Татауин

Татауин

Град во Тунис. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тунис
0.0
(0 критики)

Увид за Татауин

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Татауин

Овие податоци се наследени од Тунис, не припаѓаат на Татауин.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.11
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 0.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.25
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.29
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.98
Гориво (1 литар)
$ 0.78
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 37,436.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 32,127.84

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 10.63
Кино (1 седиште)
$ 4.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 50.17
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.15
Машки кожени деловни чевли
$ 66.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 917.97
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 627.25
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.39

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.43
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.53
Млеко (1 литар)
$ 0.46
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.15
Бел ориз (1 кг)
$ 0.98
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.45
локално сирење (1 кг)
$ 9.65
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.41
Говедско месо (1 кг)
$ 11.04
Јаболко (1 кг)
$ 1.73
Банана (1 кг)
$ 2.61
Портокал (1 кг)
$ 1.00
Домат (1 кг)
$ 0.68
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.52
зелена салата (1 парче)
$ 0.40
Вода (1,5 литри)
$ 0.27
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.27
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 48.64
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.15

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 77.86
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,499.41

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 206.15
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 144.73
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 349.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 242.05

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 300.95

Татауин Географски информации

Дознајте повеќе за Татауин

Татауин е град лоциран во јужен Тунис, познат по својата живописна убавина и уникатна атмосфера. Градот е именуван по племето Бербер, кое првично ја населувало областа и одиграло значајна улога во обликувањето на локалната култура.

Градот е дом на различни знаменитости и атракции, вклучувајќи го и познатиот Ксар Олед Солтане. Оваа утврдена житница од 17 век е место за светско наследство на УНЕСКО и е позната по својата сложена архитектура, која се состои од подземни складишта и кули на повеќе нивоа.

Покрај историските локалитети, Татауин нуди прекрасни природни пејзажи кои вреди да се истражат. Нерамниот терен на ридовите Матмата е особено забележлив, бидејќи прикажува прекрасни пустински глетки и карактеристични формации од песочник кои биле издлабени од елементите.

Една од најпопуларните дестинации во градот е блискиот Шот ел Џерид, големо солено езеро кое е популарно место за набљудување птици и фотографирање. Посетителите можат да уживаат и во различни активности на отворено, како што се планинарење, кампување и возење надвор од патот.

Татауин е исто така познат по своите живописни пазари, каде што локалните жители одат да купуваат традиционални занаети, текстил и зачини. Посетителите на градот можат да искусат автентична туниска кујна во различни локални ресторани, кафулиња и штандови со храна. Градот е особено познат по своите обилни чорби, свежи морски плодови и миризливи чаеви.

Генерално, Татауин е единствена и фасцинантна дестинација која нуди спој на историја, култура и природна убавина. Со своето богато наследство и добредојдените локални жители, тоа е место кое сигурно ќе остави траен впечаток кај посетителите.

Популарни прашања за Татауин

Трошоците за живот во Татауин, Тунис се релативно ниски во споредба со другите градови во Тунис. Изнајмувањето, превозот и намирниците се достапни.

Татауин е познат по своите уникатни ксур (утврдени житници), како што се Ченини и Дуаре. Тоа е исто така порта кон прекрасните пустински пејзажи на Сахара.

Најдобро време за посета на Татауин е во текот на пролетните и есенските месеци, од март до мај или од септември до ноември, кога времето е пријатно и не е премногу топло.

Најблискиот аеродром до Татауин е меѓународниот аеродром Џерба Зарзис. Оттаму, можете да изнајмите такси или да користите јавен превоз за да стигнете до Татауин.

Во Татауин, можете да се препуштите на традиционалните туниски јадења како што се кускус, таџине и брик. Не пропуштајте да ги пробате и локалните зачинети чаеви и колачи.

Да, Татауин нуди низа сместувања, вклучувајќи хотели и куќи за гости. Опциите може да се разликуваат во однос на удобностите и цените, но постојат опции за сите буџети.

Татауин е одлично место за истражување на околината на пустината. Можете да одите на планинарење во пустината, возења со камили, па дури и да одите на екскурзија 4x4 за да ги посетите блиските ксур и песочни дини.

Татауин е генерално безбеден град за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост, како што се да бидете свесни за вашата околина и да ги чувате вашите работи безбедно.

Да, Татауин е домаќин на различни културни фестивали во текот на годината. Еден од истакнатите фестивали е Меѓународниот фестивал на Ксур, кој го слави локалното наследство и традиции.

Да, Татауин е познат по тоа што е локација за снимање на филмовите „Војна на ѕвездите“. Можете да ги посетите иконските локации како што се Matmata и Ksar Ouled Soltane, кои се појавија во филмовите.