да ја истражуваат убавината на Перу.

Една од главните атракции во Ла Либертад е Хуака де ла Луна, позната и како Храмот на Месечината. Станува збор за древна пирамида од кирпич кој датира од цивилизацијата Моче. Храмот е украсен со сложени мурали и резби кои го прикажуваат животот на народот Моче.

Ла Либертад е познат и по својата вкусна кујна, која вклучува цевиче, традиционално перуанско јадење направено од сирова риба маринирана во сок од лимета и чихарон де шанчо, крцкаво свинско јадење кое е популарна улична храна. Морска храна има изобилство и во Ла Либертад, а посетителите можат да уживаат во свежа риба и морска храна во локалните ресторани.

Градот може да се пофали и со голем број прекрасни плажи, како што е плажата Хуанчако, која е позната по своите живописни рибарски чамци познати како „caballitos de totora“. Овие чамци ги користеле рибарите со векови и сега се иконски симбол на градот.

Друга атракција што мора да се посети во Ла Либертад е археолошкиот локалитет Чан Чан. Тој е најголемиот предколумбиски град од кирпич во светот и некогаш бил главен град на античката култура Чиму. Тоа е место за светско наследство на УНЕСКО и фасцинантно истражување на античкото минато на регионот.

Покрај овие атракции, Ла Либертад е исто така одлично место за одмор и релаксација. Топлата клима во градот, прекрасните пејзажи и лежерната атмосфера го прават совршена дестинација за оние кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на градскиот живот.

Како заклучок, Ла Либертад е шармантен град полн со историја, култура и природна убавина што вреди да се истражи. Без разлика дали сте заинтересирани за археологија, кулинарски задоволства или само релаксирачки одмор на плажа, Ла Либертад има по нешто за секого.

Популарни прашања за Ла Либертад

Населението на Ла Либертад, Перу е приближно 1.762.940 луѓе.

Ла Либертад, Перу има блага пустинска клима со топли температури во текот на целата година.

Популарните атракции во Ла Либертад, Перу ги вклучуваат Хуака дел Сол, плажата Хуанчако и археолошката зона Чан Чан.

Трошоците за живот во Ла Либертад, Перу се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови во Перу.

Главните индустрии во Ла Либертад, Перу вклучуваат земјоделство, риболов, текстил и туризам.

Просечната цена на куќата во Ла Либертад, Перу е околу 120.000 долари.

Ла Либертад, Перу генерално се смета за безбеден за посетителите, но секогаш се препорачува да се преземат основни безбедносни мерки на претпазливост.

Локалната кујна во Ла Либертад, Перу е позната по вкусните јадења од морска храна, цевиче и традиционалната перуанска кујна.

Најдобро време за посета на Ла Либертад, Перу е во сувата сезона од декември до март, кога временските услови се најповолни.

Да, Ла Либертад, Перу има сигурен систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси за движење низ градот.